Lampa LED w domu – czy warto zastąpić nią tradycyjne lampy?

Wybierając nowoczesne oświetlenie, coraz częściej decydujemy się na lampy LED do salonu czy kuchni. Wciąż jednak nie są one tak popularne jak tradycyjne lampy – wiele osób żyje w przeświadczeniu, że oświetlenie LED nadaje się tylko do biura. To błędne przekonanie – technologia żarówek ledowych bardzo się rozwinęła i proponowane przez nią rozwiązania przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym osobom. Jakie są zalety lamp LED i gdzie sprawdzi się takie oświetlenie?
 
Dawniej lampy LED stosowane były głównie w pomieszczeniach biurowych czy też w sklepach. Wynikało to z tego, że barwa takiego oświetlenia była dość zimna i nie sprawdzała się w domach, których właściciele pragnęli stworzyć przytulną atmosferę. Z czasem jednak technologia LED poszła do przodu i dziś w każdym sklepie kupimy lampy LED do salonu, lampy LED do kuchni czy też lampy LED do łazienki. Popularne są również lampy zewnętrzne LED, na przykład reflektory czy też słupki oświetleniowe.
 
Czy oświetlenie LED jest oszczędne?
 
Choć żarówki LED są droższe od swoich tradycyjnych odpowiedniczek, to ich żywotność jest znacznie dłuższa. Oświetlenie LED od dobrych producentów może świecić nawet przez 30 tysięcy godzin! Przeciętna żywotność klasycznej żarówki to około 600 godzin. To powoduje, że większy wydatek zwraca się już po kilkunastu miesiącach.
 
Warto też pamiętać o tym, że żarówki ledowe zużywają znacznie mniej prądu – nawet do dziesięciu razy mniej niż klasyczne oświetlenie! Dzięki temu rachunki za energię elektryczną szybko staną się niższe.
 
Lampa LED – jakie ma zalety?
 
Oświetlenie LED ma sporo zalet. Żarówki LED się nie nagrzewają, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci. Ponadto zapalają się od razu z pełną mocą – nie potrzebują czasu, by maksymalnie się rozjarzyć. Odwrotnie jest, gdy je zgasimy – gasną powoli, a nie gwałtownie. W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, lampa LED się nie przepala, tylko stopniowo słabnie. Gdy więc zauważymy, że świeci mniej intensywnie, będzie to dla nas sygnał, że czas zakupić nowe oświetlenie – nie musimy jednak obawiać się, że pomieszczenie pogrąży się w ciemnościach w najmniej spodziewanym momencie.
 
Lampy LED są wytrzymałe i bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo technologia LED umożliwia osiągnięcie dowolnej barwy światła, co pozwala na zbudowanie w pomieszczeniu nastroju dostosowanego do naszych potrzeb.
 
Czy oświetlenie LED jest zdrowe?
 
Czy lampa LED jest szkodliwa? Przez lata wokół żarówek ledowych narosło wiele mitów. Szczególnie popularny okazuje się mit o szkodliwym wpływie światła emitowanego przez lampy LED na nasze zdrowie. Prawda tymczasem jest nieco inna – sztuczne oświetlenie faktycznie może być szkodliwe dla naszych oczu, jednak nie jest to wcale bezpośrednio związane z żarówkami ledowymi. Równie zły wpływ na wzrok mogą mieć tradycyjne lampy. Wszystko zależy bowiem od ilości niebieskiego światła emitowanego przez żarówkę czy też od jej migotania. Takie wady zdarzają się najczęściej w tanim oświetleniu niskiej jakości. Jeśli więc kupujemy lampy wewnętrzne LED i żarówki do nich od renomowanych producentów, to nie mamy się czego obawiać.
 
Jakie oświetlenie LED do domu?
 
Dobierając lampy LED do domu, zwróćmy uwagę na barwę światła, jaką zapewniają. Jeśli zależy nam na barwie zimnej, wybierzmy żarówki o mocy powyżej 5000 K (Kelwinów), jeśli na barwie neutralnej, powinniśmy wybierać modele o mocy między 3300 a 5000K. Żarówki o barwie ciepłej mają moc w przedziale 2700-3300K.
 
Lampa LED – ile lumenów?
 
Sprawdzając moc lampy LED, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę lumenów. Ponieważ nie jest to jeszcze dobrze znany parametr, często na opakowaniu znajdziemy informację o tym, jaką moc miałaby żarówka klasyczna będąca odpowiednikiem ledowej. Nie da się więc jednoznacznie określić, ile lumenów powinna mieć żarówka – zależy to od indywidualnych preferencji.
 
Lampy LED cieszą się coraz większą popularnością i nie jest to nic dziwnego – ich wybór jest coraz większy, a zalety z użytkowania naprawdę  spore. Jeśli więc zastanawiamy się nad wyborem nowego oświetlenia do mieszkania, warto wziąć pod uwagę oświetlenie ledowe – na pewno nie pożałujemy tego wyboru.
 
Materiał Partnera
Vote it up
55
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!