Kwiaty w domu – jak o nie dbać?

Każdy marzy o takim zakątku, w którym może się zaszyć z własnymi myślami. Taki stan najłatwiej jest uzyskać na łonie natury… ale dlaczego by nie stworzyć takiego miejsca w swoim domu? Sprawdź, jak dbać o rośliny, by móc się cieszyć własną zielenią każdego dnia!
 
Dlaczego rośliny są potrzebne w każdym domu?
 
Nawet zwykły kwiat w doniczce jest w stanie ożywić każde pomieszczenie. Rośliny poprawiają nie tylko estetykę mieszkania, ale również i samopoczucie jego mieszkańców. Warunek jest jeden: trzeba o nie należycie dbać.
 
Zdecydowana większość roślin lubi miejsca nasłonecznione. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy je narażać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi! Wystarczy jasny parapet.
 
Liście swoich roślinek regularnie przecieraj miękką, suchą (i oczywiście czystą!) ściereczką. W ten sposób umożliwisz im oddychanie, a one odwdzięczą się żywą i soczystą zielenią.
 
Woda to podstawa. Uważaj, ile jej lejesz!
 
Każda roślina potrzebuje wody, jedna więcej, druga mniej. Dlatego w momencie, w którym zdecydujesz się na domowy kwiatek, sprawdź najpierw, jakie jest jego zapotrzebowanie. Najlepiej jest wyznaczyć sobie konkretne pory podlewania roślinki, w zależności od jej rodzaju raz na dwa dni lub kilka razy w ciągu jednego.
 
Wiadomo, że nie można pozwolić, żeby nasza zieleń usychała, jednak jej nadmierne podlewanie także nie skończy się dobrze. Za dużo wody może spowodować, że ziemia, w której roślina rośnie, zmieni swój odczyn na zbyt kwaśny – a stąd już krok do jej zniszczenia.
 
Podpowiedź: do podstawki doniczki możesz wsypać odrobinę żwirku dla kotów. Wchłonie on nadmiar wody, który może się tam zebrać, nie dopuszczając do zmian w ziemi.
 
W jakiej doniczce hodować domowe roślinki?
 
Bardzo częstym błędem jest kupowanie doniczek tylko ze względu na ich wygląd. Dobierz ich rozmiar do swojej rośliny, a rodzaj do miejsca, w którym będą stały na co dzień.
 
Niewielkie kwiatki świetnie prezentują się w plastikowych kolorowych doniczkach. Twoje mieszkanie jest urządzone w minimalistycznym i nowoczesnym stylu? Polecamy więc doniczki metalowe.
 
Jeżeli chcesz swoją roślinę wystawiać na zewnątrz (np. na balkon, taras czy ogród), najlepszym wyborem są solidne donice, które nie przewrócą się wraz z mocniejszym podmuchem wiatru, np. ceramiczne. Dobrym wyborem są też donice drewniane – należy jednak pamiętać, żeby je odpowiednio zaimpregnować i o nie dbać.
 
Najważniejsze jednak jest to, żeby z doniczki na bieżąco usuwać zwiędłe kwiaty i liście. Pozwoli to wypuszczać Twojej roślinie świeże pędy.
 
Jakiego nawozu używać do roślin w mieszkaniu?
 
Do podlewania możesz też wykorzystać wodę, np. po czyszczeniu akwarium. To nie tylko oszczędność – taka woda zawiera sporo cennych składników, które staną się świetnym nawozem.
 
Są też inne naturalne nawozy, które znajdziesz w swoim domu. Doskonale sprawdzają się w tej roli fusy z kawy lub herbaty, drożdże piekarskie lub… pokruszone skorupki jajek! Wystarczy raz na dwa tygodnia wymieszać odrobinę domowego nawozu z ziemią w doniczce. Jeśli masz w domu kominek, w ten sam sposób możesz wykorzystać też popiół drzewny.
 
Nie ma mnie w domu – co z moimi roślinami?!
 
Problem z dbaniem o rośliny pojawia się tak naprawdę dopiero wtedy, gdy ciągle nie ma Cię w domu, a nie chcesz zrezygnować ze swojej domowej zieleni. Brak tak potrzebnego na to czasu może wynikać z różnych przyczyn: częste podróże służbowe lub prywatne, długie godziny w pracy, zajęcia dodatkowe. Co wtedy robić?
 
O pomoc możesz poprosić swoją gosposię lub panią do sprzątania. Jeszcze jej nie masz? Wejdź na www.pomocedomowe.pl i znajdź idealną pomoc domową!
 
Pamiętaj, żeby podpisując umowę nie zapomnieć wymienić wszystkie obowiązki i dokładnie poinstruować swoją nową gosposię, jak należy dbać o Twoje rośliny. W ten sposób unikniesz niedomówień i będziesz się cieszyć domową zielenią przez długi czas!
 
Materiał Partnera
Vote it up
345
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!