Kupujesz chłodziarkę? Najpierw zaplanuj przestrzeń

Kiedy chcesz kupić nową chłodziarkę, zaplanuj dla niej takie miejsce, żeby jej drzwi mogły się otwierać pod kątem większym niż 90°. Jest to ważne, aby można było swobodnie wysunąć szuflady na owoce i warzywa. Między zawiasami chłodziarki a sąsiadującą z nimi ścianą powinna także znajdować się kilkucentymetrowa wolna przestrzeń
 

Drzwi chłodziarki będą się zamykały niemal automatycznie, jeśli wsuniesz pod przednie nóżki dwa niewielkie kawałki 6-milimetrowej sklejki. Minimalnie pochyli to chłodziarkę do tyłu, więc siła grawitacyjna będzie zamykała drzwi po każdym ich otwarciu. Zbytnie odchylenie chłodziarki może negatywnie wpłynąć na działanie jej części zamrażającej.

Wędrująca chłodziarka

Chłodziarka wyprodukowana w ciągu ostatnich kilku lat może być z powodzeniem przewożona na boku lub na plecach. Kiedy znajdzie się już w twoim domu, nie powinieneś jej jednak włączać przez przynajmniej 24 godz. Ten czas pozwoli, aby olej smarujący wnętrze kompresora spłynął do niego.

Oszczędzaj siły

Przesuwanie ciężkiej chłodziarki to duży wysiłek. Zaoszczędź go sobie, wsuwając pod lodówkę kawałek starego dywanu lub chodnika. Dywan ułóż szorstką stroną do góry i przesuwaj na nim urządzenie.

Zakurzoną chłodnicę czyść co najmniej raz na trzy miesiące
Wyciągnij wtyczkę chłodziarki z gniazdka i odsuń ją od ściany. Następnie odkurz ją, zakładając na wąż odkurzacza końcówkę ze szczotką.

Jak nowa
Do naprawienia zadrapań i odprysków farby użyj szybkoschnącego lakieru. Najpierw umyj uszkodzone miejsce rozcieńczalnikiem acetonowym. Jeśli uszkodzenie jest głębokie, musisz je przeszlifować papierem ściernym, żeby zlikwidować ostre krawędzie. Jeżeli dostrzeżesz ślady rdzy, usuń ją papierem ściernym lub do zneutralizowania korozji użyj odrdzewiacza. Kiedy powierzchnia wyschnie, nałóż na nią lakier rozpylaczem lub pędzlem.
Plamy i niewielkie ślady rdzy zetrzyj z obudowy chłodziarki za pomocą cieczy chłodząco-smarującej dostępnej w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Rozprowadzana okrężnymi ruchami ma łagodne działanie ścierne, więc z łatwością zetrze plamy, nie naruszając lakieru.

Usuń wyszczerbienia
Natychmiast zlikwiduj nawet najmniejsze ubytki w uszczelce za pomocą kitu silikonowego. Otwórz drzwi i taśmą klejącą przyklej mały arkusz pergaminu do obudowy chłodziarki naprzeciwko uszkodzenia. Zamknij drzwi i wyciśnij trochę kitu na wyszczerbioną uszczelkę. Zetrzyj jego nadmiar papierowym ręcznikiem i pozostaw na noc, aby kit zastygł.

Ogranicz wilgoć
Żeby zredukować kondensację wilgoci na wewnętrznych ściankach chłodziarki, do minimum skracaj czas trzymania otwartych drzwi. Przykrywanie naczyń z cieczami i schładzanie ich przed włożeniem do lodówki także ją zmniejsza.

Vote it up
1017
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!