Kuchnia na wymiar – co powinieneś o niej wiedzieć?

Ogromna popularność kuchni na wymiar wynika z możliwości dopasowania jej do metrażu pomieszczenia jak i jego kształtu. Idealne zagospodarowanie wolnej przestrzeni pozwala stworzyć miejsce szyte na miarę potrzeb użytkowników. Wybór odpowiednich mebli kuchennych jak i skomponowania odpowiedniego układu nie jest łatwym zadaniem. Co warto wiedzieć?
 
Poznaj swoje oczekiwania
 
Pierwszy krok, zarówno w przypadku zamawiania kuchni na wymiar czy też kupowania kuchni gotowej, powinien wiązać się z określeniem indywidualnych oczekiwań. Ważne jest stworzenie kuchni dopasowanej nie tylko do wnętrza, ale też trybu życia domowników. Nie musisz się obawiać – nie jest to trudne zadanie. Zastanów się, jak często korzystasz z kuchni w domu? Ile osób gotuje? Osobom, które często gotują w kuchni, zalecamy zainwestowanie w długi blat roboczy i zachowanie trójkąta roboczego ułatwiającego wykonywanie codziennych czynności. Trójkąt roboczy to odpowiednie połączenie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Elementy te powinny tworzyć trójkąt, którego wierzchołki, nie powinny być oddalone od siebie o więcej niż 210 cm, ale też nie mniej niż 120 cm. Zastosowanie tej zasady pozwala stworzyć wygodną kuchnię, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każde pomieszczenie pozwoli się jej trzymać. Przy wyborze odpowiednich szafek warto zastanowić się nad częstotliwością wykonywanych zakupów i ilości kupowanych produktów. Im więcej produktów chcesz pomieścić w kuchni, tym większą ilość szafek potrzebujesz. W zależności od metrażu domu, możesz rozważyć możliwość urządzenia spiżarni. Jeśli nie masz takiej możliwości – postaw na wygodne, pojemne i ergonomiczne szafki. Niezwykle ważne jest również ustalenie głównego użytkownika kuchni. To do osoby najczęściej pracującej w kuchni powinny być dopasowane szafki i ich wysokość. Zaleca się, aby odległość między łokciem użytkownika a blatem wynosiła około 10 do 15 cm.
 
Postępuj zgodnie z planem
 
Plan kuchni warto wykonać jak najszybciej – najlepiej na etapie projektowania całego domu. Uzgadniając rozkład poszczególnych szafek, będziesz mieć możliwość właściwego zaplanowania przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz instalacji elektrycznej. Odpowiednie poprowadzenie wody, prądu oraz gazu pozwoli umieścić poszczególne elementy zabudowy kuchennej w odpowiednim miejscu. W tym miejscu, musimy Cię również przestrzec przed zbyt szybkim zakupem sprzętu AGD. W pierwszej kolejności musisz zatwierdzić ostateczny projekt kuchni a dopiero planować zakup sprzętu. Na etapie wprowadzania zmian do projektu, może okazać się, że jeszcze zmienisz zdanie. Problem może pojawić się, gdy zamiast czteropalnikowej płyty grzewczej wybierzesz pięciopalnikową, która nie będzie pasować do wybranej szafki stojącej.
 
Dokładnie zmierz pomieszczenie
 
Dobrze przygotowany projekt powstaje w oparciu o dobrze zwymiarowane pomieszczenie. Mierząc kuchnię, zwróć uwagę nie tylko na jej wymiary, ale też na rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych, a także przyłączy wodnych, kanalizacyjnych czy też elektrycznych. Dobrze wykonane wymiarowanie pozwoli Ci poznać wszelkie negatywne strony wnętrza, które dzięki odpowiedniemu dobraniu szafek będziesz mógł zamienić w atuty. Coraz więcej producentów szafek kuchennych, oferuje jeden model w różnych rozmiarach, ułatwiając tym samym odpowiednie skomponowanie mebli kuchennych. Właśnie tak szeroki wybór mebli kuchennych oferują Meble Focus. Masz trudności z dopasowaniem mebli do swojego wnętrza? Skontaktuj się z ich pracownikami – z pewnością znajdą idealne rozwiązanie, pozwalające stworzyć wymarzoną kuchnię. Z pewnością meble wykonane na wymiar dużo lepiej dopasować do trudnych wnętrz – małych kuchni, czy też kuchni znajdujących się na poddaszu, gdzie wszechobecne skosy są niezwykle trudne do zaaranżowania.
 
Daj sobie czas
 
Nie planuj, nie projektuj i nie kupuj kuchni w jeden dzień. Musisz dać sobie czas. Na spokojne zaplanowanie kuchni, na odpowiednie jej zaprojektowanie, ale i przemyślenie stworzonego projektu. Idealna kuchnia w pierwszej kolejności musi być funkcjonalna. Nie zapominaj, że ważny jest również jej estetyczny wygląd. Wiele firm oferuje możliwość zaplanowania kuchni w odpowiednim programie, a po zakończeniu projektu, zapoznanie się z realistycznie wyglądającą zabudową kuchenną. Nie musisz składać mebli, by zobaczyć, jaką rzeczywistość zamieni się Twój plan.
 
Styl kuchni
 
W dzisiejszych czasach, szeroki wybór mebli kuchennych pozwala urządzić kuchnię z gotowych elementów, w każdym stylu – nowoczesnym, klasycznym, industrialnym, retro czy też skandynawskim. Pamiętaj jednak, by wybierając odpowiednią stylistykę mebli kuchennych, postawić na meble dopasowane do charakteru wnętrza. Wybrałaś styl mebli? Wybierz jeszcze ich kolorystykę. Na tym etapie zadbaj również o odpowiednie dopasowanie blatów, lamp i wszelkich innych dodatków kuchennych. Ciekawymi dodatkami, ułatwiającymi komfortowe korzystanie z szafek kuchennych są systemy do przechowywania, segregacji i porządkowania poszczególnych elementów. Idealnie sprawdzą się modułowe kosze na śmieci, cargo – wysuwana szafka stojąca a także systemy wysuwne bądź obrotowe do szafek narożnych. Wiele osób decyduje się również na systemy ułatwiające segregację odpadów czy też suszenie naczyń po zmywaniu – tzw. ociekarki.
 
Jak widzisz – stworzenie idealne kuchnie nie jest takie trudne. Potrzeba jednak czasu, i spokojnych, przemyślanych pomysłów. Zdecyduj, jakich szafek potrzebujesz, w jakim rozmiarze i jak je chcesz ustawić. Decydując się na kuchnię na wymiar masz pewność, że w jej skład wejdą tylko i wyłącznie wybrane przez Ciebie elementy. Szeroki wybór Mebli Focus pozwoli Ci stworzyć wiele kombinacji, z których wybierzesz właściwą, tą jedyną. Musisz jednak wiedzieć, że inwestycja w kuchnię na wymiar będzie inwestycją droższą. Odpowiedz sobie na pytanie, czy Twój komfort, jakość mebli i idealne dopasowanie nie są warte tej ceny?
 
Materiał Partnera
Vote it up
162
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!