Kredyt samochodowy – co wpływa na jego koszty?

Kredyt samochodowy, szczególnie jeśli dość pobieżnie porównamy go z kredytem gotówkowym, wydaje nam się często znacznie tańszym rozwiązaniem. Tymczasem kredyt samochodowy jest produktem finansowym, który kosztuje, podobnie jak kredyt gotówkowy. Oznacza to, że za otrzymanie środków na zakup auta, klient zaciągający zobowiązanie będzie musiał zapłacić. Od czego zależą faktyczne koszty kredytu samochodowego?
 
Stopy procentowe a koszt kredytu samochodowego
Pierwszym czynnikiem, jaki wpływa na koszty kredytu - także kredytu samochodowego - jest wysokość stóp procentowych i cena pieniądza na rynku międzybankowym. Od tego bowiem zależy oprocentowanie nominalne każdego kredytu. Stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej na podstawie analizy bieżącej sytuacji gospodarczej. Stawki WIBOR zaś, czyli ceny, po której banki wzajemnie udzielają sobie kredytów, zależą od stóp referencyjnych, zgłaszanych przez przedstawicieli banków. Przy czym jednym z ważniejszych czynników, branych pod uwagę przy ich ustalaniu, jest właśnie wysokość stóp procentowych ustalonych przez RPP.
 
To, jak oprocentowany będzie kredyt samochodowy zależy więc od stawki WIBOR i marży, jakie narzuca bank. Na szczęście oprocentowanie nie może być windowane w nieskończoność, ponieważ reguluje to ustawa antylichwiarska. Zakłada ona, że oprocentowanie kredytu może maksymalnie wynosić czterokrotność ustalonej przez RPP stopy lombardowej.
 
Zakup samochodu w kredycie – co z prowizją początkową?
 
Przy udzielaniu kredytu samochodowego banki często pobierają także prowizję początkową. Jest ona pobierana jednorazowo, w chwili akceptacji wniosku kredytowego. Może ona wynosić od kilku do kilkunastu procent kwoty kredytu na auto.
 
Parametry pojazdu – jak wpływają na koszt kredytu na auto?
 
Na ogólne koszty kredytu samochodowego wpływają także parametry auta, takie jak:
  • wiek pojazdu – im samochód starszy, tym koszty wyższe,
  • wartość pojazdu – im auto droższe, a kredyt większy, tym bardziej preferencyjne będą warunki kredytu,
  • wkład własny – im większy wniesiemy, tym bardziej obniżymy koszty kredytu.
Jak widać, najbardziej opłaca się zaciągać kredyt na nowy samochód, w dodatku z tzw. wyższej półki. Są jednak kredyty, które pozwalają co miesiąc płacić zaskakująco niskie raty, bez względu na cenę wyjściową samochodu. Przykładowo, marka SEAT w ramach SEAT Financial Services oferuje różne rodzaje finansowania, w tym również kredyt i leasing z niskimi ratami. Podobne oferty znajdziemy u większości marek, w tym w ofercie lidera rynku, marki Škoda.
 
Koszty dodatkowe w kredycie na auto
 
Wróćmy do kosztów kredytu na auto. Powinniśmy wliczyć w nie także nakłady, które poniesiemy w trakcie spłacania zobowiązania. Należą do nich np.: prowizja banku za wcześniejszą spłatę kredytu, prowizja za jego przewalutowanie lub zmianę terminu płatności raty. Dopiero kiedy weźmiemy to wszystko pod uwagę możemy stwierdzić, jak opłacalny jest dla nas dany kredyt samochodowy oraz czy jest tańszy czy droższy od innych produktów finansowych.
 
Materiał Partnera
Vote it up
155
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!