Kilka rzeczy, które chcielibyście wiedzieć o kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, którego zaciągnięcie obwarowane jest wieloma warunkami. Poniżej kilka slow dla osób, które zaczynają rozpatrywać wizję zapożyczenia się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w celu zakupienia nieruchomości. Sprawdźcie, co was czeka!
 
Najważniejsza kwestia związana z kredytem hipotecznym to oczywiście jego koszt: sprawdź kalkulator kredytowy online dostepny na https://direct.money.pl/kalkulatory/kalkulator-kredytowy/ .Następnie, zastanawiamy się nad formalnościami, które trzeba wypełnić oraz nad tym, jak negocjować z bankiem. Często spotykaną obawą jest także to, czy nasza finansowa przeszłość nie przekreśliła nam możliwości uzyskania tak dużej pożyczki? 
 
W jakiej sytuacji możemy dostać odmowę udzielenia nam kredytu hipotecznego? do czego zależy wysokość opłat za taki kredyt i w końcu, gdzie szukać najlepszych ofert? 
 
W jaki sposób moja historia kredytowa wpływa na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego?
 
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przystępując do wnioskowania o kredyt hipoteczny może być na z góry przegranej pozycji ze względu na kilka błędów młodości. Wypowiedziany kredyt w przeszłości, problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań lub wieloletnia obecność w BIG? To wszystko niestety spowoduje, że bank podniesie nam koszty kredytu hipotecznego, nawet jeśli nasza obecna sytuacja finansowa jest bardzo dobra, a wszystkie stare długi zostały już spłacone. Bardzo ważne jest to, jak często w przeszłości zadłużaliśmy się, jak często i na jakie kwoty spóźnialiśmy się w spłatach. Co ciekawe, całkowicie czysta historia kredytowa wcale nie działa na naszą korzyść. Dlatego poleca się zaciągnięcie drobnych zobowiązań i płacenie ich solidnie w terminie jeszcze na długie lata przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny. Może to być na przykład zakup komputera na raty.
 
Aktualne zarobki
 
Poza historią zadłużania się, istotne są oczywiście nasze obecne zarobki oraz zdolność do utrzymania pracy. Najłatwiej jest osobom, które posiadają umowę na pełen etat na czas nieokreślony. Jeszcze łatwiej jest osobom posiadającym taką umowę, które mają długą historię zatrudnienia. A jeszcze łatwiej jest tym, którzy do tego wszystkiego zarabiają na tyle dużo, że suma, jaka pozostaje im w kieszeni każdego miesiąca po spłaceniu wszystkich zobowiązań pozwala na opłacenie potencjalnej raty co najmniej trzykrotnie. Takie sytuacje nie pozostawiają bankowi wątpliwości, że dłużnik będzie solidny. Zdecydowanie trudniej jest, gdy pracujemy na umowie-zleceniu i osiągamy bardzo nieregularne dochody, nasza sytuacja życiowa jest nieustabilizowana, a nasze dochody nie pozwalają na gromadzenie dużych oszczędności. 
 
Wkład własny
 
Obecnie nie ma już możliwości uzyskania 100% kwoty zakupu mieszkania w kredycie. Czasy, gdy banki finansowały w całości zakup mieszkania i dodawały jeszcze klientowi kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont lokalu minęły bezpowrotnie. Obecnie wymagany jest wkład własny w wysokości 20% wartości mieszkania. Zdarzają się banki, które obniżają ten pułap do 10%, jednak w zamia wymuszają na kliencie zakupienie dodatkowego ubezpieczenia do kredytu. Warto dodać, że obligatoryjne 20% to nie koniec. Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego należy zgromadzić jak najwyższy wkład własny. Będzie to dobra karta przetargowa dla negocjowania kosztów kredytu. Jest to niesamowicie istotne, dlatego że obniżenie kosztów kredytowania nawet o 1% dzięki wyższemu wkładowi własnemu da nam oszczędności nawet w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 
 
Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego vs od dewelopera
 
Mieszkanie z rynku wtórnego to nieruchomość, która miała już przynajmniej jednego użytkownika. Takie mieszkanie jest kredytowane nieco inaczej niż nieruchomość od dewelopera. Przede wszystkim, ilość formalności, które trzeba wypełnić przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego jest znacznie mniejsza niż wtedy, gdy chcemy kupić na kredyt hipoteczny mieszkanie od dewelopera. W takiej sytuacji, musimy przedstawić bankowi w zasadzie tylko 3 dokumenty: przedwstępną umowę zakupu, akt notarialny sporządzony przez sprzedającego i poprzedniego właściciela mieszkania oraz odpis z księgi wieczystej. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
195
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!