Kredyt hipoteczny krok po kroku

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny cieszy się dzisiaj największym powodzeniem? To dlatego, że to celowe zobowiązanie pozwala spełnić jedno z największych marzeń potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli i Ty planujesz tego rodzaju współpracę z bankiem, sprawdź, jakie są Twoje szanse i na jakich warunkach możesz otrzymać takie zobowiązanie. Przedstawiam, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku.
 
Sam kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który bierze się po to, by nabyć nieruchomość. Może być nią mieszkanie, działka pod budowę domu, lokal użytkowy, ale coraz większą popularnością cieszy się także kredyt hipoteczny na dom . Krok po kroku przedstawiamy specyfikę tego zobowiązania, ponieważ tego typu kredyt jest naprawdę wyjątkowy.
 
W jego przypadku istnieje duże ryzyko kredytowe, a więc ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta. Kredyt hipoteczny na mieszkanie czy dom jest znacznej wartości - średnio to 350 000 złotych, a okres współpracy z bankiem to minimum kilka, kilkanaście lat (nierzadko kredyt mieszkaniowy spłaca się kilkadziesiąt lat). Aby banki mogły uznawać swoich klientów za wiarygodnych, wystawiają szereg ograniczeń oraz warunków, jakie musi spełnić kredytobiorca. Co więcej, każda oferta musi być nie tylko zgodna z przepisami polskiego prawa bankowego, ale także z normami unijnymi, które chronią interesy banków oraz zabezpieczają samych klientów tychże instytucji.
 
Kredyt hipoteczny - sprawdź, czy masz szansę na współpracę z bankiem
 
Jeśli zamierzasz nabyć nieruchomość, korzystając z finansowego wsparcia ze strony banku, należy w pierwszej kolejności zweryfikować kredyt hipoteczny krok po kroku. Istotne są chociażby szacowane szanse na współpracę z bankiem, ponieważ jedna decyzja negatywna najprawdopodobniej spowoduje lawinę kolejnych tego samego rodzaju. Ocena własnej zdolności kredytowej jeszcze przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny to priorytet.
 
Z łatwością udaje się uzyskać raport BIK, by sprawdzić historię kredytową i wyliczyć tzw. scoring, czyli punktową ocenę potencjalnej wypłacalności. Kredytobiorca powinien też brać pod uwagę generowane dochody, ale zawsze z uwzględnieniem zobowiązań, które musi każdego miesiąca regulować. To one obniżają domowy budżet, mogą też wpływać negatywnie na kondycję finansową. Takie warianty pod uwagę weźmie też bank, analizując zdolność kredytową wnioskującego o kredyt hipoteczny.
 
Kredyt hipoteczny - warunki, jakie stawia bank
 
Trzeba też pamiętać o warunkach, jakie obowiązkowo musi spełnić kredytobiorca, by móc rozpocząć współpracę z bankiem w ramach kredytu hipotecznego. Opisujemy je krok po kroku. Kredyt hipoteczny wymaga nie tylko wskazania danej nieruchomości, by bank mógł oszacować jej wartość. Instytucja bankowa w ramach zabezpieczenia zawsze ustanawia odpowiedni wpis do hipoteki.
 
Co więcej, potencjalny klient instytucji bankowej musi się też właściwie przygotować na kupno mieszkania na kredyt hipoteczny. Krok po kroku należy gromadzić oszczędności, bo wymagany jest wkład własny. Ten wynosi dzisiaj aż 20% wartości całego zobowiązania. Pamiętajmy, że nie są to jedyne koszty, z jakimi trzeba się liczyć, chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny. Dochodzi jeszcze prowizja za udzielenie kredytu, konieczność prowadzenia płatnego konta czy wykupienie polisy na życie.
 
Dopiero odpowiednio przygotowany kredytobiorca może składać wniosek o kredyt mieszkaniowy. Weźmy też pod uwagę, że cały proces w przypadku takiego zobowiązania może ciągnąć się długie tygodnie. Kredyt hipoteczny znacznie różni się pod tym względem od kredytów na dowolny cel, które są udzielane błyskawicznie. O kredyt na mieszkanie czy dom wnioskuje się też bezpośrednio w oddziale banku, a nie przez internet.
 
Kredyt hipoteczny - jak znaleźć ten najlepszy
 
Ostatnim etapem w ramach wyboru banku i przygotowania się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest weryfikacja co najmniej kilku, konkurencyjnych względem siebie ofert. Musimy mieć na uwadze, że każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową, a każda oferta znacznie się od siebie różni. Nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych, te zobowiązania są też wielce elastyczne, dzięki czemu klient może ustalać własne warunki.
 
Aby jednak móc poznać bieżącą sytuację na rynku usług finansowych w ramach pozyskiwania środków na własne "M", warto korzystać z rankingów kredytowych. Takie porównywarki jak Totalmoney uwzględniają najważniejsze parametry, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności czy opłacalności danego kredytu na mieszkanie. Pod uwagę zawsze warto brać wskaźnik RRSO, oprocentowanie, wysokość raty czy czas trwania współpracy z bankiem.
 
Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny jest najczęściej największym zobowiązaniem, na jakie decyduje się klient banku. Decyzja o jego wzięciu musi być zawsze podejmowana racjonalnie. Kupno mieszkania czy domu to marzenie większości, ale należy rozważyć wszelkie "za" i "przeciw", by tego rodzaju zobowiązanie nie wpływało negatywnie na płynność finansową.
 
Materiał Partnera
Vote it up
110
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!