Kreatynina - kiedy badać poziom kreatyniny i jakie są normy?

Badanie kreatyniny to podstawowy etap diagnozy pacjenta w przypadku podejrzenia niewydolności nerek. Zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom może świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jak jednak wygląda samo badanie oraz jak się do niego przygotować?
 
Co to jest kreatynina?
 
Kreatynina jest związkiem azotowym, który występuje w naszym organizmie i odgrywa w nim ważną rolę. Jest ona produktem degradacji kreatyny. Powstaje w trakcie przemian metabolicznych, czyli w mięśniach szkieletowych.
 
Jeśli nasze nerki pracują prawidłowo, kreatynina jest w nich filtrowana a następnie wydalana z moczem. W przypadku ich niewydolności jej stężenie rośnie. Dlatego to właśnie jej poziom bada się w przypadku podejrzenia choroby nerek.
 
Kreatynina - jak wygląda badanie?
 
Żeby zmierzyć ilość kreatyniny, wystarczy badanie krwi. Wygląda ono bliźniaczo do morfologii. Krew jest pobierana z żyły łokciowej. Pacjenci są kierowani na badanie nie tylko przy podejrzeniu niewydolności nerek, ale również przed badaniem tomografem komputerowym, gdzie wykorzystuje się kontrast.
 
Jeśli badanie poziomu kreatyniny za pomocą próbki krwi wymaga dokładniejszej oceny, ponieważ pozostawia wątpliwości, zlecane jest dodatkowe badanie moczu, czyli klirens kreatyniny. Zwykle laboratoria umożliwiają przebadanie dwóch rodzai próbek: dobowej oraz przypadkowej próbki moczu. Dostarczamy ją w specjalnym, sterylnym pojemniku do punktu pobrań. Wynik powinien być gotowy następnego dnia. Więcej o badaniu kreatyniny dowiesz się ze strony: https://diag.pl/pacjent/kiedy-warto-zbadac-stezenie-kreatyniny/.
 
Kreatynina we krwi - jak przygotować się do badania?
 
Zarówno do badania kreatyniny na podstawie próbki krwi, jak i moczu, należy się przygotować, aby wynik był jak najbardziej rzetelny. W tym celu trzeba zwrócić uwagę na spożywane posiłki. Na badanie należy przyjść na czczo. Najlepiej, aby czas od ostatniego posiłku wynosił co najmniej 8 godzin.
 
Ważne jest, aby przed badaniem nie brać żadnych leków, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Dlatego, jeśli przyjmujemy na stałe środki farmakologiczne, oddajmy próbkę jak najwcześniej rano. Ponadto należy powstrzymać się od spożywania alkoholu na co najmniej 2-3 doby przed badaniem.
 
Kreatynina norma
 
Norma w każdym laboratorium może być różna. Dlatego zawsze do wyniku jest dodawany zakres. Sama zaś norma jest zależna od wieku i płci pacjenta.
 
W przypadku mężczyzny może ona być delikatnie wyższa i mieści się w przyjętej normie: 0,6-1,3 mg/dl. Z kolei dla kobiet stężenie kreatyniny nie powinno być inne niż 0,5-1,1 mg/dl. Dla małych dzieci norma jest jeszcze niższa i wynosi 0,2-0,4 mg/dl.
 
Podwyższona kreatynina w przypadku zdrowych nerek oznacza najczęściej odwodnienie lub akromegalię. Jeśli zaś towarzyszy niewydolności organów, może być to sygnał o:
  • wstrząsie anafilaktycznym
  • wstrząsie septycznym
  • zatruciu lekami
  • zażywaniu narkotyków
W celu obniżenia poziomu kreatyniny należy zadbać przede wszystkim o nawodnienie. Z diety zaś warto wyeliminować tłuste potrawy, białko, mięso, a także jajka.
 
Z kolei za niski poziom kreatyniny nie świadczy o niewydolności nerek ani o ciężkich chorobach. Powinien jednak zwrócić naszą uwagę. Jego przyczyna to najczęściej stosowanie długich głodówek, zanik mięśni, a także ciąża.
Zarówno wysokie, jak i niskie stężenie kreatyniny nie jest samo w sobie niebezpieczne. Jednakże daje sygnał, że w naszym organizmie coś się dzieje i warto przyjrzeć się bliżej jego funkcjonowaniu.
 
Materiał Partnera
Vote it up
48
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!