Konsekwencje jazdy „pod wpływem”

Kierowcy, którzy wsiadają do samochodów będąc pod wpływem alkoholu, to zmora polskich dróg. Statystyki policyjne są zatrważające, mimo zaostrzenia kar za jazdę pod wpływem alkoholu, z każdym rokiem zatrzymywana jest coraz większa liczba nietrzeźwych kierowców, którzy są sprawcami najbardziej tragicznych wypadków na drodze. Dlaczego tak wiele osób wsiada za kierownicę po kilku „głębszych”? Jakie mogą im grozić konsekwencje w przypadku kontroli drogowej, a jakie w sytuacji, gdy spowodują wypadek? Czy każdy kierowca, u którego zostanie stwierdzone stężenie alkoholu w organizmie, jest tak samo winny?

Stan po spożyciu alkoholu
Stan po spożyciu alkoholu ma miejsce wtedy, gdy jego stężenie we krwi mieści się w przedziale od 0,2‰ do 0,5‰, wartość dla alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi odpowiednio od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3. Wobec kierującego pojazdem, u którego stwierdzi się stan po spożyciu alkoholu, można orzec karę aresztu do 30 dni, grzywnę do 5000 zł, a także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu do trzech lat.

Stan nietrzeźwości
O stanie nietrzeźwości można mówić wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰, a także wtedy, gdy wynik badania zbliża się do tej granicy. Dla zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wartość ta wynosi 0,25 mg. Konsekwencjami dla takiej osoby może być grzywna, ograniczenie wolności, kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat.

Jazda na „kacu”
Stan zwany potocznie kacem pojawia się, gdy obniża się stężenie alkoholu we krwi. Zazwyczaj towarzyszy mu uciążliwy ból głowy, złe samopoczucie czy nudności. W organizmie człowieka często obecne jest jeszcze stężenie alkoholu, uniemożliwiające mu legalne kierowanie samochodem. Największe nasilenie niepożądanych objawów pojawia się jednak dopiero wtedy, gdy poziom alkoholu spadnie do zera. Nie trudno sobie wyobrazić, jak bardzo obniżona jest sprawność kierowcy, który mimo wszystko usiądzie w takim stanie za kierownicą. Nie jest on w stanie wystarczająco się skoncentrować i zareagować wystarczająco szybko na ewentualne niebezpieczeństwo. Taki człowiek sam stanowi poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, mimo że poziom alkoholu w jego organizmie może być już zerowy. Wsiadanie za kierownicę w takim stanie można porównać do jazdy na zużytych oponach, gdzie każda nagła i niebezpieczna sytuacja na drodze stwarza ogromne zagrożenie. W obu przypadkach należy odczekać wystarczająco długo, aby móc bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Kierowca musi zregenerować siły, a samochód poczekać, aż przyjdzie zamówiony nowy komplet opon. Różnica jest taka, że o ile istnieją sklepy, które są w stanie szybko i bezproblemowo dostarczyć nowe opony, np. serwis internetowy Tirendo, to nie ma skutecznej metody, która gwarantowałaby przyspieszenie pozbycia się skutków kaca. Na to trzeba po prostu zaczekać.

Konsekwencje kontroli policyjnej
Policjant, który podczas kontroli wykaże, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, uniemożliwi mu dalszą jazdę samochodem, zarekwiruje prawo jazdy i wypełni stosowny wniosek sądowy. Mimo że kara orzekana za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu wydaje się być stosunkowo niska, potrafi wywrzeć bardzo dotkliwe konsekwencje dla sprawcy, włącznie z uniemożliwieniem mu wykonywania niektórych zawodów.

Wypadek lub kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy
Kierujący pod wpływem alkoholu, który doprowadzi do zdarzenia drogowego ze skutkiem śmiertelnym albo zbiegnie z miejsca wypadku, raz na zawsze będzie musiał pożegnać się z prawem jazdy. Może być również zmuszony do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego.

Pozostałe konsekwencje
Konsekwencje związane z orzeczeniem sądu to nie wszystko. Trzeba się również liczyć z odpowiedzialnością za spowodowane straty u innych uczestników ruchu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanym odszkodowanie z polisy OC, jednak będzie ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów od osoby prowadzącej samochód po spożyciu alkoholu. Trzeba sobie uświadomić, że często są to znaczne koszty, a w przypadku konieczności wypłaty renty do końca życia, wiążą się z długookresowym zobowiązaniem.

Kim jest statystyczny kierowca przyłapany na jeździe „pod wpływem”?
Bardzo często kierowcy, którzy zostali skazani za jazdę pod wpływem alkoholu to nigdy nie karani ludzie. Zdarzają się też tacy, którzy regularnie powtarzają ten proceder, a w razie ponownej kontroli policyjnej są zmuszeni ponieść znacznie dotkliwszą odpowiedzialność karną. Stosunkowo często są orzekane wobec nich kary bezwzględnego pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na wiele lat.

Vote it up
402
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!