Kocia higiena w stylu eko

Kot to jedno z najczystszych i najbardziej „porządnych” stworzeń. Jeśli chcemy, aby nasz pupil miał w domu warunki, na jakie zasłużył, pamiętajmy o jego potrzebach i wyborze praktycznych, a zarazem ekologicznych produktów. Dlaczego?
 

Czysty jak kot
Koty znane są ze swojej dbałości o higienę i czystość. Przez znaczną część dnia śpią, ale aż 1/3 aktywności przeznaczają właśnie na zabiegi pielęgnacyjne. Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiednia dbałość o usytuowanie, rodzaj i wypełnienie kuwety.

Kociaki już od pierwszych dni życia wiedzą, że nie należy brudzić własnego gniazda. Instynktownie dbają więc o czystość legowiska – do piątego tygodnia życia załatwiają się tylko wtedy, gdy matka liże je po brzuchu i inicjuje ten proces (dzięki temu od razu może zlizać i wyczyścić zabrudzenia). Z czasem młode zaczną śledzić matkę i przyzwyczają się do korzystania z kuwety. Na początku wizyty w niej traktują jako świetną zabawę, jednak w wieku sześciu tygodni zwykle potrafią już samodzielnie z niej korzystać. Jeśli sami musimy nauczyć kota korzystania z kuwety, pamiętajmy, że najlepiej przyzwyczajać go do tego, gdy ma od 6 do 12 tygodni – w późniejszym wieku możemy mieć z tym problem.

Jaką wybrać kuwetę?
Kuweta powinna być dopasowana do wielkości kota i być łatwa do utrzymania w czystości. Do wyboru mamy kuwety otwarte lub zamknięte – z czego te drugie często są cenione za sterylność i fakt, że tworzą ustronny kącik, w którym koty czują się bezpiecznie. Są one komfortowe dla czworonoga, a także ułatwiają utrzymanie higieny w domu. Problematyczne bywa jednak ich całościowe mycie, a do tego (w razie nieregularnego czyszczenia) we wnętrzu może utrzymywać się nieprzyjemny zapach. Będzie to uciążliwe nie tylko dla właściciela, ale także dla pupila – w skrajnym przypadku zniechęci kota do odwiedzania jej wnętrza.

Uwaga, jeśli posiadamy więcej niż jednego kota, lepiej zrezygnować z kuwety zamkniętej – w takiej przestrzeni zwierzę nie będzie czuło się pewnie, a w razie ataku drugiego osobnika pozostanie bezbronne. Pamiętajmy też o złotej zasadzie, że ile kotów, tyle kuwet plus jedna w zapasie – czworonogi nie lubią dzielić tych przestrzeni.

Gdzie usytuować kuwetę?
Reguła jest taka, że kuwetę najlepiej stawiać daleko od legowiska i misek kota. Stawiajmy ją w osłoniętych miejscach na uboczu – z dala od legowiska i ruchliwych miejsc. Usytuowanie w łazience jest dobrym rozwiązaniem – pod warunkiem jednak, że drzwi będą otwarte i kot będzie miał do niej dostęp przez cały czas.

Czym wyścielać kuwetę?
-Wypełnienie kuwety powinno być sterylne, delikatne i pozbawione ostrych krawędzi. Pamiętajmy o tym, że koty wychowujące się w domu zazwyczaj mają opuszki łapek bardziej wrażliwe od tych, które żyją się na zewnątrz – dlatego zbyt ostry żwirek może być dla nich mało komfortowy.

-Nie warto wykładać kuwety gazetami czy piaskiem – mają one dość słabe właściwości chłonne, a także są mniej higieniczne od dedykowanych kotom produktów. W dodatku pupil może potem instynktownie załatwiać się do doniczek z ziemią.

-Warto wybierać żwirki, które dobrze się zbrylają – dzięki temu można łatwo usunąć tylko zabrudzone miejsce bez konieczności całościowej wymiany wypełniacza. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i czas przeznaczony na całościową wymianę ściółki i częste szorowanie kuwety.

-Koty nie lubią zmian, więc jeśli wybierzemy konkretny rodzaj podłoża w kociej toalecie, warto być konsekwentnym. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w domu. Zdecydujmy się na jeden rodzaj i markę i trzymajmy się tego.

-Coraz więcej osób decyduje się też na wybór ekologiczny, kupując naturalne żwirki na bazie drewna. Niektóre z nich mają właściwości antybakteryjne, a do tego na tyle dobrze pochłaniają zapachy i wiążą zabrudzenia, że jedno napełnienie kuwety wystarcza nawet na 6-8 tygodni. Co ważne, przy tego typu żwirkach zabrudzenia można usuwać bezpośrednio do toalety. Wszystkie te właściwości posiada np. popularny wśród właścicieli kotów Cat's Best Eco Plus. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i lepiej dbać o higienę w domu.

Pamiętajmy też, że aby kot czuł się komfortowo, najlepiej wysypywać kuwetę warstwą wyściełającą do wysokości około 5 cm. Wówczas kot będzie mógł swobodnie zakopać zabrudzenia, a my z łatwością je usuniemy.

Vote it up
523
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!