Kilka sposobów na mieszkanie przyjazne środowisku

Od kilku lat w mediach aż huczy od informacji na temat złego stanu środowiska naturalnego na świecie. Choć wielu z nas martwi taka sytuacja, to często nie wiemy jak możemy przyczynić się do poprawy tego stanu rzeczy. Wydaje nam się, że nasze zachowanie nie ma większego wpływu na ekosystem, winiąc za jego zniszczenie wielkie korporacje oraz działania polityków. Pamiętajmy jednak, że nawet kilka prostych zmian w życiu codziennym każdego z nas, może mieć kolosalne znaczenie w kwestii ekologii.  
 
Środowisko naturalne od kuchni
 
Ekologiczną metamorfozę warto zacząć od naszych przyzwyczajeń w kuchni. Przede wszystkim postarajmy się ograniczyć spożywanie mięsa, ponieważ jego produkcja wyjątkowo szkodliwie wpływa na środowisko. Zostało udowodnione, że jeżeli każdy z nas zmniejszyłby ilość spożywanych wędlin o połowę, nasz ekosystem znacząco poprawiłby się w ciągu kilku lat.
 
Kolejnym istotnym elementem są środki chemiczne używane do mycia naczyń, zmywania blatów czy czyszczenia kuchenek. W większości supermarketów niełatwo jest trafić na ekologiczne produkty do sprzątania, ale mimo to nie powinniśmy rezygnować z poszukiwań. Istnieje wiele sklepów internetowych, które specjalizują się w sprzedaży przyjaznych dla środowiska alternatywnych środków czyszczących. Wystarczy więc zamienić centra handlowe na zakupy online, a bez trudu uda nam się znaleźć takie produkty, na których nam zależy.
 
Pamiętajmy także o recyklingu. Wprowadzenie zasad segregacji śmieci w domu ma ogromne znaczenie dla naszego środowiska. Dzięki niej nie tylko oszczędzimy ilość śmieci zalegających na wysypiskach, ale przede wszystkich zmniejszymy zużycie energii przyczyniając się do powtórnego wykorzystywania materiałów.
 
Ekologiczny salon
 
Podobnie jak w kuchni, w salonie również możemy wprowadzić zieloną rewolucję. Planując zmianę wystroju naszego wnętrza, pamiętajmy o wyborze produktów przyjaznych dla środowiska – zainwestujmy w ekologiczne farby, meble wykonane z odzyskanych surowców czy filcowe lub lniane poszewki na poduszki.
 
Jeżeli marzy nam się widok tańczącego w domu ognia, najlepszym rozwiązaniem będzie biokominek wolnostojący. Tego typu palenisko jest nie tylko eleganckie i nowoczesne, ale również bardzo wygodne. Ze względu na jego mobilną formę, możemy ustawić go w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Dzięki temu, bardzo łatwo dopasujemy go do naszego wnętrza oraz potrzeb. Jednak najistotniejszą zaletą biokominka wolnostojącego jest paliwo. Spala się ono bowiem w sposób bezdymny i bezwonny i w związku z tym nie wpływa negatywnie na środowisko.
 
Ogromną rolę w naszej walce z zanieczyszczeniem środowiska ma oszczędzanie energii. W salonie często instalujemy dekoracje świetlne, które wprowadzają w domu przytulną atmosferę. Często zdarza się jednak, że palą się one przez całą dobę, co niepotrzebnie zużywa spore ilości energii. Pamiętajmy więc, że jeżeli planujemy wyjść z danego pomieszczenia na dłużej, powinniśmy zgasić wszelkie palące się w nim światła.
 
Materiał Partnera
Vote it up
139
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!