Kiedy wypożyczenie samochodu może być ciekawą alternatywą dla zakupu auta?

Jeszcze do niedawna w kwestii posiadania auta rozważane były dwa scenariusze: zakup nowego egzemplarza oraz poszukiwanie używanego. Pierwsze rozwiązanie było i wciąż jest dość drogie, a drugie – ryzykowne. Natura nie znosi próżni, dlatego rynek wytworzył opcję pośrednią, czyli możliwość wypożyczenia samochodu na nieco dłużej, niż kilka dni. Z czym wiąże się taki pomysł, dla kogo będzie on optymalny i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
 
Wypożycz samochód i zapomnij o warsztatach
 
Długoterminowy wynajem auta można rozpatrywać w kategorii podobieństw do usług IT, gdzie użytkownik kupuje miejsce na swoje dane w chmurze. Dostępna jest tam określona przestrzeń na dane, rozliczana w postaci miesięcznej bądź rocznej subskrypcji, jednak nie wiąże się to z koniecznością utrzymywania infrastruktury oraz zakupu urządzeń. Konsument ma po prostu do dyspozycji konkretny walor – tak długo, jak dokonuje za niego opłaty.
 
Przenosząc powyższą analogię na grunt wypożyczalni samochodów, tu również odbiorca nie musi się martwić wieloma sprawami. Najważniejszą z nich jest serwis auta i wymiana materiałów eksploatacyjnych, w tym oleju, opon, klocków hamulcowych. Wszystkim tym zajmuje się usługodawca w ramach własnych umów leasingowych z dealerami. Klient wybiera model auta wraz z preferowanym wyposażeniem i właściwościami jezdnymi, ale nie musi się martwić o jego sprzedaż. W razie potrzeby pojazd oddawany jest do wypożyczalni samochodów i wymieniany na inny – nowszy lub bardziej odpowiedni względem bieżących potrzeb. To kwintesencja wygody, a w dodatku wszystko można zrealizować w pełni on-line, np. w serwisie carfree.pl.
 
Gdy samochód potrzebny jest tylko przez kilka miesięcy w roku
 
Jednym z powodów do rozejrzenia się za ofertami średnioterminowego najmu jest sytuacja, w której auto ma być potrzebne jedynie kilka miesięcy w roku. Idealny przykład to osoba mieszkająca w dużym mieście, dojeżdżająca do pracy komunikacją lub rowerem, ale chętna na weekendowe i urlopowe podróże po Polsce w czasie letnim. Zamiast utrzymywać używane auto (koszt garażowania, serwisowania, ubezpieczenia itd.) lub co miesiąc płacić raty za nowe, może ona skorzystać z wypożyczalni samochodów. Tym samym, nie rezygnując z komfortu związanego z poruszaniem się nowoczesnym pojazdem, znacząco ogranicza swoje wydatki na ten cel. Oszczędności mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych na rok!
 
Koszt wynajmu auta na dłuższy termin
 
Wypożyczenie samochodu na miesiąc, z limitem kilometrów (dokładnie 3000) w ogólnopolskiej sieci CarFree, to koszt od około 1600 zł. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, łącznie z tym, że w trakcie pandemii COVID-19 warto utrzymywać dystans społeczny, to wynajmujący zyskuje nie tylko komfort, ale i lepsze warunki przemieszczania się, bez narażania własnego zdrowia. Warto o tym pamiętać, zanim wybierze się którąkolwiek odmianę transportu zbiorowego. Koszt odebrania auta z wypożyczalni samochodów może się stać również inwestycją we własne bezpieczeństwo.
 
Przed zakupem nowego warto je wypróbować
 
Na koniec można się przyjrzeć jeszcze jednej kwestii, która nie jest co prawda typowym poszukiwaniem alternatywy dla zakupu auta, ale raczej wyrazem pewnego preludium do tej czynności. Wiele osób w trakcie krótkiej jazdy testowej nie jest w stanie dogłębnie sprawdzić tego, jak pojazd odpowiada im potrzebom. Dlatego wciąż zakup „auta na lata” może okazać się (przynajmniej połowicznie) odbieraniem przysłowiowego kota w worku. Można to zmienić dzięki wypożyczalni samochodów, która dysponuje nowoczesną flotą. Zabranie auta na miesiąc na kilka wycieczek, sprawdzenie go w określonym terenie i warunkach parkingowych – wszystko to są czynniki, które stanowią niesamowity atut dla przyszłego nabywcy. Warto z tej dogodności skorzystać.
 
Czy wypożyczenie jest remedium na wszystkie rozterki kupujących auta nowe i używane? Oczywiście, że nie. Jednak w określonych sytuacjach można spodziewać się, że taka strategia stanie się nie tylko komfortowa, ale i bardziej opłacalna finansowo. Przed zakupem pojazdu można śmiało usługi wypożyczalni samochodów rozpatrywać jako ciekawą alternatywę.
 
Materiał Partnera
Vote it up
102
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!