Kaszel u niemowląt: jak pomóc najmłodszym?

Wbrew pozorom, kaszel u niemowląt nie jest bezpośrednią oznaką choroby. Jednak sytuacja, w której wystąpi, jest groźna dla malucha, ponieważ częste odruchy kaszlu mogą spowodować problemy z oddychaniem. Niepokojący jest fakt, że kasłanie występuje w nocy i utrzymuje się przez bardzo długi czas. Opiekując się niemowlęciem, który nęka kaszel, należy znać kilka prostych sposobów, aby im pomóc.
 

Kiedy należy się martwić?

Niemowlęcia, z racji niewielkiego organizmu odczuwają kaszel znacznie częściej niż dzieci starsze. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to reakcja obronna organizmu, niemal codziennie możemy zetknąć się z tym, że bobas pokasłuje. Drogi oddechowe dziecka mogą być podrażnione zarówno przez odrobinę mleka, które dostanie się do dróg oddechowych, jak i zapachy unoszące się w domu. Szczególnie drażniący jest dym tytoniowy i aromatyczne środki czystości.

W przypadku sporadycznych pokasływań nie ma powodów do niepokoju. Kaszel jest naturalną reakcją, dlatego pojedyncze sytuacje, w których wystąpi, nie są groźne. Kaszel u niemowląt może być jednak groźny w sytuacji, gdy znacznie się nasili i dołączą inne objawy. Wtedy jak najszybciej należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Mokry kaszel u niemowląt – co robić, gdy wystąpi?

Gdy u niemowlęcia wystąpi mokry kaszel, mamy niewątpliwie do czynienia z jednostką chorobową. Warto pamiętać, że w przypadku najmłodszych każdy przypadek wystąpienia choroby może być poważny, dlatego nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Jeśli, jednak nie mamy możliwości otrzymać pomocy lekarskiej, należy zastosować kilka sposobów, które ułatwią dziecku walkę z chorobą.

Jeżeli maluszek jest chory ważne, aby przebywał w przewietrzonym pokoju, z dala od ostrych zapachów. Każdy mocny aromat unoszący się w powietrzu będzie drażnił drogi oddechowe dziecka, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o czystość powietrza. Idealnie sprawdzi się również nawilżacz powietrza, który oczyści powietrze i ułatwi dziecku oddychanie.

Nie zapomnij także o czyszczeniu noska niemowlaka, a także o oklepywaniu. Oklepywać plecy dziecka należy w pozycji leżącej. Delikatnie oklepuj całe plecki dłonią złożoną „w łódeczkę”, zaczynaj od wysokości dolnych żeber. Następnie przejdź powoli do góry, aby potem wrócić do dolnej partii pleców. Czyszczenie noska niemowlaka powinno być wykonywane przy użyciu specjalnej gruszki. Jej zasada działania jest bardzo prosta, ponieważ zasysa ono powietrze z noska wraz z wydzieliną.

Zarówno oklepywanie, jak i oczyszczanie noska należy wykonywać bardzo delikatnie. Organizm dziecka jest jeszcze bardzo mały, rozwijający się, dlatego łatwo jest uszkodzić wszystkie partie ciała.

Kaszel suchy – oznaka podrażnienia dróg oddechowych

Kaszel suchy nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, dlatego jest zdecydowanie bardziej uporczywy dla niemowlaka. Może wystąpić zarówno z powodu rozpoczynającej się infekcji wirusowej, jak i zawartych w powietrzu, drażniących zapachów. W zależności od przyczyny, sposobów na pomoc dziecku jest wiele.

Jeśli kaszel u niemowląt występuje z powodu drażniącego zapachu, należy go jak najszybciej wyeliminować. Najczęściej wystarczy przewietrzyć mieszkanie lub włączyć nawilżacz powietrza. Po pewnym czasie od oczyszczenia powietrza, kaszel ustąpi samoistnie. W momencie wystąpienia infekcji wirusowej to lekarz zadecyduje o najwłaściwszej metodzie leczenia.

W momencie, gdy niemowlę zaczyna kasłać, trzeba jak najszybciej udzielić mu pomocy. Jeśli nie mamy możliwości skontaktować się z lekarzem, w warunkach domowych również można skutecznie pomóc niemowlakowi w tracie ataków kaszlu. Regularne wietrzenie pomieszczeń, czy oklepywanie jest w stanie znacząco zmniejszyć objawy, a po więcej informacji zapraszamy na http://www.kaszeludzieci.pl/oczyszczanie-noska-niemowlat.html.

Materiał Partnera

Vote it up
115
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!