Język teściowej oczyści powietrze z trucizn

Rośliny doniczkowe działają jak najlepsze filtry
 

Jedna taka roślina na 10 m2 wystarczy, aby zneutralizować działanie trucizn fruwających po domu. Dotychczas naukowcy uważali, że rośliny doniczkowe wspomagają nasze zdrowie, emitując tlen i podwyższając wilgotność, ale nie są zdolne do walki z rakotwórczym benzenem, formaldehydem czy trójchlorkiem etylu.

Niedawno jednak, przed wyprawą łazika na Marsa, NASA badała substancje lotne, które mogłyby się do niego dostać na Czerwonej Planecie. „Efektem ubocznym” tej pracy było odkrycie, że pewne rośliny mogą oczyścić pomieszczenia ze szkodliwych substancji – tych samych, które „wprowadzamy” do domów, paląc tytoń, malując ściany i używając środków czystości.Tego zagrożenia nie wolno bagatelizować.

Zdaniem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zanieczyszczone powietrze może odpowiadać za ponad 1,5 mln zgonów rocznie na świecie! Badania wykonane kilka lat temu ujawniły, że powietrze w mieszkaniach i biurach może być nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. NASA uważa, że m.in. diabelski bluszcz, lilie doniczkowe, dracena odwrócona, gerbery i sansewieria (zwana językiem teściowej) potrafią temu zaradzić.       

Vote it up
846
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!