Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie w naszym domu już dawno przestało pełnić wyłącznie użytkową funkcję i nie ogranicza się wyłącznie do podnoszenia komfortu naszego życia. Lampy w poszczególnych pomieszczeniach odgrywają również rolę efektownych ozdób, umiejętnie współgrając z pozostałymi elementami wystroju oraz aranżacji. Szczególnym pomieszczeniem, w którym światło ma do odegrania wyjątkową rolę, jest łazienka. To w niej budzimy się, rozpoczynamy i kończymy każdy dzień. To właśnie w łazience przygotowujemy się do wyjścia z domu, wykonując fryzurę, makijaż lub zabiegi pielęgnacyjne. Nic dziwnego, że oświetlenie łazienki powinno być odpowiednio przemyślane i zaplanowane. 
 
Projekt oświetlenia łazienkowego
 
O tym, że brak odpowiedniego światła w łazience może bardzo negatywnie wpłynąć na komfort korzystania z tego pomieszczenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Doskonale zdają sobie z tego sprawę wszystkie te osoby, które na skutek zbyt słabego lub źle zlokalizowanego oświetlenia nie mogą wykonywać podstawowych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych. Właśnie dlatego, zanim przystąpisz do zakupów i instalacji świata w łazience, powinieneś mieć na nie plan. 
 
Projektowaniem oświetlenia zajmują się specjalistyczne firmy, jeśli jednak planujesz budowę nowego domu, warto gruntownie przemyśleć ten temat przy planowaniu instalacji elektrycznej w budynku. Już na tym etapie powinieneś wiedzieć, gdzie znajdować się będzie lustro, aby doprowadzić w to miejsce przewody. Jeśli chcesz mieć kinkiety na ścianach, również zwróć na to uwagę na etapie projektowania instalacji prądowej. Podobnie z oświetleniem kabiny prysznicowej oraz sufitu. 
 
Równomierne oświetlenie w całej łazience 
 
Projektując oświetlenie łazienkowe, kieruj się nadrzędną zasadą, która mówi, że natężenie światła w całym pomieszczeniu powinno być równomierne. Pomoże to uniknąć problemu kontrastów, cieni oraz innych zjawisk, znacząco obniżających komfort wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Szacuje się, że żarówka o mocy 75W jest w stanie zapewnić optymalne naświetlenie dla 6 metrów kwadratowych powierzchni. Wiedza ta przyda się przy planowaniu ilości lamp i natężeniu światła w stosunku do metrażu twojej łazienki. 
 
Oświetlenie lustra 
 
Szczególne znaczenie w oświetleniu łazienki zajmuje odpowiednie naświetlenie lustra, gdyż to przed nim spędzamy mnóstwo czasu, wykonując różnego rodzaju czynności, od których powodzenia często zależy nasz wygląd. Standardowo, przy oświetlaniu lustra stosuje się dwie oprawy oświetleniowe o tej samej mocy, zlokalizowane po przeciwnych brzegach lustra. Dzięki temu, nasza twarz zawsze będzie oświetlona równomiernie z każdej strony. Do oświetlenia lustra dobrze sprawdzają się również halogeny lokalizowane w podwieszanym suficie lub reflektory z możliwością regulacji, montowane np. nad lustrem. 
 
Współczesna oferta producentów i dystrybutorów oświetlenia łazienkowego jest niezwykle bogata i szeroka. Warto w tym miejscu zauważyć, że dotyczy ona nie tylko ilości i rodzajów opraw oświetleniowych, które możemy dopasować do projektowanej aranżacji łazienki, ale również możliwych do instalacji źródeł światła. Tradycyjne żarówki niemal w stu procentach zostały wyparte przez świetlówki LED, oferujące pełen zakres temperatury światła. I tu cenna uwaga: ciepłe światło znacznie lepiej sprawdza się w łazience od zimnego, gdyż eksponuje naszą skórę w bardziej naturalnych kolorach. Planując oświetlenie łazienki, sprawdź szeroki wybór lamp do łazienki https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/oprawy-scienne-i-sufitowe/oswietlenie-lazienkowe.html
 
Materiał Partnera
Vote it up
47
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!