Jak zaoszczędzić na rachunkach

Kto nie chciałby płacić mniejszych rachunków za wodę czy energię elektryczną?
 

W obniżeniu opłat pomaga zarówno zmiana nawyków, jak i nowoczesny sprzęt AGD. Warto zainwestować w nowe modele.
Organizacja WWF® podpowiada, na co zwrócić uwagę.

W kuchni

Zmywarka:
Są modele, które automatycznie rozpoznają ilość naczyń i stopień ich zabrudzenia, a następnie dostosowują temperaturę zmywania (oszczędność wody i energii). Generalnie zmywarka jest bardziej oszczędna niż zmywanie ręczne.

Kuchenka:
Najbardziej energooszczędne są elektryczne indukcyjne (wydajność 90% pozwala na ugotowanie potrawy szybciej niż na innych), ceramiczne (wydajność 60%), żeliwne (tylko 55%). Gotowanie pod przykrywką zmniejsza zużycie energii o 30%. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast, więc oszczędza energię i czas.

Lodówka:
System automatycznego usuwania szronu pozwala zaoszczędzić do 20% energii, a funkcja kontroli otwartych drzwi (alarm) zapobiega marnowaniu energii.

W łazience


Pralka:
Oszczędny model ma funkcję automatycznego ważenia wsadu oraz doboru ilości wody;  funkcję zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy; wybór krótkich programów do szybkiego prania mało zabrudzonych rzeczy. Oszczędne jest pranie w niskich temperaturach i stosowanie prania wstępnego tylko do rzeczy bardzo brudnych.

Baterie:
Nowe modele z wodooszczędnymi głowicami mają hamulec blokujący strumień wody. Są też modele bezdotykowe, które uwalniają strumień wody, tylko gdy ręce są pod nimi podstawione.

Prysznic
: Może dać  oszczędność nawet 60% w porównaniu z kąpielą w wannie (pod warunkiem, że mycie pod prysznicem nie będzie trwało dłużej niż 10 min).

W salonie


Żarówka energooszczędna (świetlówka kompaktowa):
Zużywa około 5 razy mniej energii niż żarówka tradycyjna. Konieczne jest regularne czyszczenie opraw oświetleniowych: brudne oprawy mogą  zmniejszyć skuteczność świetlną żarówek od 20% do 50%.

Odkurzacz: Działa tym słabiej, im bardziej zanieczyszczone są filtry, co wydłuża czas pracy, a tym samym zwiększa zużycie energii. Oszczędność daje też powolne przesuwanie końcówki po dywanie: większa efektywność zbierania brudu, krótszy czas pracy. 

Grzejniki:
Należy montować (koniecznie z termostatem) w odległości 10 cm zarówno od podłogi, jak i od parapetu. Obniżenie temperatury o 2 stopnie C przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania o około 10%. 

Vote it up
1011
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!