Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Ciało człowieka to w większości woda, a dokładniej aż 70% jego składu. To pokazuje jak bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Bez niego żadne procesy zachodzące w naszym ciele nie mogą przebiegać prawidłowo.
 
Każdy człowiek powinien dbać o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu, nie tylko w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego, podczas upałów czy w trakcie biegunki, gdy ryzyko szybkiego odwodnienia jest podwyższone. O nawodnieniu należy pamiętać także każdego dnia, wypijając odpowiednią ilość płynów.
 
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować około 2-3 litrów płynów dziennie. Najlepsza jest oczywiście woda źródlana lub mineralna. Warto pić także herbaty i świeże soki. W dzienną dawkę napojów nie warto wliczać kawy, która choć jest płynem, to doprowadza do szybszego odwodnienia organizmu. Dobrym źródłem nawodnienia są także zupy.
 
Prawidłowe postępowanie w sytuacjach zagrażających odwodnieniem
 
W życiu każdego człowieka pojawiają się takie sytuacje, podczas których istnieje większe ryzyko odwodnienia organizmu. To przede wszystkim wspomniane wyżej upały, biegunki, wymioty, gorączka czy czynne uprawianie sportu. W tych sytuacjach organizm człowieka potrzebuje większej ilości wody. Przyjmuje się, że po każdej biegunce czy wymiotach należy przyjąć dodatkową porcję wody, a w trakcie gorączki zwiększyć jej dobową ilość o nawet 20-30 procent.
 
Pilnowanie przyjmowania odpowiedniej ilości wody w trakcie choroby jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci i osób starszych, u których do niebezpiecznego odwodnienia może dojść w ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin.
 
Skuteczne sposoby na szybkie nawodnienie organizmu
 
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybkie nawodnienie organizmu jest przyjęcie doustnych płynów nawadniających. Warto je stosować szczególnie w sytuacjach grożących odwodnieniem. Więcej o takich produktach można dowiedzieć się na stronie www.orsalit.pl. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece.
 
Materiał Partnera
Vote it up
257
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!