Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Wiele czynników wpływa na decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego. Pełnoletność i brak negatywnej historii kredytowej nie wystarczą do zaciągnięcia zobowiązania. Sam proces wnioskowania także jest dość skomplikowany. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy.
 
Czym jest kredyt gotówkowy?
 
Kredyt gotówkowy, najprościej rzecz ujmując, to określona w umowie suma pieniędzy pożyczana klientowi przez bank lub inną instytucję w zamian za odsetki. Pożyczki gotówkowe zwykle spłaca się w formie rat, a maksymalny okres kredytowania wynosi 120 miesięcy. Udzielaniem kredytów zajmują się nie tylko banki, ale także firmy z branży pozabankowej. Tego typu instytucji jest w Polsce kilkaset, między innymi Net Credit, specjalizujący się w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych przez Internet. Za swoją działalność firma została wyróżniona Gwiazdą Jakości Obsługi w roku 2018 i 2019. Instytucje pozabankowe coraz częściej oferują warunki spłaty zbliżone do tych proponowanych przez banki, przy jednoczesnych łagodniejszych kryteriach akceptacji wniosku. Dzięki temu z roku na rok zyskują coraz większy udział w rynku pożyczek gotówkowych.
 
Analiza zdolności kredytowej podstawą udzielenia pożyczki
 
Zdolność kredytowa to nic innego jak maksymalna kwota kredytu, jaką kredytobiorca może otrzymać w chwili wnioskowania o kredyt. Wysokość możliwej do udzielenia pożyczki wyliczana jest indywidualnie na podstawie analizy zdolności kredytowej. Przy jej przeprowadzaniu bierze się pod uwagę takie zmienne, jak:
  • uzyskiwane dochody – instytucje finansowe najchętniej udzielają pożyczek osobom uzyskującym wynagrodzenie z umowy o pracę na czas nieokreślony;
  • koszty utrzymania – w tym wypadku chodzi o stałe miesięczne wydatki takie jak czynsz, rachunki za prąd i gaz albo abonament telefoniczny;
  • zadłużenie – chodzi tu o inne kredyty, wykorzystany limit na koncie, zadłużenie na kacie kredytowej. Im zadłużenie większe, tym mniejsza szansa na kolejny kredyt;
  • zawód i stan cywilny – banki częściej udzielają pożyczek osobom z prestiżowymi zawodami takimi jak lekarz czy prawnik. Istotne jest także, czy pożyczkobiorca ma partnera i dzieci, co przekłada się na liczbę potencjalnych osób, będących na jego utrzymaniu.
Prócz analizy zdolności kredytowej pożyczkodawca sprawdza także wiarygodność kredytową przyszłego klienta. Jest ona zależna od historii kredytowej, gromadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej. Znacznie łatwiej otrzymać kredyt gotówkowy, gdy spłata wszystkich rat z poprzednich kredytów odbyła się terminowo.
 
Materiał Partnera
Vote it up
209
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!