Myjka ciśnieniowa do samochodu – jak wybrać?

Ręczne mycie samochodu być może jest dokładne, jednak zabiera bardzo dużo czasu, a do tego może wiązać się z zagrożeniami uszkodzenia lakieru. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć zakup odpowiedniej myjki ciśnieniowej.
 
To proste urządzenie pozwoli nam błyskawicznie uporać się z różnej maści zabrudzeniami, także zaschniętym błotem lub piaskiem. Jakie zalety myjki można jeszcze wymienić?
 
  • Czyszczenie odbywa się bez wysiłku – nasz udział ograniczony jest do minimum. Wystarczy bowiem skierować strumień w odpowiednie miejsce, a resztą zajmie się sama myjka,
  • Wygoda – nie musimy się ani schylać ani wyciągać, by umyć trudno dostępne miejsca. Myjki zazwyczaj posiadają długie dysze, które zdecydowanie ułatwiają cały proces czyszczenia,
  • Ograniczenie środków chemicznych – woda pod ciśnieniem sama w sobie jest skuteczna, dlatego podczas mycia samochodu wystarczy użyć niewielką ilość środka, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń. W przypadku mycia ręcznego, różnego rodzaju specyfiki są wykorzystywane w dużo większych ilościach,
  • Możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień – mowa w ty miejscu między innymi mechanizmach regulujących wielkość strumienia wody, kółkach transportowych, dodatkowych końcówkach czy chociażby szczotkach, które podnoszą skuteczność urządzenia.
Do wymienionych zalet warto dodać również to, że myjka ciśnieniowa może zostać wykorzystana nie tylko podczas mycia samochodu. Jej zastosowanie jest bowiem dużo szersze. Za jej pomocą usuniemy zabrudzenia z elewacji, kostki brukowej, mebli ogrodowych, narzędzi czy chociażby rowerów. Dzięki temu będzie ona użytkowana więcej niż raz na jakiś czas.
 
Jak wybrać myjkę ciśnieniową okaże się odpowiednia do samochodu?
 
Oczywiście wszystkie wyżej wymienione zalety znajdą pokrycie w rzeczywistości tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na myjkę odpowiedniej jakości. Jak nietrudno się domyślić, dostępnych na rynku modeli myjek ciśnieniowych jest bardzo dużo. Różnią się między sobą nie tylko budową, ale również najważniejszymi parametrami użytkowymi czy dodatkowymi funkcjami.
 
Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Odpowiedź na to pytanie przyniesie nam dokładna analiza najważniejszych parametrów myjki. Zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na generowane ciśnienie wody. W przypadku mycia samochodu, sprawdzą się urządzenia o ciśnieniu ponad 100 barów. Modele słabsze mogą okazać się niewystarczające,
 
Co jeszcze jest istotne? Oczywiście moc. Wysokiej jakości myjki ciśnieniowe samochodowe wyróżniają się mocą napędu około 2 kW. Na koniec powinniśmy sprawdzić również wydajność myjki, która wskazuje, ile wody jest ona w stanie wykorzystać. Myjki samochodowe zazwyczaj wyróżniają się wydajnością na poziomie 500 l/h.
 
Przede wszystkim wytrzymałość
 
Analiza parametrów technicznych to jednak nie wszystko. Co nam bowiem po sprawnej myjce, którą trzeba będzie wymienić po kilkukrotnym użyciu?
 
Żeby do tego nie dopuścić, powinniśmy dokładnie sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne elementy myjki. Najważniejszym podzespołem w budowie tego urządzenia jest głowica pompy.
 
To ona odpowiada bowiem za prawidłowe tłoczenie wody i kierowanie jej do dyszy. Ze względu na swoje zastosowanie, powinna być wykonana z bardzo trwałych tworzyw, najlepiej mosiądzu, który charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością mechaniczną. Poważną wadą mosiężnej pompy jest jednak to, że prowadzi ona do poważnego wzrostu ceny całego urządzenia.
 
Dużo tańszym, acz równie odpornym, tworzywem okaże się aluminium, które również powinno okazać się wystarczające w ramach użytku domowego. Najtańsze myjki dysponują natomiast pompami wykonanymi z tworzyw sztucznych.
 
Decydując się na samochodową myjkę ciśnieniową, musimy pamiętać także o wyborze odpowiedniego producenta. Na rynku pełno jest bowiem urządzeń, które pochodzą od niesprawdzonych firm, zachęcających przede wszystkim niskimi cenami swoich wyrobów. Tego typu oszczędność dość szybko okaże się jedynie pozorna – naprawa kiepskiej jakości myjki często okazuje się bowiem nieopłacalna, co zaś sprawia, że konieczny okaże się zakup nowego urządzenia.
 
Materiał Partnera
Vote it up
326
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!