Karnisze do mieszkania – jak wybrać najodpowiedniejszy karnisz?

Karnisz odpowiednio dobrany do charakteru wnętrza to niezwykle istotny element wystroju każdego pomieszczenia. Jak wybrać karnisz najbardziej odpowiedni do naszego mieszkania? Podpowiadamy!
 
Czy rodzaj karnisza powinien korespondować z wystrojem wnętrza?
 
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: zdecydowanie tak! Przede wszystkim charakter i styl pomieszczenia powinny pomóc nam określić, czy należy szukać wśród tradycyjnych wzorów karniszy, czy może sięgnąć po rozwiązania nowoczesne. Czy wybrać karnisz wykonany z drewna, czy też z metalu? Czy potrzebny będzie karnisz pojedynczy, czy podwójny? Modele podwójne sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy stworzyć eleganckie dekoracje z tkanin lub zawiesić zarówno zasłony, jak i firany.
 
Podczas wyboru karnisza należy również określić, w jaki sposób chcemy zawiesić materiał. Uniwersalnym rozwiązaniem jest karnisz drążkowy, przystosowany do zawieszenia na tradycyjnych kółkach z żabkami. Dla osób szukających innych rozwiązań odpowiednie będą rolety – np. rolety typu dzień i noc.
 
Karnisze metalowe czy drewniane?
 
Karnisze metalowe dostępne są w przeróżnych kolorach, które doskonale będą korespondować z różnego rodzaju stylami, a dzięki możliwości indywidualnego wyboru końcówki dekoracyjnej nabierają indywidualnego charakteru. Pasują zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, jak i bardzo nowoczesnych, z minimalistycznym wykończeniem. Karnisze metalowe są wyjątkowo wytrzymałe i doskonale nadają się do utrzymania nawet najcięższych zasłon.
 
Karnisze drewniane wykonuje się najczęściej z buku, sosny i brzozy. Zazwyczaj kolor dopiera się pod barwę podłogi lub meble znajdujące się w danym pomieszczeniu. Tradycyjne karnisze drewniane doskonale pasują do wnętrz w stylu rustykalnym i tradycyjnym. Dodają pokojom ciepła i przytulności. Jednak nie pasują do małych pomieszczeń, gdyż mogą je przytłaczać oraz optycznie zmniejszać.
 
Jak wymierzyć karnisz?
 
Przed zakupem karnisza powinniśmy określić jego wymiary. Należy jednak pamiętać, że zasady obliczania długości będą się od siebie różnić w zależności od różnych typów karniszy. Modele drążkowe powinny wystawać 20-30 cm poza wykusz okienny. Natomiast karnisze szynowe mocuje się na całej długości ściany, na której mają być zamontowane. Należy również pamiętać, że zwykle maksymalna długość pojedynczego karnisza to 2,40 m. Jeśli chcemy uzyskać dłuższy karnisz, będzie to możliwe dzięki zastosowaniu łączników, które stanowią również dodatkowy wspornik. Należy ponadto określić odległość karnisza od ściany, by zawieszona na nim tkanina mogła swobodnie opadać. Przyjmuje się, że należy zachować co najmniej 3 cm odstępu od grzejników, parapetów lub innych przeszkód. Najczęściej spotykanym sposobem mocowania karniszy jest montaż na ścianie nad oknem. Przyjmuje się, że powinny one znajdować się ok. 10 centymetrów powyżej ramy okiennej.
 
Jeśli zdecydujemy się na zakup bezpośrednio u producentów, z pewnością będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo ekspertów, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie dla nas karnisze. Karnix.pl to strona internetowa producenta karniszy, żaluzji i rolet, na której z pewnością znajdziemy rozwiązania odpowiednie dla siebie.
 
Materiał Partnera
Vote it up
67
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!