Jak wybrać czytnik e-booków?

Czytnik e-booków jest coraz częściej kupowany przez miłośników książek na całym świecie. Wielbiciele literatury mogą zmieścić w nim tysiące tytułów, bez konieczności gromadzenia ich na półkach. Jak wybrać model idealny dla siebie?
 
Czym są czytniki e-booków?
 
Elektroniczne książki, czyli e-booki, stają się w Polsce z roku na rok bardziej popularne. Rynek ten generuje coraz większe zyski i uważa się, że może z czasem wyprzeć tradycyjne, papierowe książki. Czytnik e-booków z powodzeniem może zastąpić regał z książkami, który mieści tysiące tytułów. Ponadto, praktycznie każda książka wydawana obecnie posiada swoją wersję elektroniczną. Co więcej, dzięki zmniejszeniu podatku VAT, są one znacznie tańsze niż książki tradycyjne. Czytniki są niewielkich rozmiarów urządzeniami wykonanymi w technologii e-papieru – ekran czytnika ma do złudzenia przypominać kartkę papieru. Zaletą czytnika jest przede wszystkim to, że nie męczy wzroku. Jego waga jest niewielka, co sprawi, że noszony w torbie nie powoduje uczucia ciężkości. Można zabrać go wszędzie, zwłaszcza w podróż lub czytać w zaciszu domowym. Co ważne, z czytników e-booków można korzystać w ciemnych pomieszczeniach (większość modeli posiada opcję podświetlania ekranu) oraz w pełnym słońcu. Bateria urządzenia starcza na bardzo długo – nawet kilka tygodni na jednym ładowaniu. Jedyną wadą takich urządzeń jest brak możliwości wyświetlania kolorowych obrazów. 
 
Jak wybrać czytnik e-booków?
 
Aby czytnik w pełni satysfakcjonował użytkownika, warto zwrócić uwagę m.in. na:
 
Ekran – pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jego przekątną. Większość modeli na rynku dysponuje wyświetlaczami o przekątnej między 5 a 10 cali. Najlepiej spisują się te o wielkości 6 cali. Taki czytnik jest komfortowy w użytkowaniu i kompaktowy. Nie mniej ważna jest rozdzielczość. Wiadomo, że im wyższa, tym lepiej, jednak najbardziej optymalna wynosi 800x600. 
 
Rodzaj ekranu – większość modeli jest wykonana w technologii e-papieru, który nie męczy oczu użytkownika. Znacznie mniej czytników posiada wyświetlacz LCD, ale czytanie z jego pomocą nie jest aż tak komfortowe.
 
Opcja podświetlenia – jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż mogłoby się wydawać. Znacznie różni się od tradycyjnych podświetleń obecnych w smartfonach i laptopach. Nie razi oczu znajdujących się w pobliżu dzięki temu, że diody podświetlają tekst od góry. 
 
Bateria – warto zwracać uwagę na pojemność akumulatora. Przed zakupem należy sprawdzić, czy czytnik został wyposażony w elementy, które mogą wpłynąć na długość trzymania baterii. Zaliczają się do nich: jasny, duży ekran, opcje połączenia z Wi-Fi lub możliwość słuchania muzyki. Najlepiej wybierać jednak takie, które przeznaczone są wyłącznie do czytania książek, gazet czy artykułów naukowych. Wówczas bateria powinna trzymać ok. 2 tygodnie lub więcej. 
 
Rodzaj obsługiwanych plików – czytniki dostosowane są do odczytywania wielu formatów. Najlepiej jest wybierać takie modele, które mogą obsługiwać podstawowe formaty, w tym: MOBI, EPUB, PDF, TXT, HTML oraz DOC. 
 
E-booki są teraz urządzeniami łatwo dostępnymi i dopasowanymi do każdej kieszeni. Najtańsze modele można dostać już za około 300–400 złotych. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
192
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!