Sprzęt wspinaczkowy do zadań specjalnych. Jak wybrać czekan?

Czekan to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika zimowych wędrówek. Odgrywa istotną rolę podczas wspinania się po oblodzonych i stromych powierzchniach – minimalizuje ryzyko kontuzji i znacznie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa. Dzięki czekanowi i rakom na buty możemy czuć się pewnie nie tylko podczas wspinaczki, lecz także trekkingu po oblodzonym terenie. Każdy z nas, kto wyrusza w góry zimą, powinien zaopatrzyć się w te akcesoria do wspinaczki. Szczególnie, że szlaki zimą są prawdziwym wyzwaniem, wymagającym nie tylko odpowiednich umiejętności, lecz także sprzętu.
 
Sprzęt, na którym możesz polegać
 
Czekan jest urządzeniem wszechstronnym, które sprawdzi się nie tylko podczas autoasekuracji na śliskim podłożu, stanowiąc dodatkowe źródło podparcia, lecz także pozwoli pokonać przeszkody w postaci ścian lodu. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z zimowymi wędrówkami, to warto postawić na turystyczną wersję czekana, która różni się nieco kształtem, materiałem oraz zastosowaną technologią. Decydując się na konkretny model, zwróćmy uwagę na rodzaj:
  • styliska – uzależnionego od modelu czekana. W zależności od modelu sprzętu, spotykamy styliska o różnych kształtach: proste lub lekko wygięte w górnej partii;
  • głowicy – która powinna być wykonana z trwałego i solidnego materiału. Do jej produkcji stosuje się zazwyczaj wysokiej jakości stal lub aluminium;
  • grota – elementu znajdującego się w dolnej części styliska, którego zadaniem jest penetrowanie zamarzniętego śniegu;
  • pętli – spełnia funkcję praktyczną. Zapobiega zgubieniu czekana oraz pozwoli na przeniesienie części ciężaru z chwytu.
Jaką wspinaczkę uprawiamy?
 
Nie sposób wskazać na tyle uniwersalnego rodzaju czekana, który byłby niezastąpiony w każdych warunkach. Doświadczeni wspinacze doskonale wiedzą, że wybór odpowiedniego czekana będzie zależał od wielu czynników. Wybór akcesoriów wspinaczkowych powinien być podyktowany przede wszystkim umiejętnościami oraz rodzajem wspinaczki, jaki zamierzamy uprawiać. Nie bez znaczenia będzie klimat i warunki panujące w górach. Renomowani producenci sprzętu do wspinaczki, tacy jak Black Diamond, Camp czy Stubai, oferują różne rodzaje czekanów, wśród których każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.
 
Turystyka wysokogórska
 
Bez względu na stopień zaawansowania naszych umiejętności wspinaczkowych warto wybrać czekan ze stalową głowicą oraz grotem, które świetnie sprawdzą się w warunkach górskich. Jeśli planujemy jedynie proste i stosunkowo łatwiejsze podejścia, to możemy postawić na czekan ze styliskiem typu B. Jeżeli jednak myślimy o nieco bardziej zaawansowanej wspinaczce i trudniejszych podejściach, to warto zdecydować się na czekan ze styliskiem typu T, który zda egzamin w bardziej wymagających warunkach.
 
Wspinaczka lodowa lub mikstowa
 
Rodzaj wspinaczki, którą podejmują tylko doświadczeni wspinacze. W takim przypadku większość z nas ma już ściśle określone preferencje co do czekana i dokładnie wie, jaki model sprawdzi się podczas wspinaczki. Konieczne jest wybranie profesjonalnego sprzętu, który cechować się będzie podwyższoną wytrzymałością, pozwalającą na wbijanie go ze zwiększoną siłą. Istotna jest także odpowiednia waga oraz prawidłowe wyważenie. Ważne, aby umożliwiał pewny, prawidłowy chwyt i był wyposażony w pętlę nadgarstkową, która zapobiegnie ewentualnej utracie czekana.
 
Unikaj błędów!
 
Pamiętajmy, że czekan jest sprzętem wspinaczkowym przeznaczonym do wykonywania ściśle określonych funkcji. Nie jest to akcesorium o szerokim zastosowaniu i warto o tym pamiętać podczas jego użytkowania – szczególnie, że to od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Stosując go do czynności zgodnych z jego funkcjami, możemy liczyć na to, że posłuży nam naprawdę długo.
 
Szukasz odpowiedniego modelu czekana dla siebie? Zajrzyj do sklepu internetowego E-horyzont, w którym znajdziesz szeroki wybór sprzętu wspinaczkowego od znanych producentów!
 
Materiał Partnera
Vote it up
203
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!