Jak wybrać boazerię?

Znienawidzona w poprzednich dekadach, kojarząca się z kiczem, dzisiaj boazeria wraca do łask. Teraz wybieramy jednak nie tylko ściany wyłożone aż po sufit deskami (to rozwiązanie tylko pozornie łatwe), ale też tzw. boazerie angielskie, sięgające na wysokość około metra. Łatwo ułożyć je samodzielnie, kupując gotowe panele. Najczęściej boazeria taka występuje w kolorze białym, jednak może też zostać pomalowana na dowolny kolor, by stworzyć nieco bardziej awangardowe wnętrze. Dostępne są panele zdobione bardzo klasycznie, jak i w proste, geometryczne formy, idealne do nowoczesnych wnętrz.
 

Ważny gatunek drewna

Bez trudu kupić można gotowe boazerie z różnych materiałów. Sklejka to stosunkowo tani sposób na pokrycie gotowymi panelami większej powierzchni. Jest ona jednak mniej odporna i nie ma tak dobrych właściwości jak drewno. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie płyta MDF. Natomiast, kiedy planujemy położyć tradycyjną drewnianą boazerię z desek, to wybór odpowiedniego gatunku drewna ma ogromne znaczenie. Powinno być twarde i odporne na uszkodzenia. Znakomite będą deski z drzew liściastych: dębu, klonu, buku, jesionu, brzozy. Sosna, świerk czy jodła są bardziej miękkie, ale też tańsze, dlatego cieszą się dużą popularnością. Drewno egzotyczne pozwala uzyskać wspaniały efekt wizualny, a do tego jest bardzo wytrzymałe.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się boazeria?

Boazerie stosowane mogą być praktycznie w każdym pomieszczeniu. Zwłaszcza panele pokrywające tylko dolną część ściany znakomicie współgrają w klasycznym wystrojem i barokowymi elementami bardzo ozdobnych stylów. Można je jednak wykorzystać w nowoczesnym wystroju – albo na zasadzie kontrastu, albo wybierając pasujące do takiego wystroju wzory. W nowoczesnym pomieszczeniu świetnie może wyglądać także prosta boazeria z desek, szczególnie w postaci egzotycznego drewna. Powinna jednak tworzyć wyraźny akcent, a nie pokrywać wszystkie ściany. Szerokie, zaimpregnowane albo bielone deski na ścianie pasować będą do pokoju na poddaszu. Biała boazeria w stylu angielskim będzie doskonale wyglądać zwłaszcza w salonie i jadalni. Można ją pięknie wkomponować również w gabinet lub sypialnie, gdzie stworzy kontrast z nasyconymi kolorami albo współgra z beżami i pastelami. Jako element jednocześnie dekoracyjny i ochronny boazeria to świetne rozwiązanie do przedpokoju. Boazeria w naturalnym kolorze drewna sprawdzić się może w dużym apartamencie lub domu stylizowanym na wiejską chatkę.

Dlaczego warto zamontować boazerię?

Współczesne boazerie tworzą fantastyczną dekorację. Boazeria angielska pozwala harmonijnie wkomponować w pomieszczenie kominek czy osłonę kaloryfera, tworząc jednorodną linię w bieli lub innym kolorze. W wysokich pomieszczeniach to efektowniejsze niż wykończenie podłogi przy ścianie listwą. Warto pamiętać również o właściwościach drewna czy płyty MDF. Boazeria zapewnia izolację, jest więc cieplej i ciszej. Wytrzymałe deski lub panele pozwolą także chronić ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Dlatego boazerie tak chętnie wybierane są do przedpokoju, ale warto umieścić je również w jadalni i salonie.

Przeczytaj również: Jak dbać o podłogi drewniane?

Materiał Partnera

Vote it up
157
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!