Jak wnioskować o kredyt hipoteczny?

Chcesz sfinansować zakup mieszkania lub domu z kredytu hipotecznego? Czeka Cię wiele formalności, bo bank dokładnie zweryfikuje zarówno Twoje zarobki, jak i wydatki. Dowiedz się, jak wnioskować o kredyt hipoteczny i kto może Ci pomóc w jego uzyskaniu.
 
Porównanie ofert to podstawa
 
Na koniec 2018 r. liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy osiągnęła poziom 2 246 296 sztuk. W porównaniu do roku 2017 to o 4,92 proc. więcej[1]. Mimo że ofertę kredytu hipotecznego można znaleźć w każdym banku, to – jak pokazują doświadczenia frankowiczów – warto wykazać się ostrożnością i sprawdzić wszelkie detale. Dlaczego poszukując kredytu hipotecznego warto skonsultować się ze specjalistą?
 
Firma pośrednictwa finansowego Open Finance SA zatrudnia ekspertów, którzy są na bieżąco z ofertami banków. Umawiając się na spotkanie, klient może liczyć, że otrzyma kompleksową pomoc – specjalista wyliczy jego zdolność kredytową i przedstawi mu najlepsze propozycje. Ponieważ w przypadku kredytów hipotecznych nawet drobne różnice w oprocentowaniu czy wysokości prowizji są istotne i mają odzwierciedlenie w wysokości miesięcznej raty kredytu, warto skonsultować się z osobą, która z kredytami ma do czynienia na co dzień.
 
Więcej informacji o tym, jak klientom poszukującym kredytu hipotecznego pomagają eksperci z Open Finanse, można znaleźć pod tym adresem: open.pl/kredyt-hipoteczny.
 
Z czego składa się wniosek o kredyt hipoteczny?
 
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie nawet na kilkadziesiąt lat. Rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny, banki skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową klienta (m.in. w rejestrach BIK, ERIF czy KRD) i analizują transakcję zakupu nieruchomości pod względem prawnym (opierając się przy tym na operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę). Z tego względu klienci ubiegający się o kredyt hipoteczny muszą złożyć:
 
wniosek o kredyt hipoteczny – to rozbudowany formularz, który służy zaprezentowaniu przez wnioskodawcę jego aktualnej sytuacji materialnej; każdy z banków posługuje się własnym formularzem, dlatego składając wnioski o kredyt do kilku banków, klient musi wypełnić kilka wniosków;
załączniki do wniosku – pracownicy banku zawsze przekazują klientom listę dokumentów, które należy dołączyć do składanego wniosku o kredyt hipoteczny.
Wśród załączników, które klient będzie musiał dołączyć do wniosku o kredyt hipoteczny, najczęściej znajdują się: kopia umowy o pracę, wyciąg z rachunku bankowego, kopia dowodu tożsamości czy kopia umowy przedwstępnej zawartej z deweloperem.
 
Kompletując dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny, warto zwrócić uwagę na ich ważność. Niektóre zaświadczenia (np. z ZUS czy urzędu skarbowego) są ważne jedynie przez kilkanaście dni.
 
Skompletowanie dokumentów komplikuje się, gdy klient składa wniosek o kredyt do kilku banków jednocześnie. Wówczas ponownie mogą pomóc specjaliści z firmy pośrednictwa finansowego, którzy pomogą w zebraniu niezbędnych załączników i sprawdzą wniosek od strony formalnej przed jego złożeniem.
 
Gdzie zawnioskować o kredyt hipoteczny?
 
Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w pierwszym kwartale 2019 r. największą sprzedaż kredytów hipotecznych odnotował PKO Bank Polski (3,5 mld zł). Drugie miejsce zajął Pekao Bank (2,3 mld zł), a trzecie ING Bank Śląski (2,1 mld zł)[2]. Choć to zestawienie może okazać się pomocne, to klienci powinni pamiętać, aby złożyć wniosek do co najmniej 2-3 banków. Dlaczego?
 
Niektóre osoby błędnie zakładają, że skoro korzystają z usług jednego banku od wielu lat, to będzie on skłonny pożyczyć im pieniądze na zakup mieszkania. Tymczasem bank prowadzący rachunki bankowe na najkorzystniejszych warunkach wcale nie musi oferować tanich kredytów hipotecznych. Co więcej, analiza wniosku o kredyt hipoteczny jest bardzo skomplikowana. Złożenie wniosku wraz z kompletem dokumentów wcale nie oznacza, że bank rozpatrzy go pozytywnie.
 
Składając kilka wniosków o kredyt hipoteczny klient zyskuje czas – w razie uzyskania jednej negatywnej decyzji kredytowej, wcale nie będzie musiał ponownie kompletować dokumentów i czekać kolejne tygodnie. Dodatkowo może on jeszcze raz porównać zaproponowane oferty i upewnić się, że podjął słuszną decyzję.
 
Materiał Partnera 
 
[1] Zbp.pl, Raport AMRON-SARFiN Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości 4/2018, https://zbp.pl/pl-pl/raporty-i-publikacje/ (dostęp 4.7.2019).
 
[2] Za: Prnews.pl, Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2019, https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kredytow-hipotecznych-i-kw-2019... (dostęp 4.7.2019).
Vote it up
191
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!