Jak szybko postępuje zaćma? 

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia narządu wzroku. Najczęściej występuje u osób starszych, choć nie jest to regułą. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Rozwój zaćmy jest procesem bardzo indywidualnym. Jednak zazwyczaj ta podstępna choroba rozwija się latami, skutkując pogarszającą się ostrością widzenia, nadwrażliwością na światło czy utratą głębi kolorów. Co najważniejsze - jest chorobą uleczalną. Jak szybko postępuje zaćma i kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenie leczenia katarakty? 
 
Objawy zaćmy - jak rozpoznać tę podstępną chorobę? 
 
Panuje powszechne przekonanie, że zaćma jest chorobą dotykającą jedynie osoby po 60. roku życia. Owszem, schorzenie to najczęściej dotyka osoby starsze, ale nie tylko. Jest to przypadłość, na którą zachorować mogą także osoby młodsze, zmagające się z cukrzycą czy chociażby krótkowzrocznością. 
 
Jedno jest pewne - zaćma, nazywana także kataraktą jest niezwykle podstępną chorobą, którą na początkowym etapie można mylnie utożsamiać z naturalnym pogorszeniem się wzroku. Wówczas może się wydawać, że lekarstwem będą jedynie mocniejsze szkła w okularach. Tymczasem, jeśli jednak u pacjenta zostanie zdiagnozowana zaćma, jedyną metodą leczenia, będzie jej operacyjne usunięcie. 
 
Pierwsze objawy zaćmy: jak szybko postępuje katarakta? 
 
Faktem jest, że rozwój zaćmy ma charakter bardzo indywidualny. U jednej osoby, na przykład w przypadku zaćmy pourazowej, może wystąpić bardzo szybko. U innej - będzie rozwijać się latami. 
 
Początkowe objawy zaćmy są bardzo często niepozorne. Pacjent skarży się na pogorszenie ostrości widzenia,  zaburzenia oceny odległości, nadwrażliwość na światło czy niewyraźne widzenie kształtów zarówno z bliska, jak i daleka. Zauważalnym objawem, mogącym świadczy o rozwijającej się zaćmie, jest widzenie jak przez mgłę. Wówczas w polu widzenia pojawią się niewielkie plamy i punkty, przez co widziany obraz staje się nieostry. Nieleczona zaćma może w znacznym stopniu zmniejszyć komfort życia, utrudnić samodzielne poruszanie się, a w efekcie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. 
 
Leczenie zaćmy: kiedy podjąć decyzję o operacji? 
 
 Wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy pojawienia się zaćmy, przypisując pogorszenie widzenia naturalnemu procesowi starzenia się. Zaćma polegająca na zmętnieniu soczewki oka, w rezultacie czego blokowany jest dostęp światła do siatkówki, jest jednak bardzo łatwa do zdiagnozowania. Optymistyczną wiadomością jest ta, że jest to jednak choroba całkowicie odwracalna. 
 
Jej jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacja zaćmy. Jest to zabieg przebiegający w znieczuleniu miejscowym, w ramach chirurgii jednego dnia. To, co najważniejsze - zaćmę można operować w każdym jej stadium. Decyzja o poddaniu się zabiegowi podejmowana jest przez pacjenta na podstawie subiektywnych odczuć. W chwili, kiedy pogarszające się widzenie wpływa niekorzystnie na jakość życia, operacja zaćmy wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. 
 
Operacja zaćmy na NFZ czy za granicą - oto jest pytanie! 
 
Zabieg polega na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym implantem. Co więcej - umożliwia on przywrócenie niemal całkowitej ostrości widzenia. Pacjent może zdecydować się na operację zaćmy w ramach NFZ, jednak wówczas musi liczyć się nie tylko z długim czasem oczekiwania, ale także z brakiem możliwości wyboru soczewki. 
 
Podejmując decyzję operowania zaćmy za granicą, otrzymuje jednocześnie możliwość wyboru lepszej soczewki - na przykład soczewki wieloogniskowej, która nie tylko pozwala na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale pozwala także na korektę astygmatyzmu. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
59
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!