Jak szukać nieruchomości na sprzedaż?

Najwięcej ofert sprzedaży nieruchomości znajduje się obecnie w internecie. Ten najpowszechniejszy kanał poszukiwań to też najwygodniejsza forma przeglądania mieszkań i domów na sprzedaż. Bez wychodzenia z domu, szukania agencji nieruchomości i korzystania z pomocy pośrednika, obejrzysz gros ofert z Twojej okolicy.
 
Wybór lokalizacji nieruchomości
 
Zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia nieruchomości, wybierz dokładną lokalizację mieszkania lub domu, który chcesz kupić. Jeśli brakuje Ci sprecyzowanych preferencji zakupu, wybór spośród tysięcy ofert dostępnych w dużych aglomeracjach, przyprawi Cię o zawrót głowy. Zdecyduj, w jakiej części miasta chcesz mieszkać, bo lokalizacja to najważniejszy parametr decydujący o atrakcyjności nieruchomości, jej cenie i prestiżu. Najdroższe są mieszkania znajdujące się w centrum dużych miast oraz w jego najbliższej okolicy, mieszkania i domy w zielonych dzielnicach z dobrą infrastrukturą komunikacyjną. Szukając swojego nowego lokum w Warszawie lub Krakowie, może się okazać, że zdecydujesz się na całkowitą zmianę lokalizacji i zaczniesz poszukiwać mieszkań w pobliżu aglomeracji. Wystarczy wyjechać poza granice dużego miasta, żeby kupić mieszkanie w dobrym standardzie za dużo niższą cenę. Pozostaje jeszcze tylko kwestia dojazdu do pracy.
 
Wybór ceny, jaką chcesz zapłacić
 
Szukając nieruchomości na sprzedaż w wymarzonej lokalizacji, na pewno znajdziesz wiele ofert spełniających Twoje oczekiwania. Może się jednak okazać, że cena domu czy mieszkania, które chcesz kupić, znacznie przekroczy Twoje możliwości finansowe. Dlatego zanim rozpoczniesz oglądanie zdjęć wspaniałych posiadłości i apartamentów w dogodnej lokalizacji, określ budżet, jakim dysponujesz i jaki chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości. W trakcie wyszukiwania ofert unikaj zwiększania ceny, jaką jesteś gotów zapłacić. Lepiej chwilę poczekać na korzystną cenowo ofertę, niż brać większy kredyt lub wydawać wszystkie swoje oszczędności. Zakup mieszkania, a tym bardziej domu musi być przemyślaną decyzją.
 
Wybór liczby pomieszczeń i wyposażenia
 
Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera czy z rynku wtórnego, musisz zdecydować, jaki metraż będzie dla Ciebie najbardziej optymalny. Czy jesteś gotowy zrezygnować z jednego pomieszczenia na rzecz lokalizacji? A może musisz poszukać miejsca poza granicami miasta, żeby stworzyć dla siebie komfortowe warunki mieszkaniowe? Jeśli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, określ jakie standardy musi spełniać, jak ma być wyposażona i czy zdecydujesz się na nabycie mieszkania do remontu. Wszystko wydaje się oczywiste. Ale kiedy po wpisaniu hasła „nieruchomości online” wyskoczy Ci tysiące wyników wyszukiwania, a każda oferta będzie wyglądała na atrakcyjniejszą niż poprzednia, wystarczy rzut oka na swoje preferencje, żeby sprawnie przeprowadzić proces wyszukiwania.
 
Kiedy już wybierzesz swoje przyszłe lokum
 
Szukanie mieszkania na własną rękę ma swoje plusy i minusy. Kiedy pomijasz osobę pośrednika, oszczędzasz na dodatkowych kosztach, tj. na prowizji pośrednika. Wyszukując oferty samodzielnie, ze wszystkim musisz poradzić sobie jednak sam. To Ty kontaktujesz się z właścicielem, z nim negocjujesz i podpisujesz umowę. Dlatego, kiedy trafiasz na darmowe ogłoszenia nieruchomości np. w wyszukiwarce Homla (więcej na http://homla.pl/) musisz jak najwięcej dowiedzieć się o wybranym lokum. Najpierw skontaktuj się z właścicielem, żeby uzyskać od niego jak najwięcej przydatnych informacji. Odwiedź sąsiadów mieszkających w bloku, w którym znajduje się mieszkanie, które chcesz kupić. Popytaj, jak im się mieszka, czy mają problemy z mieszkaniem, administracją, opłatami. Zweryfikuj, czy sprzedający lokum udzielił Ci prawdziwych informacji (np. czy rzeczywiście był pierwszym właścicielem, czy mieszkanie było remontowane). Sąsiedzi wbrew pozorom interesują się takimi sprawami, a ich pomoc może okazać się bardzo przydatna. Jeśli kupujesz dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, obejrzyj poprzednie inwestycje dewelopera i zbierz o nim jak najwięcej opinii. Zdarza się, że nowy budynek prezentuje się okazale, ale po kilku latach zaczyna się rozpadać (np. odpadają tynki, pękają ściany, budynek jest źle ocieplony). Warto więc sprawdzić, w jakim stanie są wcześniejsze kilkuletnie inwestycje i czy budowle nadal dobrze się prezentują.
 
Gdzie w internecie szukać ofert nieruchomości na sprzedaż
 
W sieci wciąż pojawiają się nowe wyszukiwarki nieruchomości na sprzedaż, jednak tylko część z nich pozwala na sprawne i dokładne znalezienie tego, czego szukasz. Homla to jeden z najnowszych bezpłatnych serwisów gromadzących ogłoszenia nieruchomości. Inteligentna wyszukiwarka umożliwia precyzyjne i intuicyjne wyszukiwanie wybranych ofert. Kupujący oprócz przeglądania ofert sprzedaży, może też przejść cały proces kupna nieruchomości z pomocą serwisu Homla. Portal zapewnia pomoc w postaci wirtualnego doradcy ds. nieruchomości, który odpowie na nurtujące pytania związane z kupnem mieszkania czy domu, kwestiami prawnymi lub związane ze znalezieniem współlokatorów. Wszystko w jednym miejscu bez konieczności wychodzenia z domu.
 
Szukając mieszkania lub domu, przeglądaj oferty w sieci, ale powiedz też znajomym, że potrzebujesz nowego lokum. Zdarza się, że ktoś akurat się przeprowadza – a Ty o tym nie wiesz – i poszukuje kupca na swoją nieruchomość. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
322
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!