Jak rozmawiać o pieniądzach z bliskimi?

Jako społeczeństwo nie lubimy rozmawiać o pieniądzach – przyznajemy to wprost, a eksperci to potwierdzają. Nic zresztą dziwnego – wciąż mamy przekonanie, że nawet wspominanie o wysokości zarobków jest w złym tonie, co przekłada się w naturalny sposób na niechęć do mówienia o finansach. Jak to robić w gronie najbliższych?
 
Dlaczego nie lubimy rozmawiać o pieniądzach?
 
Jest to jeden z najbardziej drażliwych tematów, jakie można podjąć w rozmowie z rodziną lub przyjaciółmi. Pieniądze, choć nie powinny być kwestią tabu, niestety potrafią też zweryfikować więzi międzyludzkie, o czym mówią statystyki. Finanse są jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów, co jeszcze bardziej dobitnie uświadamia nam, że rozmowy na ten temat są ważne. Trzeba je jednak przeprowadzać w sposób umiejętny.
 
Dlaczego nie lubimy poruszać tej delikatnej kwestii? Obawiamy się, że duże dysproporcje w zarobkach między członkami rodziny czy znajomymi mogą mieć duży wpływ na dalsze relacje. Inną kwestią jest także chęć wtrącania się do wydatków i tzw. zaglądanie do portfela osobom, które znamy. Pamiętaj, że zjawisko to nie występuje, gdy obie strony są w uczciwej i szczerej relacji, dlatego bez obaw. Im wcześniej wyjaśnią się te nieporozumienia, tym lepiej. Co zrobić na początku?
 
Zmień swoją postawę
 
Przede wszystkim ważne jest samo podejście do tematu, czyli postawa. Jeśli twoi bliscy wiedzą, że jesteś osobą otwartą, szczerą i nie masz problemu z opowiadaniem o swojej pracy, nie zdziwią się, gdy poruszysz temat zarobków czy wydawania pieniędzy. Oznacza to, że twoje dotychczasowe postępowanie również ma bardzo duże znaczenie w tej kwestii.
 
Bez względu na wszystko, spróbuj komunikować częściej, że nie jest ci obcy temat finansów, dlatego nie ma nic złego w rozmawianiu o tym właśnie z tobą. Jak zacząć?
 
  • Zacznij od tematów lekko powiązanych, np. udanych zakupów ubraniowych.
  • Z czasem zobaczysz, że inni również zaczną się otwierać.
  • Podchodź do tematu z dystansem, a twoi bliscy będą bardziej chętni do rozmowy.
  • Nie naciskaj, jeśli zobaczysz, że druga strona czuje się niekomfortowo.
  • Nie bądź wścibski, uszanuj chęć zachowania pewnych informacji dla siebie.
Co z pożyczką od bliskiej osoby?
 
Nie lubimy rozmawiać o pieniądzach jeszcze z jednego powodu, jakim jest pożyczanie. Pytanie o wsparcie finansowe jest niezręczne dla obu stron. Przyznanie się do porażki wydaje się trudne dla proszącego, a ewentualna odmowa to problem dającego. Jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze od bliskiej ci osoby, spiszcie dokładną umowę i trzymajcie się tych zasad. Czasem jest to niekomfortowe ze względów emocjonalnych dla was dwojga, dlatego znajdź alternatywne wyjście, np. chwilówkę za darmo.
 
Sprawdź, jakie możliwości oferują ci firmy, ponieważ tam nikt nie będzie wymagał od ciebie podania celu pożyczki. Masz więc zapewniony większy komfort, niż ma się to w przypadku proszenia o pomoc bliskich. Taka pożyczka za darmo, np. na zaplo.pl,  będzie dobrą okazją, by podreperować swój budżet bez angażowania w to rodziny czy znajomych. Rynek obfituje w rozwiązania dostępne niemal od ręki dla każdego.
 
Nie ukrywaj swoich wydatków przed partnerem
 
Jeśli już potrafisz rozmawiać z bliskimi, zadbaj w tej sprawie również o odpowiednie relacje ze swoją drugą połówką. Jak wspomnieliśmy, finanse są jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów, dlatego już od początku warto wykazać się szczerością. Te rozmowy są trudne, ale nieuniknione, zwłaszcza jeśli przed wami na przykład ślub. Już na początku ustalcie, czy chcecie mieć wspólne konto, a może tylko część swoich zarobków będziecie przeznaczać na domowe wydatki. Coraz więcej par zachowuje swoją odrębność przez cały związek, dlatego tylko od was zależy, co wybierzecie.
 
Rozmowy o pieniądzach nie powinny was zawstydzać, a jeśli tak jest, jak najszybciej to zmieńcie. Prędzej czy później nastąpi sytuacja, w której oboje będziecie chcieli zapłacić za rachunek w restauracji albo rozliczyć się ze wspólnego czynszu. Powinniście więc oboje znać swoje możliwości i ograniczenia finansowe, bowiem partnerstwo polega właśnie na uzupełnianiu się, także w tych podstawowych kwestiach. Niech rozmowy o pieniądzach nie będą przykrym obowiązkiem, ale normalną częścią wspólnego życia.
 
Materiał Partnera
Vote it up
111
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!