7 sposobów, by radzić sobie z napięciem i osiągać sukces

Siedem prostych sposobów, które pomogą Ci opanować tę sztukę.

Niektórzy w stresie rozkwitają. Tam, gdzie Ty widzisz przytłaczający nawał pracy, oni widzą ekscytujące wyzwanie. Niepewny grunt to dla nich wspaniała przygoda. Może oni wiedzą, że w dużej mierze tajemnica wygranej z negatywnymi skutkami stresu – który może też powodować otyłość, choroby serca, depresje i stany dręczącego niepokoju – tkwi w tym, jak sobie z nim radzimy?

– Całkowity brak stresu to nuda, odrobina stresu jest korzystna – mówi doktor Robert Maunder, psychiatra ze szpitala Mount Sinai z Toronto. – I choć zbyt duży stres zwykle nie jest dobry, to są dobre metody panowania nad nim.

Oto siedem prostych sposobów, które pomogą Ci opanować tę sztukę.

1. Nie biadaj, szukaj rozwiązań
– Kiedy się martwisz, wyobrażasz sobie bolesne zdarzenia, a nie planujesz, jak zapobiec katastrofie – mówi Matthew McKay, jeden z autorów poradnika na temat zmniejszania stresu.
Martwienie się do niczego dobrego nie prowadzi. Lepiej skupić się na potencjalnych rozwiązaniach i unikać popadania w czarnowidztwo. W poradniku McKay i inni eksperci sugerują ćwiczenie, które pomaga w razie stresującej sytuacji:
A. Jasno określ problem. Na przykład: Czuję się przeciążony pracą, bo mam za duży plan w tym miesiącu.
B. Pomyśl, jak można wybrnąć. Zanotuj, co Ci przyjdzie do głowy.
C. Oceń pomysły, stawiając X przy tym, co niewykonalne, znak zapytania przy tym, co trudne, a V przy tym, co od razu można zrealizować.
D. Ustal terminy, kiedy wprowadzisz w życie pomysły oznaczone V.
E. Po zrealizowaniu pomysłów ze znakiem V wróć do tych ze znakiem zapytania. Może teraz dasz radę niektóre z nich zrealizować?
F. Na koniec przyjrzyj się tym odrzuconym. Może nie są bez szans?

2. Nie zapomnij o manierach

Niemiłe zachowanie przyczynia się do większego stresu i niepokoju. Badania przeprowadzone w 2008 roku
w USA na próbie 1500 osób wykazały, że nieuprzejmość w miejscu pracy negatywnie wpływała na zdrowie fizyczne i psychiczne osób, które były obiektem docinków lub były ignorowane. Co ciekawe, kondycja ich kolegówi koleżanek w pracy też okazała się gorsza.
– Może to skutek „dzielenia wiktymizacji”, którego doznają świadkowie, lub obawy, że następną ofiarą będziemy my – mówi Sandy Lim, współautorka badania, z National University of Singapore. Dbaj o miłą atmosferę, a oszczędzisz stresu sobie i innym.

3. Bądź adwokatem diabła
Jeśli zamartwiasz się czymś na zapas, autorzy poradnika podpowiadają: najpierw dobrze się wyśpij i zjedz dobre śniadanie (mamy mają rację – to najlepsza broń przeciwko stresom!). Potem opisz swoje zmartwienie. Zadaj sobie pytanie: Co się zdarzy w najgorszym przypadku albo jeśli nie stanie się to, czego pragnę? A co dobrego może Cię spotkać w obu przypadkach? Po wyobrażeniu sobie różnych scenariuszy skup się na dobrych emocjach i myślach.

4. Patrz głębiej
Nie zawsze warto bać się negatywnych doświadczeń. Jeśli na początku wegetacji brak deszczu, kukurydza ukorzenia się lepiej. Złe warunki okazują się w sumie korzystne. Może sytuacja, która Cię stresuje, też ma taki pozytywny aspekt? Zamiast skupiać się na minusach, pomyśl, jak wzmacnia Cię „poszukiwanie wody”.
– Odkrycie sensu i wartości w tym, czego doznajemy, sprawia, że doświadczenie staje się łatwiejsze do zniesienia – tłumaczy doktor Maunder.

5. Wykorzystaj stymulację
Najnowsze badania nad chorobami mózgu przeprowadzone w Princeton University dowodzą, że przewlekły stres może powodować uszkodzenia w tym narządzie. Komórki przestają się regenerować. Jednak dzięki stymulacji szkody mogą zostać naprawione. Doktor Doug Saunders, psycholog kliniczny z University of Toronto, podpowiada ćwiczenie zwane „tworzeniem wysp spokoju”. Wybierz ulubione zajęcie, które tak angażuje Twój mózg, że zapominaszo całym świecie. Może to być bieganie, praca w ogródku lub rozwiązywanie krzyżówek – wszystko, co odciągnie myśli od tego, co stresuje.
– Stan, jaki osiągamy przy takiej czynności, jest zbliżony do lekkiego transu – mówi doktor Saunders. – Dzięki niemu ciało i mózg mogą zregenerować się po okresie, kiedy były wystawione na niszczące działanie stresu.
Jeśli chcesz spotęgować ten efekt, wybierz czynność, która korzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł. W 2008 roku brytyjscy badacze po testach na próbie ponad 20 tysięcy osób stwierdzili, że u tych, którzy codziennie gimnastykują się lub uprawiają sport, a nawet tylko spacerują, prawdopodobieństwo silnego stresu jest o 41 procent mniejsze.

6. Szukaj inspiracji
Niektórym pomaga czytanie o tym, jak ze stresem radzili sobie inni, ale doktor Maunder radzi pomyśleć także i o bliższych przykładach. – Dobrze robi refleksja nad tym, jak poradziliśmy sobie ze stresem w przeszłości. To pomaga powiedzieć sobie: Udało mi się wybrnąć z tylu trudnych sytuacji. Co mam zrobić teraz?

7. Pozwól sobie pomóc
W 2007 roku naukowcy z akademii medycznej w Grazu w Austrii dowiedli, że krótkoterminowa terapia behawioralna (zmieniająca zachowania) w znacznym stopniu pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, a także zredukowaniu poziomu stresu u mężczyzn, którzy cierpią z powodu przepracowania.
– Uporządkowanie codziennych działań i wsparcie, jakie w nowych przedsięwzięciach otrzymamy od rodziny oraz przyjaciół, to czynniki, które umożliwiają znalezienie nowych dróg radzenia sobie ze stresem – wyjaśnia doktor Saunders.

Vote it up
674
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!