Jak przygotować się do podróży za granicę?

Bukowanie noclegów, pakowanie walizki, zaplanowanie programu zwiedzania najciekawszych zabytków i atrakcji – na tego typu przygotowaniach skupiamy się zazwyczaj w największym stopniu planując wyjazd za granicę. Warto jednak pamiętać również o kwestiach bezpieczeństwa. Co zrobić, aby wycieczka była udana?
 
Lokalne zwyczaje i prawo
 
Wycieczka do innego kraju to świetna okazja, aby poznać odmienną kulturę, skosztować miejscowej kuchni czy też dowiedzieć się czegoś więcej o tradycji danej narodowości. Wybierając się za granicę przede wszystkim warto sprawdzić jakie zwyczaje panują w kraju będącym miejscem wyjazdu urlopowego bądź biznesowego. W niektórych miejscach źle widziane będzie np. noszenie krótkich spodenek, bądź odkryta głowa w świątyniach. Nieznajomość tego typu zasad może wiązać się nie tylko z nieprzyjemnościami, ale również zakończyć mandatem. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, zdecydowanie rozsądniej jest więc sprawdzić jakie zachowania, które nam wydają się całkowicie normalne, w innym kraju mogą zostać uznane za obraźliwe. 
 
Podróż samochodem
 
Podróż własnym autem za granicę jednym wydaje się być rozwiązaniem ryzykownym i męczącym, inni zaś chętnie się na nie decydują ze względu na większą niezależność. Chodzi tu nie tylko o możliwość postoju w dowolnym momencie, ale również zwiedzanie mijanych pod drodze ciekawych miejsc czy dowolną modyfikację trasy. Pamiętajmy jednak, że udając się za granicę własnym autem również powinniśmy zwracać uwagę na lokalne prawo i przepisy ruchu drogowego. Przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy więc, jakie obowiązują ograniczenia prędkości w kolejnych państwach, a także jakie jest wymagane wyposażenie samochodu. Może okazać się, że brak odpowiedniej liczby kamizelek odblaskowych czy posiadanie CB radia to dla policji powód do wręczenia mandatu. Na niektórych granicach wymagana jest też Zielona Karta. 
 
Odpowiednie ubezpieczenie
 
Wyruszając na zagraniczną wycieczkę należy też zadbać o ubezpieczenie turystyczne, nawet jeśli korzystamy z usług biura podróży. Niektórzy zastanawiają się czy jest to konieczne. Warto jednak pamiętać, że nieszczęśliwe wypadki mogą przytrafić się każdemu, podobnie jak nagła choroba. Złamana noga czy zapalenie wyrostka robaczkowego potrafią skutecznie popsuć wyjazd, a koszty leczenia bywają za granicą bardzo wysokie. Rozsądnie będzie więc zadbać o odpowiednią ochronę. Zakres tego typu polisy trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb – dla jednych będzie to np. ubezpieczenie związane z uprawianiem sportów ekstremalnych, zaś dla innych – uprawniające do skorzystania z pomocy w razie ataku choroby przewlekłej. Warto też skorzystać z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia bagażu. Obecnie można je wykupić również za pośrednictwem Internetu – dostępne online polisy turystyczne pozwolą nam zapewnić sobie odpowiednią ochronę podczas wakacji nawet bez wychodzenia z domu. Oczywiście przed skorzystaniem z oferty powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy oraz sytuacjami, w których odszkodowanie nie będzie nam przysługiwało – należy do nich np. spowodowanie wypadku podczas jazdy pod wpływem alkoholu.
 
Gdzie szukać informacji?
 
Dostęp do Internetu sprawia, że bez trudu możemy znaleźć niezbędną wiedzę dotyczącą zwyczajów panujących w kraju, do którego się wybieramy. Pomocne będą m.in. fora internetowe czy blogi podróżnicze. Dowiemy się z nich nie tylko w jaki sposób uniknąć nieprzyjemności wynikających z różnicy kultur, ale również – co warto w danym regionie świata zobaczyć. Wiarygodnym źródłem informacji jest ponadto strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której umieszczane są ewentualne ostrzeżenia dotyczące konkretnych krajów. Pozwala ona również sprawdzić jakie ograniczenia obowiązują kierowców w poszczególnych państwach, gdzie wymagane są wizy lub Zielona Karta bądź w jakie dni wypadają święta i związane z nimi dni wolne od pracy. Tego typu praktyczne wskazówki pozwolą lepiej zaplanować podróż i sprawią, że nic nas nie zaskoczy!
 
Materiał Partnera
Vote it up
248
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!