Jak nie wpaść w pętlę pożyczkową?

Niektórzy w szale zakupów bardzo chętnie sięgają po pożyczki, aby sfinansować wymarzony smartfon, ubranie, czy wycieczkę. Zazwyczaj nie jest to rozsądne działanie - co zrobić, aby zabezpieczyć swoje finanse?
 

Nie wiesz czy oddasz - nie pożyczaj

To bardzo znane stwierdzenie, wręcz truizm - jednak nie każdy potrafi zastosować tą radę w praktyce. Najczęściej problem z terminową spłatą pożyczki pojawia się gdy dokonujemy niespodziewanego zakupu (który poprzez jego finansowanie pożyczką powoduje zachwianie domowego budżetu). Naturalnie jako konsumenci jesteśmy nieustannie kuszeni przez sprzedawców różnymi ofertami i promocjami - czasami trudno się im oprzeć, jednak cena kierowania się wyłącznie emocjami potrafi być niestety wysoka.

Zadbaj o swoje finanse

Ta porada ma charakter "profilaktyczny" - odpowiedzialne planowanie i rozsądne zarządzanie środkami pozwoli na finansowy komfort. Pozwala on w nieprzewidzianych sytuacjach finansować wydatki z oszczędności. Aspektów dbania o kondycję swojego portfela jest mnóstwo - oto tylko kilka nich:

  •     zwróć uwagę na swoje wydatki - czasami okazuje się, iż płacimy za coś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy lub z tego nie korzystamy. Może warto zrezygnować z super-pakietu 180 kanałów, ponieważ nie masz zbyt wiele czasu na oglądanie telewizji?
  •     staraj się odkładać 10% pensji na lokatę/konto oszczędnościowe - nawet jeżeli zaczniesz oszczędzać niewielki ułamek swojej pensji, z czasem uzbiera się pokaźna kwota. Kluczowa jest jednak dyscyplina - jeśli jest Ci z tym trudno, korzystaj z "saverów" - narzędzi która pozwalają automatycznie odkładać pieniądze podczas ich wydawania (taka funkcjonalność jest obecnie dostępna w Polsce w kilku bankach)
  •     planuj do przodu - polepszenie swojej sytuacji to nie tylko koncentracja na wydatkach - zwróć uwagę na to ile zarabiasz i co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje dochody. Może to czas na podniesienie kwalifikacji aby zdobyć awans, albo czas zmienić pracodawcę, przekwalifikować się, albo rozpocząć własny biznes?

Co jednak gdy potrzebujemy pożyczki i wiemy że damy sobie radę z jej spłatą? Zanim podejmiemy decyzję, rozsądnie jest porównać różne oferty - na szczęście nie musimy w tym celu odwiedzać stron wielu pożyczkodawców. Wystarczy bowiem skorzystać z porównywarki - strony która agreguje wiele ofert pożyczkodawców. W sektorze pozabankowym nie zawsze jest wymagana dobra zdolność kredytowa (http://chwilowki-online.org/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej), natomiast ma to swoje przełożenie na koszty, które są generalnie znacznie wyższe niż w bankach - warto o tym pamiętać.

Materiał Partnera

Vote it up
97
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!