Jak kupować odkurzacz?

Zapytaj, zanim kupisz
 

Źle dobrany może napsuć Ci nerwów. Oto najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując odkurzacz:

Wydajność
Znacznie ważniejsza niż moc silnika (1400–2200 W) jest tzw. moc ssania, która powinna wynosić ok. 400–500 W. Dobrze, jeśli można ją regulować. Uwaga! zapełniony worek znacznie zmniejsza moc ssania.

Z workiem czy bez
Zaletą odkurzaczy bezworkowych, tzw. cyklonowych, jest to, że do specjalnego pojemnika roztocza trafiają razem z kurzem. Pojemnik trzeba jednak opróżniać i myć, a filtry w takim odkurzaczu wymienia się dość często.

Poziom hałasu
Szukaj odkurzacza, który emituje najwyżej 70 dB.

System filtrów
Maszyna musi mieć filtr wlotowy, chroniący silnik, i wylotowy, oczyszczający wychodzące powietrze. Dla alergików dobry będzie model z filtrami HEPA.

Na mokro czy na sucho
Odkurzacz piorący lub parowy pozwala na usuwanie plam z dywanów i tapicerek. Ale jest większy i cięższy od modelu tradycyjnego.

Szczotka Podwójne obrotowe kolanka ułatwiają manewrowanie szczotką. W przypadku puszystych dywanów sprawdza się elektroszczotka (wyczesuje dywan i czyści) albo turboszczotka (podobne działanie, ale nieco mniej wydajna niż elektroszczotka).

Wygodne dodatki
Przydatne są końcówki do odkurzania szczelin, ssawki, akcesoria dla właścicieli psów i kotów. Pomocny bywa także wskaźnik napełnienia worka lub pojemnika.

Zasięg Sprawdź długość kabla. Jeśli nie chcesz ciągle przełączać wtyczki z gniazdka do gniazdka, kup model z co najmniej 6-metrowym sznurem. Do sprzątania dużych powierzchni sprawdza się odkurzacz centralny (gniazda ssące i rury są w ścianie), ale o jego zamontowaniu najlepiej pomyśleć już podczas budowy domu.

Vote it up
774
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!