Jak działają terminale płatnicze?

Karty płatnicze są we współczesnym świecie powszechnie używane i wciąż coraz więcej osób, zarówno młodszych, jak i starszych, wybiera bezgotówkową formę płatności. Trudno sobie obecnie wyobrazić rynek finansowy, w którym płatność kartą byłaby niemożliwa, a brak terminala płatniczego nieraz wprawia klientów w zdziwienie. Jak działają terminale płatnicze? Dlaczego ich obecność w punktach usługowych i sklepach jest tak istotna?
 
Jak działa terminal płatniczy?
 
Terminale płatnicze to urządzenia, które służą do obsługi – przyjmowania płatności dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. Są one niezbędne do kontaktu z bankiem wystawcy karty. Operacja odbywa się poprzez centrum autoryzacyjne, czyli jednostkę pośredniczącą pomiędzy wydawcą karty płatniczej, na przykład bankiem lub organizacją płatniczą, a sprzedawcą posiadającym terminal. Do przeprowadzenia płatności niezbędna jest łączność, obecnie najczęściej internetowa – wcześniej była ona telefoniczna.
 
Informacja o przyjętej płatności przekazywana jest do banku. Jeżeli po weryfikacji okaże się, że jest ona możliwa w realizacji oraz że klient posiada wystarczającą ilość środków na swoim koncie, wówczas następuje potwierdzenie operacji. Po każdej transakcji, zarówno tej przyjętej, jak i odrzuconej, drukowane jest jej potwierdzenie, zarówno dla właściciela terminalu, jak i klienta. Właściciel karty płatniczej od razu widzi w historii operacji na swoim koncie, że jest tam blokada środków, które właśnie wykorzystał na płatność.
 
Współczesne terminale płatnicze obsługują również inne formy płatności, na przykład płatność telefonem. Również ta forma bezgotówkowych operacji zyskuje coraz bardziej na popularności – w szczególności wśród osób młodszych, które zawsze mają przy sobie telefon, a nie zabierają ze sobą całego portfela z dokumentami.
 
Rodzaje terminali
 
Terminale dzielą się na stacjonarne oraz przenośne. Z tymi pierwszymi spotykamy się w sklepach, hotelach oraz różnego rodzaju punktach usługowo-handlowych etc. W tym przypadku klient podchodzi do stanowiska kasowego, przy którym znajduje się również terminal i tam realizuje swoją płatność. Terminale przenośne używane są często w barach, restauracjach czy klubach, a także coraz częściej w pociągach - w miejscach tych to osoba pobierająca płatność podchodzi do klienta i umożliwia mu tym samym dokonanie transakcji.
 
Wybór terminala
 
Wybierając terminal płatniczy, trzeba przede wszystkim rozważyć, czy ma on być zintegrowany z kasą fiskalną, która jest do tego przystosowana, czy też może być samodzielnym urządzeniem. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie wszystkie terminale dostępne na rynku współpracują ze wszystkimi kasami i drukarkami.
 
Firmy, które oferują terminale, w większości przypadków stosują model sprzedażowy oparty na zasadzie dzierżawy. Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z terminala od każdego urządzenia płaci określony czynsz na rzecz operatora – tzw. agenta rozliczeniowego. Taki sposób rozliczania pozwala właścicielom firm uniknąć dużego jednorazowego wydatku w postaci konieczności zakupienia urządzenia.
 
Celem uzyskania pomocy, zdobycia większej ilości informacji lub zainstalowania terminalu płatniczego w swojej firmie, warto wejść na stronę pep.pl.
 
Akceptacja kart płatniczych dla osób prowadzących działalność gospodarczą wiąże się przede wszystkim z uzyskaniem przewagi nad innymi firmami oraz wyjściem naprzeciw rosnącym potrzebom klientów. Coraz więcej osób oczekuje właśnie takiej formy płatności i to nie tylko w dużych sklepach. Obecnie terminale płatnicze używane w handlu, są coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne, a co za tym idzie, wyposażone są w więcej opcji. To wygodne rozwiązanie nie tylko w punktach stacjonarnych, ale również dla tych osób, które świadczą swoje usługi w różnych miejscach.
 
Materiał Partnera
Vote it up
219
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!