Jak dobrze wybrać kredyt gotówkowy?

Z pewnością pomocne będzie dokładnie rozeznanie w proponowanych przez banki ofertach.
 
Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, z którego skorzystać możemy wtedy, gdy na realizację naszych planów brakuje nam środków finansowych – niezależnie od tego, czy na myśli mamy remont mieszkania, zagraniczne wakacje, czy zakup nowego sprzętu gospodarstwa domowego. By wybrać najodpowiedniejszy dla siebie kredyt, warto wiedzieć o nim nieco więcej.
 
Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?
 
Główną cechą kredytu gotówkowego jest to, że w przeciwieństwie do kredytu samochodowego czy hipotecznego, nie jest on kredytem docelowym. Bank nie będzie więc kontrolować naszych wydatków, ani sprawdzać tego, w jaki sposób dysponujemy środkami. Możemy je przeznaczyć na dowolnie wybrany cel konsumpcyjny – wspomniany remont, wakacje czy większe zakupy.
 
Takie zobowiązanie podjąć może każda pełnoletnia osoba, która dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych i jednocześnie może wykazać się zdolnością kredytową. Konieczne jest również posiadanie stałego dochodu – w oparciu np. o umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło czy własną działalność gospodarczą – oraz brak jakichkolwiek zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych. Na zdolność kredytową wpływa bowiem zarówno nasza dotychczasowa historia kredytowa, jak i wysokość naszych dochodów, ich źródło oraz regularność ich otrzymywania. Nie bez znaczenia pozostaną takie czynniki, jak wiek kredytobiorcy czy jego stan cywilny.
 
Cechy te wpływają jednak nie tylko na pozytywną decyzję kredytową, ale także na kwotę, o którą możemy wnioskować – jej wysokość zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej, rozumianej jako zdolność do spłaty zobowiązania. Przy wysokich sumach potrzebne może być dodatkowe zabezpieczenie kredytu, w postaci np. poręczenia lub ubezpieczenia. W zależności od banku, który wybierzemy, otrzymać w ten sposób możemy nawet 150 tys. zł. Wkład własny zazwyczaj nie jest wymagany. Spłaty dokonamy w sposób wcześniej uzgodniony z bankiem – w ciągu trzech, sześciu miesięcy lub nawet dziesięciu lat. Wysokość poszczególnych rat oraz harmonogram spłat ustalimy, podpisując umowę kredytową. Możliwe będzie także wcześniejsze spłacenie części lub całości zobowiązania, często bez dodatkowych opłat.
 
Podobieństwami pomiędzy bankowym kredytem gotówkowym i pożyczką udzielaną przez instytucję pozabankową są szybkość ich otrzymania oraz ograniczenie proceduralnych formalności. Wniosek o kredyt gotówkowy możemy złożyć nawet bez wychodzenia z domu, korzystając z Internetu albo swojego telefonu (wniosek wstępny), lub w oddziale banku. Wystarczy dowód osobisty (lub inny dokument, który potwierdzi naszą tożsamość) i potwierdzenie naszych dochodów oraz miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli posiadamy inne finansowe zobowiązania, niezbędne będą dokumenty, które dowiodą regularnej ich spłaty. Decyzję o przyznaniu kredytu otrzymamy bardzo szybko – zazwyczaj w ciągu jednego dnia roboczego. Jeżeli do banku wybierzemy się ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, a ten niezwłocznie sprawdzi naszą historię w Biurze Informacji Kredytowej, możliwe jest także otrzymanie pozytywnej decyzji nawet w kilkanaście minut. Kredyt, mimo że nazywany gotówkowym, najczęściej zostanie nam szybko przelany na dowolnie wskazane konto – inaczej więc niż w przypadku np. kredytu hipotecznego, z którego środki otrzymuje bezpośrednio nasz kontrahent.
 
Na jakie kwestie szczególnie zwracać uwagę?
 
Kredyty gotówkowe wcześniej charakteryzowały się stosunkowo wysokim oprocentowaniem, obecnie jednak – ze względu na dużą konkurencję – jest ono obniżane, a oferty zawierają liczne udogodnienia, takie jak czasowe zwolnienia z odsetek, możliwości tzw. wakacji kredytowych czy ustalenia malejących rat.
 
Wybierając kredyt gotówkowy – 17bankow.com, powinniśmy zwrócić uwagę nie na samo oprocentowanie kredytu, a na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Uwzględnia ona wszystkie dodatkowe koszty kredytu, jak prowizje, marże, ubezpieczenia, odsetki i opłaty bankowe – dzięki temu łatwiej będzie nam porównać oferty różnych banków i dowiedzieć się, ile kredyt będzie nas w rzeczywistości kosztować. Możemy spotkać się z ofertą z najniższym proponowanym oprocentowaniem, które zostanie jednak wyrównane dodatkowym opłatami. Taki kredyt może się dla nas okazać droższy niż inny, z nieco wyższym oprocentowaniem, ale mniejszymi opłatami – więc niższym RRSO.
 
Materiał Partnera
Vote it up
295
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!