Jak dobrać zasłony pod konkretny wystrój salonu?

Zasłony do okien w salonie to istotny element wykończenia wnętrza, na który - ze względu na ich rozmiar - mimo wszystko szybko zwracamy uwagę. Jak zatem dobrać odpowiednie zasłony do zaplanowanego przez nas wystroju pomieszczenia?
 
Jakie są rodzaje zasłon?
 
Chociaż wydawałoby się, że temat zasłon jest prosty, to jednak możemy wyróżnić ich dwa rodzaje. Wybierając oprawę okien mamy możliwość zaopatrzyć się w zasłony dekoracyjne lub użytkowe. Te pierwsze cechują się raczej ciężkim materiałem użytym do produkcji, a także nierzadko bogatym wzornictwem. Wymagają jednak zamontowania na wytrzymałym karniszu, a przy okazji musimy pamiętać, że korzystanie z nich codziennie może nie być za wygodne. Z kolei zasłony użytkowe z definicji są lekkie, wytrzymałe i raczej w jednolitych kolorach, chociaż od tej ostatniej zasady są wyjątki. Taki materiał bez problemu zawiesimy na lekkim, metalowym czy drewnianym karniszu, a jego codzienne użytkowanie nie sprawi żadnego problemu.
 
Zasłony możemy również wybrać w dwóch opcjach długości. Jeżeli okna, które chcemy przyozdobić sąsiadują z drzwiami na balkon powinniśmy wybrać zasłony i firanki do samej ziemi. W przypadku, gdy zakrywamy tylko okno, możemy zdecydować się na wariant kończący się tuż za linią parapetu.
 
Zasłony do salonu minimalistycznego i industrialnego
 
Salon stylizowany na modłę industrialną lub w sposób minimalistyczny cechuje przede wszystkim ograniczona paleta kolorów i niejaka surowość w wyglądzie pomieszczenia. W pierwszym przypadku zależy nam często na odkryciu cegły i połączeniu jej w ciekawy sposób z innymi materiałami wykorzystanymi do urządzenia pokoju, a w wersji minimalistycznej ograniczamy się raczej w tonacji podłóg, ścian i wyposażenia, aby potem przełamać to jednym drobnym akcentem, jak na przykład rośliny w doniczkach czy oprawa okien właśnie. Zasłony do salonu wykonanego w podobnym klimacie powinny być raczej użytkowe, niż dekoracyjne. Dobrym pomysłem będzie tutaj zastosowanie połączenia jasnej, delikatnej firanki i ciemniejszej lub kolorowej zasłony, zaczepionych na prostym metalowym karniszu. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt, który albo dopełni, albo przełamie ogólny wystrój wnętrza, w zależności od tego, na jaki odcień się zdecydujemy.
 
Zasłony do salonu skandynawskiego
 
Salon wykonany na modłę skandynawską odwołuje się do natury i jej darów. Z tego względu jeżeli chcemy utrzymać pomieszczenie - czy wręcz cały dom - w takim tonie, powinniśmy wykorzystać do wystroju możliwie jak najwięcej naturalnych materiałów, jak np. drewno w różnych postaciach. Ten rodzaj aranżacji cechują również jasne kolory, łączone często z bielą, w związku z czym dobrze jest wykorzystać gotowe, nowoczesne wzory zasłon cechujące się takimi odcieniami. W przypadku salonu po skandynawsku możemy wybrać zarówno zasłony dekoracyjne, jak i użytkowe lub zdecydować się na wzór łączący obie te funkcje. W przypadku karnisza najlepiej jest wybrać taki wykonany z jasnego drewna, z drobnymi ozdobnikami lub całkiem prosty. Wiele przykładów zasłon wpasowujących się w salon skandynawski znajdziesz na www.alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html.
 
Zasłony do salonu kolonialnego
 
Styl kolonialny nie jest aż tak popularny, jak trzy pierwsze, głównie ze względu na duży koszt wykończenia mieszkania zgodnie z jego założeniami. Sam rodzaj aranżacji ma nawiązywać do czasów kolonialnych, a więc opiera się głównie o motywy hinduskie, a meble wykonywane są głównie z egzotycznych odmian drewna, właściwych dla tego regionu Ziemi. W ramach tego stylu powinniśmy również zadbać o prawdziwe deski w ramach podłogi, a także o zasłony dostatecznie "ciężkie", aby były w stanie dopełnić ten nietypowy wystrój. W przypadku salonu kolonialnego dobrze sprawdzą się zasłony dekoracyjne o ciemniejszych kolorach i wykonane z cięższych rodzajów tkaniny. Możemy także pokusić się o skomplikowany wzór na materiale, co podkreśli nutki orientalnej stylizacji w naszej aranżacji.
 
Zasłony do salonu prowansalskiego
 
Styl prowansalski jest równie bogaty, jak kolonialny, jednak wywodzi się z Europy, z Francji. Z tego względu różni się istotnie od poprzednika, chociaż również stawia na wykorzystywanie dużej ilości dodatków, ozdobników i drobiażdżków, które nadają wnętrzu charakteru. Podobnie jak w stylu kolonialnym, w przypadku salonu urządzonego po prowansalsku drewno również odgrywa duże znaczenie. Możemy je łączyć ze szkłem, na przykład zaopatrując się w stół z przeszklonym blatem. W kwestii zasłon warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, jak i jego wzornictwo. Do salonu prowansalskiego jak najbardziej pasują bogate, ciężkie tkaniny dekoracyjne umocowane na ekscentrycznym, zdobionym karniszu. W przypadku, gdy lubimy motywy roślinne, możemy wzbogacić salon aranżowany po prowansalsku w delikatną nutę secesji, wybierając na przykład karnisze z elementami wzorowanymi na roślinność lub umieszczając w pokoju dużą ilość żywych roślin. Dzięki temu nasz dom stanie się bardziej przytulny, a także przyjemny dla oka.
 
Materiał Partnera
Vote it up
70
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!