Jak dobrać odpowiednie opony zimowe?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Czas więc, byś rozejrzał się za odpowiednimi oponami zimowymi do twojego samochodu. Tylko co tak naprawdę oznacza pojęcie „odpowiednie opony” i czym kierować się przy ich wyborze?

Dobrze przemyśl, zanim zdecydujesz
Zakup zimowych opon to wbrew pozorom prosta sprawa. Warunkiem jest znajomość podstawowych informacji: jakie opony znajdę w sklepach? Jaki rodzaj samochodu posiadam? Jaki mam styl jazdy? Po jakim terenie jeżdżę najczęściej? Jakie są moje indywidualne preferencje? Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, to bardzo łatwo będzie ci dobrać idealne opony zimowe do twojego samochodu.

Krok po kroku dobierz opony do twojego samochodu
Pierwszą rzeczą jest dowiedzenie się, jakie rodzaje opon (a raczej bieżników) masz do wyboru na rynku. Jest ich trzy: symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. W warunkach zimowych najlepiej sprawdzą się opony kierunkowe. Dlaczego? Opony te odprowadzają nadmiar wody i błota spod bieżnika, czyli to wszystko, co kierowcom spędza sen z powiek. Ponadto, kształt bieżnika powoduje, że śnieg jest spod niego wypychany, dzięki czemu zwiększa się przyczepność opony. Takie opony można dostać np. w sklepie internetowym Oponeo.pl, znanym z towarów o wysokiej jakości. Następnym etapem jest wybranie opon odpowiednich do rodzaju samochodu. Dla samochodów małolitrażowych najlepiej sprawdzą się opony kierunkowe klasy ekonomicznej lub średniej. Analogicznie dla pojazdów klasy średniej należy wybrać opony klasy średniej lub wyższej, a dla samochodów sportowych i limuzyn przeznaczone są opony klasy wysokiej.

Dopasuj opony do twoich potrzeb
Poza rodzajem opon i samochodów liczą się także takie kwestie, jak styl jazdy i rodzaj nawierzchni. Można nie zdawać sobie z nich sprawy, ale mają duży wpływ na rodzaj opon zimowych. Kierowcy jeżdżący spokojnie mogą pozwolić sobie na opony kierunkowe klasy ekonomicznej lub średniej. Będąc kierowcą dynamicznym, warto postawić na opony kierunkowe albo asymetryczne klasy wysokiej. I kwestia ostatnia – rodzaj nawierzchni. Jeżeli samochodem poruszamy się głównie po mieście, najlepiej wybrać opony kierunkowe klasy ekonomicznej lub średniej. Poza miastem natomiast warto postawić na opony asymetryczne klasy średniej lub wysokiej.

Vote it up
450
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!