Jak dbać o włosy zimą?

Okres od późnej jesieni do wiosny nie służy ani krótkim, ani bardzo długim włosom. Duże skoki temperatury, suche powietrze wewnątrz oraz wiatr i mróz na zewnątrz są źródłem licznych mikrouszkodzeń w strukturze włosa, co w konsekwencji sprawia, że włosy stają się matowe, szorstkie, puszą się i rozdwajają. Odpowiednia pielęgnacja oraz dobre nawyki pomogą utrzymać włosy w zdrowiu nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych

Mycie
Duże zróżnicowanie temperatury oraz ciepłe okrycia głowy bardzo często powodują przetłuszczanie się włosów, a to wymaga częstego ich mycia. Wybierając szampon staraj się szukać bardzo łagodnego, który bez obaw możesz stosować codziennie. Od czasu do czasu dobrze jest użyć mocniejszego szamponu oczyszczającego, dzięki któremu dokładnie spłuczesz z włosów pozostałości środków kosmetycznych. Codzienne stosowanie szamponów oczyszczających nie jest wskazane, ponieważ może prowadzić do nadmiernego wysuszania ich. Rewelacyjnie spisują się także szampony suche, które odświeżają fryzurę nie obniżając poziomu nawilżenia włosów. Myjąc włosy koniecznie należy pamiętać także o tym, by nie stosować bardzo gorącej wody oraz by nie zawijać ich na długo w ręcznik, albowiem wszystkie te działania potęgują przetłuszczanie się ich.

Odżywianie
Nie należy o nim zapominać. Zimą włosy bardziej niż kiedykolwiek potrzebują odżywienia. Jeśli masz włosy z tendencją do przetłuszczania się, staraj się wybierać lekkie odżywki do włosów, najlepiej do spłukiwania. W przypadku włosów przesuszonych warto sięgnąć po bogatą w składniki odżywkę lub nieco lżejszą bez konieczności spłukiwania jej wodą. Posiadaczki bardzo zniszczonych włosów powinny sięgnąć po nieco mocniejszą broń. Z pewnością sprawdzi się maska do włosów, np. Loreal, która posiada o wiele silniejsze właściwości pielęgnacyjne i regenerujące strukturę włosa. W maskach i odżywkach do włosów należy przede wszystkim szukać wosków roślinnych, glikoli, masła shea, parafiny oraz ceramidów.

Stylizacja
Podstawą stylizacji powinno być dobre cięcie, czyli zgodne z naturą danych włosów. W codziennej stylizacji dobrze jest używać delikatnej pianki, która utrwali fryzurę. Zimą sprawdzają się kosmetyki z silikonami, które dodatkowo pełnią funkcję ochronną i antystatyczną.

Oprócz wymienionych zabiegów pielęgnacyjnych należy także pamiętać o pozostałych czynnikach mających ogromny wpływ na stan włosów. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim warto jest spożywać możliwie najwięcej ryb, kiszonek, suszonych i świeżych owoców oraz orzechów. W przypadku znacznego spodku kondycji włosów dobrze jest wspomóc się doustna suplementacją. Kolejną sprawą jest stan powietrza. Wilgoć jest zdecydowanym sprzymierzeńcem w walce o zdrowe włosy, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który zadba o odpowiednie nawilżenie nie tylko twoich dróg oddechowych, lecz także włosów oraz skóry. Wilgotne powietrze dodatkowo rozwiąże problem elektryzujących się włosów. Podczas niesprzyjających warunków pogodowych koniecznie należy pamiętać o nakryciu głowy. Czapka zabezpieczy włosy oraz ich cebulki przed niebezpiecznym mrozem czy wiatrem. Najlepiej jest wybierać nakrycia głowy wykonane z naturalnych tkanin, które oddychają oraz nie powodują elektryzowania się włosów, podczas gdy czapki syntetyczne mogą stać się największą zmora podczas sezonu zimowego.

Vote it up
739
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!