Dlaczego warto zadbać o izolację domu?

Każdy z nas chce mieszkać w domu, który zapewni nam komfort, wygodę i bezpieczeństwo. To całkowicie zrozumiałe. Niestety, często zdarza się tak, że urządzając lub remontując dom zapominamy o tym, co naprawdę wpływa na samopoczucie domowników i zapewnia idealne warunki. Mowa o izolacji cieplnej budynku. Warto to zmienić i sprawdzić, czy nasz dom jest odpowiednio izolowany.
 

Dlaczego izolacja jest ważna?

Niby doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dom powinien być odpowiednio zaizolowany, często jednak nie mamy świadomości dlaczego jest to aż tak ważne. Tymczasem w naszej strefie geograficznej, w której przez wiele miesięcy w roku jest zimno i wilgotno ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortowych warunków zamieszkania. Dobra, nowoczesna izolacja na budynku pozwala szybciej osiągnąć w jego wnętrzu odpowiednią temperaturę i utrzymać ją. Zmniejsza to więc znacznie koszty ogrzewania i sprawia, że w pomieszczeniach jest ciepło i przytulnie.

To jednak nie wszystko. Dobrze wykonana izolacja budynku pozwala zminimalizować ryzyko występowania w budynku wilgoci i szkodliwej dla zdrowia pleśni. Co więcej, jeśli wybierzemy dobre, nowoczesne materiały izolacyjne takie jak skalna wełna szklana możemy również zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe budynku. Jest to bowiem materiał odporny na działanie płomieni. Właśnie dlatego zaplanowanie profesjonalnej izolacji oraz zakup wysokiej jakości materiałów izolacyjnych ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i bezpieczeństwa.

Nowoczesne rozwiązania, które warto wybierać

Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele różnych materiałów izolacyjnych. Z jednej strony daje nam to spore możliwości wyboru rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb, z drugiej jednak często powoduje, że nie wiemy na co się zdecydować. Tymczasem najprostsze rozwiązania okazują się być najbardziej skutecznymi.

Dobrym materiałem, który sprawdzi się zarówno w ocieplaniu ścian, sufitów jak i poddaszy lub dachów jest wełna szklana (http://www.rockwool.pl/). Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza wełna skalna. Czym jest? Jest to nowoczesny materiał izolacyjny, który powstaje z bazaltu, podczas wytapiania w temperaturze ponad 1400°C. Wełna tego typu nie przepuszcza wilgoci, jest również odporna na spalanie. W dzisiejszych czasach dostępna jest w wielu różnych wariantach - płyt, mat, otulin a nawet granulatów. Dzięki temu może być wykorzystywana w ocieplaniu każdego elementu budynku. To co cechuje wełnę skalną to również duża odporność na ściskanie.

Na co zwrócić uwagę kupując wełnę szklaną?

Izolacja cieplna budynku to praca, którą wykonuje się raz na wiele lat. Warto więc zadbać o to, by wybrać dobrą wełnę szklaną, która spełni nasze oczekiwania i zapewni dobrą, trwałą i solidną izolację. Jak to zrobić?

Przede wszystkim upewnijmy się, czy rodzaj waty, który kupujemy jest odpowiedni dla elementów, które chcemy zaizolować. W dobraniu odpowiednich wyrobów pomoże nam doświadczony sprzedawca, firma, którą wynajmiemy do wykonania prac lub producent wełny szklanej, który zazwyczaj zamieszcza szczegółowe informacje o swojej ofercie. Mogą stać się one dla nas źródłem cennej wiedzy.

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas zakupu materiałów izolacyjnych powinno być stawianie na najwyższą jakość materiałów, które wybieramy. Zakup dopasowanej do rodzaju ocieplanej powierzchni izolacji budynku nie powinien być szukaniem oszczędności. Kupujmy więc jedynie dobre produkty, tworzone przez znane marki, o zdeklarowanych na etykiecie parametrach.

Jeśli nie chcemy przepłacać o wiele lepszym rozwiązaniem jest staranne wyliczenie ile materiału będziemy potrzebować niż kupowanie izolacji gorszej jakości.  Przekonało się o tym już wiele osób, które dzięki wybraniu dobrych jakościowo wyrobów nie muszą się martwić o warunki panujące w domu przez wiele lat.

Jak więc widać zadbanie o odpowiednią izolację budynku ma ogromny wpływ zarówno na wysokość rachunków za energię, jak i na komfort oraz zdrowie domowników. Wybierając wysokiej jakości materiały izolacyjne takie jak nowoczesna wełna szklana zyskujemy pewność, że odpowiednio zabezpieczyliśmy swój dom przed zimnem i wilgocią.

Materiał Partnera

Vote it up
111
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!