„Inteligentne” drogi – przyszłość spedycji czy futurystyczna ciekawostka

Co czeka w przyszłości motoryzację, a co za tym idzie – przeważającą część transportu naziemnego? Coraz częściej mówi się o rozpowszechnieniu się samochodów autonomicznych. Warto jednak mieć na uwadze również inną, wciąż rozwijaną koncepcję . To „inteligentne drogi” zawiadujące ruchem dzięki sieci różnego rodzaju czujników.
 
Idea autonomicznych aut, jeszcze dekadę temu będąca zaledwie odległą wizją, obecnie rozwijana jest w szybkim tempie. Według najbardziej optymistycznych dla tej technologii analiz, do 2035 r. każdy samochód zjeżdżający z taśmy produkcyjnej będzie zdolny do przynajmniej częściowo samodzielnej jazdy. Poza „inteligentnymi” samochodami mówi się jednak również o „inteligentnych” drogach, na rozwoju których mogą zyskać nie tylko „zwykli” kierowcy, ale też firmy zajmujące się transportem międzynarodowym, takie jak Matlogistic.
 
Pierwszeństwo dla karetek
 
„Inteligentne” drogi (od ang. smart roads) to bardzo obszerne pojęcie; wciąż  opracowywane są nowe technologie, które mogłyby stać się częścią składową tej koncepcji. Przykładem takiego rozwiązania jest testowany w Wielkiej Brytanii system pozwalający drogom niejako „rozmawiać” z samochodami, dostosowując do ich tempa przejazdu sygnalizację świetlną. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów uprzywilejowanych, np. karetek, ale może być wykorzystany również w pojazdach związanych z transportem.
 
Sposób na korki
 
Inną interesującą propozycją są „inteligentne” autostrady, które częściowo kontrolują ruch pojazdów. Autostrady te wyposażone byłyby w sieć czujników obserwujących sytuację na drodze. Dane te przesyłane byłyby do systemu centralnego, który ustalałby efektywny limit prędkości dla aut znajdujących się na określonym odcinku. Pozwoliłoby to na zapewnienie możliwie największej płynności przejazdu i bezpieczeństwa. Wymagałoby to oczywiście rozwinięcia technologii autonomicznych aut, ale mogłoby przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa, a także do usprawnienia transportu krajowego i międzynarodowego.
 
Czy przyszłość transportu należy do inteligentnych dróg, po których jeździłyby autonomiczne samochody? Na chwilę obecną nie jest to jeszcze przesądzone, ale można bez wątpienia stwierdzić, że obie technologie rozwijane są w błyskawicznym tempie.
 
Materiał Partnera
 
Vote it up
214
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!