Ile można zarobić na lokacie?

Oszczędzać można na różne sposoby – z każdych zakupów odkładać symboliczną kwotę do skarbonki, odmawiać sobie drobnych przyjemności lub spędzić kolejny urlop w domu. Można także ulokować pieniądze w banku. Nowoczesne oszczędzanie nie polega bowiem jedynie na odkładaniu środków, ale ich ciągłym pomnażaniu.
 
Pieniądze trzymane w przysłowiowej skarpecie wraz z upływem czasu tracą na wartości, bowiem ceny żywności, usług czy transportu systematycznie wzrastają. Jak pokazują statystyki, za pieniądze schowane w skarbonce w roku 2016 na czarną godzinę, dwie dekady później zakupimy już o połowę mniej produktów lub usług niż obecnie. Warto więc już teraz przeznaczyć część zgromadzonych środków na lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem z myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich. 
 
Bezpiecznie sposoby oszczędzania
 
Lokaty bankowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania krótko- i długoterminowego, gwarantujący stały i pewny zysk. Bezpieczeństwo oszczędności do równowartości 100 000 euro w złotówkach gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (listę banków komercyjnych, spółdzielczych, a także kas oszczędnościowo-kredytowych objętych gwarancją można znaleźć na stronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Pieniądze, które powierzamy bankowi na czas trwania umowy są mądrze inwestowane, dzięki czemu po uprzednio wyznaczonym okresie możemy odebrać je z nawiązką. Jeśli zdecydujemy się na lokatę ze stałym oprocentowaniem, zyski z lokaty możemy obliczyć nawet tego samego dnia, w którym wpłacamy pieniądze. Jak to zrobić?
 
Kalkulator zysków
 
Zysk z pieniędzy odłożonych na lokacie zależy od oprocentowania (oczywiście, im wyższe, tym lepsze), okresu trwania umowy, a także częstotliwość kapitalizacji środków. Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty warto także dowiedzieć się, czy bank pobiera dodatkowe opłaty za jej otwarcie, prowadzenie oraz zamknięcie. Lokata bankowa to sposób na bezpieczne oszczędzanie gwarantujące pewny zysk.
 
To, ile uda nam się zarobić „na czysto” możemy obliczyć samodzielnie na przykład za pośrednictwem kalkulatorów oszczędnościowych dostępnych w Internecie. Od kwoty zysku należy odliczyć także wprowadzony w 2002 roku podatek Belki, czyli podatek od dochodów kapitałowych, wynoszący 19%. Niektóre kalkulatory odliczają go automatycznie. Jeśli więc wpłacisz 20 000 złotych na okres pięciu lat ze stałym oprocentowaniem 2,5% z częstotliwością kapitalizacji przypadającą na koniec okresu lokaty, otrzymasz netto 2 025 złotych.
 
Materiał Partnera
Vote it up
92
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!