Hemoroidy – problem tak ważny, jak często lekceważony

Powiedzmy sobie szczerze –  nie czujemy się w stu procentach komfortowo rozmawiając z obcą osobą o intymnych częściach ciała, nawet jeżeli jest to lekarz. Jest to jedna z głównych przyczyn, które leżą u podstawy problemu, jakim są hemoroidy, które według badań występują aż u około połowy Polaków. Okazuje się, że u większości z nich następstwa choroby nie byłyby tak dotkliwe, gdyby wcześniej rozpoczęto leczenie.
 
Źródło bólu
 
Aby dobrze zwalczyć każdą chorobę najlepiej jest ją wcześniej chociaż trochę zrozumieć. Warto więc na wstępie wyjaśnić sobie czym tak naprawdę są hemoroidy. Jest to potoczna nazwa dla guzków krwawniczych, które tak naprawdę nie są zjawiskiem patologicznym, ale naturalną częścią naszego ciała. Są to twory wypełnione krwią, które uszczelniają odbyt od wewnątrz oraz, wraz z oboma  mięśniami zwieraczami odbytu – wewnętrznym i zewnętrznym, odpowiadają za odpowiednią defekację. Informacja dla układu nerwowego, że w końcowym odcinku cewy pokarmowej znajduje się duża ilość kału lub gazów przesyłana jest łukiem odruchowym właśnie na guzki krwawnicze reagują zmniejszeniem swojej objętości. Najczęstszymi schorzeniami dotyczącymi tych struktur są żylaki odbytu polegające na niedostatecznym opróżnianiu guzków z krwi, głównie w wyniku ich rozciągnięcia. Wówczas tworzy się lokalny stan zapalny okolicznych tkanek, a więc właśnie choroba hemoroidalna.
 
Zalążek nieprawidłowości
 
Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że bolesność hemoroidów dotyka wyłącznie osoby w podeszłym wieku, należy zdać sobie sprawę, że problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Głównym czynnikiem predysponującym do wystąpienia choroby jest po prostu siedzenie przez długi czas. Jest to bardzo popularny współcześnie tryb życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Długie godziny spędzane przed komputerem, ale również na rowerze lub w samochodzie mogą stanowić źródło dolegliwości. U kobiet niestety jest to jedno z możliwych następstw ciąży w wyniku ucisku nienarodzonego dziecka wraz z wodami płodowymi na okoliczne naczynia. W stanie błogosławionym gospodarka hormonalna również może być zaburzona i powodować problemy z krążeniem w okolicy odbytu. Oczywistym czynnikiem jest również zły stan układu pokarmowego oraz nieodpowiednia dieta – częste skrajności, a więc zaparcia i biegunki są w stanie łatwo zaszkodzić guzkom krwawniczym. Błonnik, choć nie jest składnikiem odżywczym, jest ważnym składnikiem pokarmu, bowiem pozwala na sprawniejszą perystaltykę jelit.
 
Zdusić przyczynę w zarodku
 
Każdy lekarz i nie tylko zgodzi się na pewno, że prewencja, czyli zapobieganie wystąpienia choroby lub jej postępowania to dużo lepsza forma radzenia sobie z nią niż leczenie. Aby wyeliminować możliwość wystąpienia żylaków odbytu powinniśmy przede wszystkim zadbać o aktywność fizyczną – sportową lub rekreacyjną. Oprócz tego ważna jest również higiena, unikanie stosunków analnych oraz sposób, w jaki siedzimy przez dłuższy czas, jeżeli jesteśmy do tego zmuszeni. Nie należy napinać nadmiernie i długo mięśni brzucha, z kolei warto co jakiś czas rozprostować całe ciało krótką przechadzką lub napiąć mięśnie pośladków. Dzięki temu zachowamy optymalne krążenie.  Ostatnio coraz więcej ludzi decyduje się również na inny sposób defekacji, zamiast na siedząco – kucając. Według naukowców zmniejsza to opór podczas usuwania ekskrementów i jest zdrowsze dla układu pokarmowego. Co ciekawe – ten sposób oddawania kału lub moczu jest powszechny w Azji, gdzie toalety bardzo często zamiast znanej nam muszli stanowią jedynie odpływ w podłodze.
 
Lepiej późno niż później
 
Praktycznie rzecz biorąc, krwawienia poza miesiączkowym powinny być dla nas dosłownie czerwoną lampką i automatycznym sygnałem, że powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Jest nim proktolog – osoba, której doświadczenie na pewno pozwala na profesjonalne przeprowadzenie badań. Nie powinniśmy podchodzić do takiej wizyty z rezerwą i nie wahać się. Chodzi przecież o nasze zdrowie, czyli to, co najważniejsze. Zazwyczaj wstępnie wykonuje się badanie per rectum ( przez prostnicę) zazwyczaj w pozycji leżącej na boku. Oprócz tego w anoskopii wykorzystuje się wziernik, by dokładnie zbadać stan błony śluzowej. Jeśli choroba zostanie wcześnie rozpoznana – są szanse na szybki powrót do zdrowia, jednak zaniedbana sytuacja może wymagać nieco drastycznych metod, których jest całkiem sporo, na czele z operacją chirurgiczną. Reagować należy więc już wtedy, gdy czujemy świąd w okolicy odbytu, a natychmiastowo w przypadku krwawienia. To bardzo ważne – żylaki odbytu to paradoksalnie najmniejszy problem, który mogą oznaczać takie objawy. Może to być przecież infekcja pasożytnicza lub nowotwór. Terapie, również pooperacyjne są bardzo często wspomagane farmakologicznie w różnej formie, przykładowo w przypadku leku Ruskorex maść i czopki (ulotka dostępna na http://www.ruskorex.pl/o-produkcie )  stanowią dwa różne sposoby podania w zależności od stanu pacjenta ocenionego przez lekarza.
 
Oczywiście samemu nie damy rady walczyć z hemoroidami, dlatego ważny jest kontakt z lekarzem i wyzbycie się niepotrzebnych uprzedzeń – zajmujący się tym tematem proktolodzy są w swoim fachu profesjonalistami i wiedzą jak trudna jest dla nas sama decyzja o wizycie.
 
Materiał Partnera
Vote it up
91
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!