Gorączka u dziecka bez objawów towarzyszących. O czym może świadczyć?

Gorączka u dziecka to stan, który zawsze wywołuje niepokój u rodziców. Obawy są tym większe, jeśli podwyższonej temperaturze ciała nie towarzyszą dodatkowe symptomy. Dowiedz się, o czym to może świadczyć
 
Wysoka temperatura ciała to znak, że organizm walczy ze stanami zapalnymi toczącymi się w ustroju. To jednocześnie sygnał, że układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo. O ile temu stanowi towarzyszą inne symptomy, łatwiej można rozpoznać jego przyczynę. Gorzej, jeśli gorączka u dziecka przebiega bez innych objawów. Jednak i wtedy można wskazać kilka przypadłości, które mogą być prawdopodobną przyczyną stanu malucha.
 
1. Bostonka
 
Bostonka jest chorobą zakaźną, której pierwszym sygnałem jest gorączka u dziecka bez innych objawów. Dopiero po kilku dniach pojawia się osutka na błonie śluzowej jamy ustnej, na skórze dłoni, podeszwach stóp, w okolicy pośladków oraz narządów płciowych.
 
2. Zakażenie rotawirusem
 
Chociaż zakażenie rotawirusem kojarzy się z biegunką i wymiotami, istotnym symptomem jest także wysoka temperatura ciała – ok. 38oC. Dopiero po jakimś czasie od wystąpienia gorączki pojawia się biegunka oraz silne wymioty. 
 
3. Trzydniówka
Trzydniówka to choroba zakaźna, której pierwszym symptomem jest gorączka u dziecka bez innych objawów. Wysoka temperatura utrzymuje się ok. 3 dni, a następnie ustępuje samoistnie. Jednocześnie na ciele pojawia się drobna wysypka, która po kilku dniach znika. 
 
Gorączka u dziecka bez innych objawów – możliwe alternatywne przyczyny
 
Wysoka temperatura ciała, której nie towarzyszą inne objawy, może mieć też wiele innych przyczyn. Pojawienie się gorączki może być m.in. następstwem:
  • rozległego oparzenia,
  • silnej alergii,
  • szczepienia ochronnego,
  • ciężkiego urazu.
Ponadto może być wynikiem silnego przeżycia lub pobudzenia emocjonalnego.
Pamiętaj, że gorączki u dziecka bez innych objawów nie można lekceważyć. Jeśli temperatura ciała przekracza 38-39oC, skontaktuj się niezwłocznie z pediatrą. Lekarz przeprowadzi wywiad i zaleci wykonanie odpowiednich badań. Na tej podstawie dokona rozpoznania i zaproponuje konkretny sposób leczenia. Często jednak wystarczy leczenie objawowe, tj. podawanie leków przeciwgorączkowych w dawce adekwatnej do wieku i masy ciała dziecka. 
 
Materiał Partnera
 
Vote it up
46
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!