Które elementy fotelu ogrodowego są narażone na uszkodzenia i jak je zabezpieczyć?

Korzystanie z fotela wiszącego jest komfortowe i bezpieczne, jeśli tylko będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć jego wrażliwe części przed niszczeniem. 
 
Popularność foteli wiszących ogrodowych stale wzrasta. Wykorzystywane są one zarówno w aranżacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To wspaniały element ogrodowego wyposażenia – lekki i kompaktowy, dodaje uroku tarasowi czy altance. Jednocześnie, stanowi bardzo komfortową alternatywę dla zwyczajnych foteli czy sof. Delikatny wahadłowy ruch uspokaja i relaksuje, ułatwiając odpoczynek. Wszystko to sprawia, że w wielu domach wiszące kosze ogrodowe stanowią prawdziwy hit, będąc obleganym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
 
Meble wiszące ogrodowe – na stelażu czy łańcuchu?
 
Wiele sklepów internetowych, jak na przykład Dollo, stawia przede wszystkim na dystrybucję foteli dostępnych w zestawie ze stelażem i łańcuchem. Ich wykorzystanie jest możliwe na dwa sposoby. Można postawić je z wykorzystaniem stelaża – zawieszony w ten sposób, może stanąć gdziekolwiek, czy to na tarasie, czy po prostu na trawniku. Z kolei podwieszanie na łańcuchu wymaga doboru odpowiedniego miejsca i przymocowania haka bądź drążka rozporowego, na którym fotel ogrodowy zawiśnie. To wymaga nieco więcej zachodu, ponieważ nie każda płaszczyzna się do tego nada. Możesz podwiesić fotel wiszący ogrodowy pod sufitem czy na więźbach dachowych. Jeśli jednak sufit został wykonany na przykład z kartongipsu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie wytrzyma takiego obciążenia.
 
Jak dbać o wiszący fotel ogrodowy?
 
Również same części mebli ogrodowych wiszących wymagają odpowiedniego traktowania, jeśli zależy Ci na ich długowieczności. Choć fotele tego typu, wykonywane są w większości z materiałów wykazujących dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, wilgotność, wysokie czy niskie temperatury oraz promienie UV, warto dodatkowo je ochraniać. Najważniejszą zasadą jest odpowiednie przechowywanie fotela wiszącego poza sezonem, gdy temperatura zdecydowanie spada, co może wpłynąć negatywnie na delikatną strukturę mebla. Dobrym pomysłem może okazać się korzystanie z fotela jako mebla wewnętrznego w sezonie jesiennym i zimowym. A jeśli nie masz na to ochoty, zadbaj o to, by przechowywany był w miejscu suchym i o niskim poziomie wilgoci.
 
Szczególną uwagę warto poświęcić łańcuchom i elementom montażowym, które przytwierdzają fotel do sufitu czy więźby. Najlepiej raz w tygodniu przecierać je i czyścić, aby usunąć z ich powierzchni kurz i brud. Przy okazji masz okazję przyjrzeć się blisko całej konstrukcji, weryfikując, czy jest w pełni bezpieczna dla użytkownika. 
 
Fotel wiszący ogrodowy a pokrowiec
 
W wielu sklepach internetowych fotele ogrodowe wiszące sprzedawane są w zestawie z zaprojektowanym na miarę pokrowcem. To znakomite rozwiązanie, które pozwoli ci zapobiec stopniowemu niszczeniu mebli ogrodowych. Pokrowiec w całości pokrywa kosz wiszący, dzięki czemu nie dociera do niego ani woda czy wilgoć, ani promienie UV. To wygodny sposób na codzienną ochronę krzesła wiszącego bez konieczności zdejmowania go z haka, co z kolei bywa dość kłopotliwe. Możesz zostawić w środku poduszkę i schować się przed deszczem w domu, a Twój fotel, uzbrojony w pokrowiec, z pewnością nie ucierpi.
 
Warto również pamiętać, że fotele ogrodowe znoszą określone obciążenie. Zanim zaczniesz korzystać z mebla, warto sprawdzić ten parametr. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
7
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!