Formuła 1: słońce na start

Wyścig pojazdów napędzanych czystą energią to próba nowatorskich technologii

Na australijskiej autostradzie słońce pali asfalt. Jan Willem van Gent zamyka nad sobą dach przypominający olbrzymi hełm. Temperatura w jednoosobowej kabinie holenderskiego samochodu wyścigowego Nuna5 błyskawicznie rośnie. Teraz van Gent, kierowca czołowej europejskiej drużyny jeżdżącej autami o napędzie słonecznym, ma przed sobą tylko jeden cel – jak najprędzej dotrzeć do linii mety, by po raz piąty znaleźć się w kręgu zwycięzców wyścigu World Solar Challenge.

To najbardziej znany na świecie wyścig samochodów na energię słoneczną. Europa ma już 9 zespołów, które rywalizują z ekipami z USA, Japonii i Australii. Ekipy składają się ze studentów uczelni technicznych, którzy przez wiele miesięcy pracowali nad konstrukcjami swoich pojazdów. Główny cel wyścigu to rozwój i promocja technologii solarnej, ale dla studentów i ich trenerów najważniejsze to ukończyć z jak najlepszym czasem 5-dniowy wyścig prowadzący przez 3 tysiące kilometrów australijskiego pustkowia.

Silnik pracuje na pełnych obrotach, Jan Willem trzyma mocno kierownicę. Auto University of Michigan wyrywa do przodu, ale on czeka. Słucha głosu w słuchawkach, który odlicza od 10 do zera. Wreszcie wciska pedał. Pędzi 90 km na godzinę. Jest tuż za Amerykanami, czasem tak blisko, że wpada w strumień powietrza wytwarzany przez wóz kontrolny ekipy z Michigan.
– Przyhamuj! – odzywa się w słuchawkach głos instruktora.

Ale kiedy tylko pojawia się sposobność wyprzedzenia, pada komenda: „Wyprzedzaj!”.

Przyspiesza. Zerka na bezchmurne niebo. Doskonale: w takich warunkach baterie słoneczne najszybciej się doładowują. Kiedy szybkościomierz zbliża się do setki, Jan Willem mija jadącą prawą stroną ekipę z Michigan. Droga przed nim jest pusta. Jan uśmiecha się odprężony. Zwalnia, by oszczędzać energię. Nie trwa to jednak długo.

Z przodu pojawiają się Japończycy. Co za emocje! Organizatorom Solar Challenge bardzo na nich zależy.

To pomaga propagować zaawansowane technologie, z jakich korzystają uczestnicy wyścigu. Liczy się wykorzystanie energii słonecznej, konstrukcja i strategia jazdy.

Vote it up
1581
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!