Być tu i teraz czyli filmy 360 stopni oraz VR

Dotychczas oglądanie filmów jest realizowane w domu przed ekranem monitora lub telewizora albo w kinie na dużym ekranie można podziwiać grę aktorską w technice 3D. Technologia się zmienia i co rusz mamy na wyciągnięcie ręki nowe pomysły. I właśnie do nich należą niesamowite filmy 360 stopni, dzięki którym możemy przenieść się w dowolne miejsce i poczuć je niemal na żywo. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
 

Innowacyjność dla każdego

Filmy kręcone w technologii 360 stopni, zwane filmami sferycznymi, wymagają zaawansowanego sprzętu. Chodzi tu o kamerę sferyczną,
której działanie opiera się na połączeniu ze sobą co najmniej kilku do kilkunastu obiektywów. Dzięki temu urządzenie znajduje się w centrum przedsięwzięcia i nagrywa wszystko to co znajdzie się wokół kamery. Tym sposobem oglądając filmy 360 stopni mamy poczucie, że znajdujemy się w środku filmu i możemy wcielić się w główną rolę. Co więcej manipulując w filmie kamerą możemy się odwrócić, zobaczyć co jest z boku czy za nami. Przypomina to zasadę wirtualnych spacerów. Tylko, że tutaj akcja się toczy. Rewolucyjne jest to, że obracając się, widzimy nakręcony materiał wertykalnie i horyzontalnie i w każdym momencie możemy zmieniać kierunek patrzenia.

Pozostaje pytanie: jak zwykły człowiek może oglądać takie cuda? Może to każdy z nas za pomocą smartfona, odpowiedniego oprogramowania, aplikacji a także gogli vr.

Film w wirtualnej rzeczywistości a my w nim

Filmy VR mogą nas przenieść w najbardziej odległe zakątki świata: Wielki Kanion, góry, Tahiti. To jednak nie wszystko. Możemy wybrać lot balonem, jazdę formułą F1 czy też surfować po oceanie lub lecieć samolotem w kabinie pilota. Przeżywamy emocje, które towarzyszą bohaterom filmu i możemy podziwiać wspaniałe widoki.

To jednak nie wszystko. Tego typu technologia przeniosła się także do sal koncertowych czy na eventy. Bycie tu i teraz jest zatem jak najbardziej na miejscu, tym bardziej jeśli jakieś wydarzenie nas ominęło i nie mogliśmy tam realnie być. A w tak nakręconym filmie możemy obracać kamerą, zobaczyć co się dzieje z każdej strony.

Warto zatem wyposażyć się w okulary vr, które pozwolą nam poczuć się realnie tam, gdzie na co dzień być nie możemy. Ogromnym minusem oglądania takich filmów jest fakt, że jeszcze bardziej będzie nas ciągnęło do rozmaitych miejsc. Jest to technologia przyszłości, która będzie coraz bardziej popularna. Więcej filmów będzie tworzonych w taki sposób, aby użytkownik mógł być w samym jego środku. Pozwoli to na niezapomniane doznania a także wejście w nowy etap rozwoju filmografii.

Wirtualna rzeczywistość ma coraz więcej zwolenników i coraz więcej osób sięga po kamery sferyczne aby móc podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami. Przeniesienie się w praktycznie każde miejsca na Ziemi a także na piaszczyste wydmy Marsa, zostanie dla nas miłym przeżyciem kształtującym nasz dotychczasowy światopogląd. Pora zatem sięgnąć po okulary vr i oglądać to co jeszcze przez nas nie doświadczone i nieznane.

Konsultacja: Ostro Video - reklama telewizyjna

Materiał Partnera

Vote it up
119
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!