Nagroda Europejczyk Roku 2013 miesięcznika „Reader's Digest”

 

Podczas uroczystej gali Agnieszka Romaszewska-Guzy, twórczyni telewizji Biełsat, odebrała tytuł Europejczyk Roku, statuetkę oraz nagrodę w wysokości 5000 euro.

W zimowe, śnieżne przedpołudnie w warszawskiej restauracji Villa Foksal zgromadziło się znamienite grono. Na uroczystość przybyli Raimo Moysa z redakcji międzynarodowej, Alex Finer z redakcji europejskiej, przedstawiciele polskiego MSZ, rodzice laureatki, pracownicy telewizji Biełsat oraz dziennikarze.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, 51-letnia reporterka i dziennikarka, dyrektor telewizji Biełsat, odebrała nagrodę, którą od 18 lat przyznają redaktorzy europejskich wydań miesięcznika „Reader's Digest”. Po raz pierwszy laureatem jest Polka.

Nagrodę przyznano jej za wieloletnią kampanię na rzecz wolności słowa i praw obywatelskich na Białorusi tłamszonej przez Aleksandra Łukaszenkę, ostatniego dyktatora w Europie. Bronią Romaszewskiej-Guzy jest Biełsat, polski kanał telewizyjny z siedzibą w Warszawie. Biełsat nadaje codziennie kilkanaście godzin wiadomości, programów publicystycznych i dokumentalnych, a jest odbierany w 10% białoruskich domów.

W trakcie swojego przemówienia Agnieszka Romaszewska-Guzy podkreśliła, że traktuje to wyróżnienie jako nagrodę dla całego zespołu telewizji Biełsat, złożonego głównie z białoruskich dziennikarzy. Zaznaczyła, że pragnieniem każdego człowieka jest bycie wolnym, a zadaniem Biełsatu jest pomoc Białorusinom w osiągnięciu tego celu poprzez dostarczanie obiektywnych informacji.