Energia ze Słońca - must have w każdym ekologicznym domu

Z uwagi na coraz większą świadomość ekologiczną Polaków rośnie zapotrzebowanie na wykorzystywanie odnawialnych źródeł, w tym energii słonecznej. Żyjemy bowiem w czasach wysoko rozwiniętego przemysłu, co niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne.
 
Choć z roku na rok zaostrza się przepisy dotyczące emisji spalin do atmosfery, to do powietrza wciąż trafia zbyt wiele niekorzystnych dla natury związków, przez co zwiększa się ryzyko zachorowań na groźne choroby oraz postępuje degradacja środowiska naturalnego. Na szczęście dzięki najnowszym zdobyczom technologii każdy z nas może pomóc w utrzymaniu przyrody w jak najlepszym stanie. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie w swoim domu paneli fotowoltaicznych.
 
Co to jest fotowoltaika?
 
Fotowoltaika (porównaj: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika) jest jedną z dziedzin nauki i techniki, której przedmiotem jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną poprzez wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego. Ta dyscyplina znajduje coraz szersze zastosowanie we współczesnym świecie głównie z powodów ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia wygrywa z ekonomią) oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest powszechne i wszędzie dostępne). Energia ze Słońca, w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii, jest czysta i nie jest powodem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto dzięki fotowoltaice oszczędzamy zasoby naturalne znajdujące się na Ziemi, przez co niwelujemy ryzyko ich kompletnego wyeksploatowania.
 
Panele fotowoltaiczne - montaż i utrzymanie
 
Instalacja paneli fotowoltaicznych to jeden z pierwszych kroków w kierunku ekologicznego i oszczędnego życia. Proces montażu nie jest skomplikowany, choć należy pamiętać, że jest uzależniony od rodzaju dachu, jego powierzchni oraz stanu. Na czas wykonania instalacji fotowoltaicznej wpływa również jej wielkość - mniejsze moduły są montowane znacznie szybciej. Montaż paneli o mocy 10 kWp w przypadku średniej polskiej firmy zajmuje około tygodnia, czasami dwóch. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla domu trwa około dwóch, trzech dni. Utrzymanie paneli fotowoltaicznych w dobrym stanie nie jest skomplikowane i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczą rutynowe kontrole sprawności urządzenia oraz obserwacja jego pracy. Warto dokonać dokładnych oględzin instalacji po gwałtownej burzy lub gradobiciu. Należy także zwracać uwagę na zabrudzenia paneli, np. ptasimi odchodami. Nieczystości mogą bowiem ograniczać absorbowanie promieni słonecznych. Ponadto wiele firm, m.in. Innogy oferuje zakup i montaż instalacji z dziesięcioletnią gwarancją, dlatego możemy mieć pewność, że sprzęt jest najwyższej jakości. Warto dodać, że instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo, dlatego nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów utrzymania. Jedyne wydatki związane z panelami fotowoltaicznymi to ich montaż oraz naprawianie uszkodzeń i awarii, które pojawiają się wyjątkowo rzadko.
 
Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne
 
Często wymiennie używamy tych dwóch nazw, uważając, że kolektory słoneczne to dokładnie to samo o panele fotowoltaiczne. Urządzenia być może nie różnią się fizycznie, ich budowa jest bowiem podobna, jednak zasadnicza różnica tkwi w ich przeznaczeniu. Zadaniem kolektorów słonecznych jest bowiem zamienianie promieniowania słonecznego na energię cieplną niezbędną, m.in. do podgrzewania wody. Panele fotowoltaiczne pracują natomiast po to, by przetwarzać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną (prąd stały), który z kolei dzięki falownikowi (inwerterowi) jest zamieniany na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej.
 
Oferta Innogy
 
Firma Innogy jest jednym z pionierów w dziedzinie polskiej fotowoltaiki, dlatego warto zapoznać się z ich ofertą i zastanowić się, czy nie zamienić tradycyjnych źródeł energii w swoim domu na te czyste i ekologiczne. Propozycja sieci (zobacz: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca) jest skierowana zarówno do nowych klientów, jak i do tych obecnych, którzy korzystają z konwencjonalnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej oraz cieplnej w swoim domu. Zasady współpracy są jasne i dokładnie określone, a wyceny instalacji można dokonać przez Internet, co jest bardzo wygodne.
 
Jedną z największych zalet energii ze słońca jest to, że nie musimy za nią płacić. Ponosimy wyłącznie koszty instalacji fotowoltaicznej oraz ewentualnej konserwacji paneli fotowoltaicznych. Poza tym możemy cieszyć się darmową, czystą energią elektryczną, która dostępna jest przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Inwestując w fotowoltaikę nie tylko przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczeń środowiska, ale także oszczędzamy, co pozytywnie wpływa na domowy budżet. Warto też pamiętać, że obecnie można starać się o dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych. Instytucje udzielające wsparcia czerpią środki na ten cel ze źródeł unijnych.
 
Materiał Partnera
Vote it up
177
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!