Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

Aby skutecznie zadbać o swoje zęby, należy dokonać wyboru odpowiedniej szczoteczki. Urządzenia manualne nie czyszczą zębów tak kompleksowo jak szczoteczki soniczne czy elektryczne, a dodatkowo mogą podrażniać dziąsła i doprowadzać do ich krwawienia. Na którą szczoteczkę powinniśmy się zdecydować, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszych zębów i dziąseł oraz ich precyzyjne oczyszczanie – soniczną czy elektryczną? Pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru.
 
Szczoteczka soniczna to udoskonalony model szczoteczki elektrycznej. Podobnie jak swój starszy kuzyn, również ona działa na baterie lub akumulator. Technologia soniczna, inaczej dźwiękowa, powstała już w latach 60. ubiegłego wieku, jednak dopiero 30 lat później została wykorzystana w szczoteczkach sonicznych, które pojawiły się na rynku w masowej sprzedaży. Szczoteczka soniczna wytwarza fale dźwiękowe, które wprowadzają w drgania końcówkę, a cząsteczki pasty, śliny oraz wody zmieniają się w mikrobąbelki, mogące dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i innych ciasnych miejsc w jamie ustnej. Opisane zjawisko nazywamy kawitacją.
 
Szczoteczka elektryczna
 
Pod tym pojęciem kryje się kilka rodzajów szczoteczek, np. szczoteczki rotacyjne (obrotowe), rotacyjno-pulsacyjne, soniczne lub ultradźwiękowe. Najczęściej jednak, rozmawiając o szczoteczkach elektrycznych, mamy na myśli modele rotacyjne. Główki szczoteczek elektrycznych wykonują ruchy rotacyjne, oscylacyjne lub pulsacyjne. Te modele charakteryzują się okrągłą końcówką, silnikiem elektrycznym oraz zasilaniem bateryjnym lub akumulatorowym.
 
Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?
 
Należy pamiętać o tym, że szczoteczka soniczna również jest szczoteczką elektryczną. Jakie podobieństwa między nimi możemy jeszcze wyróżnić? Zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne, mogą posiadać kilka trybów pracy w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, choć ich liczba w tych pierwszych modelach jest zwykle większa. W obu szczoteczkach występują podobne udogodnienia technologiczne, takie jak wbudowany timer, odmierzający czas mycia zębów, kontrolki stanu ładowania, możliwość połączenia się za pomocą Bluetootha czy czujnik kontroli nacisku. Producenci obu modeli szczoteczek skupiają się również na stworzeniu kilku rodzajów końcówek, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Więcej informacji znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-sonicznych/ Czym zatem różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?
 
Po pierwsze – istotną różnicą jest kształt główki czyszczącej (końcówki). W przypadku szczoteczki sonicznej mamy do czynienia z podłużną, opływową główką, podczas gdy szczoteczki elektryczne posiadają okrągłą. Inne jest także rozłożenie włókien na końcówkach oraz ich twardość (włosie szczoteczki sonicznej jest zwykle delikatniejsze).
 
Po drugie – warto skupić się na ruchach wykonywanych podczas pracy obu szczoteczek. Szczoteczka soniczna produkuje fale dźwiękowe, które wprawiają ją w ruch wymiatający,
a elektryczna opiera się na ruchu oscylacyjno-rotacyjnym oraz pulsacyjnym.
 
Kolejną różnicą jest liczba wykonywanych ruchów na minutę pracy, co wpływa na dokładniejsze i precyzyjniejsze czyszczenie zębów. Szczoteczki soniczne potrafią produkować nawet do 96 000 drgań (48 000 ruchów wymiatających), a inne modele elektryczne – do 10 500 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i 40 000 pulsacji. Dla porównania warto podać liczbę ruchów wykonywanych przez szczoteczki manualne, która wynosi jedynie 600.
 
Inny może być również czas pracy na jednym ładowaniu, który w szczoteczkach rotacyjnych wynosi do 3 tygodni, a w niektórych modelach sonicznych – nawet do 2 miesięcy!
 
Która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy elektryczna?
 
Wiele osób zadaje sobie to pytanie przed zakupem odpowiedniego dla siebie urządzenia do czyszczenia zębów. Odpowiedź zależy od kilku czynników: efektu, który chcemy osiągnąć, stanu uzębienia i dziąseł, a także od tego, czy posiadamy aparat ortodontyczny, protezę lub implanty.
 
Obie szczoteczki docierają do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej i skutecznie czyszczą zęby oraz usuwają bakterie i redukują płytkę nazębną. Jeśli natomiast cierpisz na nadwrażliwość zębów i dziąseł lub jesteś użytkownikiem aparatu bądź protezy, warto sięgnąć po szczoteczkę soniczną, która jest delikatniejsza od szczoteczek rotacyjnych czy rotacyjno-pulsacyjnych.
Vote it up
Oceń!
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!