Ekspert o włosach: włosy nie wpadają i szybciej rosną. Zobacz, czy to możliwe

Mierzysz się z problemem wypadających włosów? A może Twoje kosmyki są osłabione, cienkie, łatwo się łamią i rosną w bardzo wolnym tempie? Jeśli tak, bardzo prawdopodobne, że przydadzą im się starannie dobrane składniki odżywcze. Wzrost włosów – choć uzależniony od wielu czynników – w dużym stopniu zależy od tego, czego komórkom macierzy włosa dostarczy organizm.
 
Czy to w ogóle możliwe, żeby włosy nie wypadały? Niestety, nie. Wzrost i wypadanie włosów to cykl, który odbywa się zgodnie z naturalnym rytmem pracy naszego organizmu. W praktyce włosy rosną w trzech fazach.
  • Anagen to faza wzrostu włosa – to wówczas następują intensywne procesy podziałów komórkowych, w wyniku których powstają włókna keratynowe formujące pojedyncze włosy. Proces ten trwa od 2 do 7 lat, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz tego, jak dobrze odżywione są cebulki włosów.
  • Katagen jest fazą przejściową, w której następuje zahamowanie podziałów komórkowych, a opuszka włosa stopniowo zanika. To krótka, trwająca od 2 do 14 dni faza.
  • Telogen jest fazą wypadania włosa – wówczas jest on już całkowicie martwy, a jego korzeń znajduje się tuż przy ujściu gruczołu łojowego. Włos w tej fazie może wypaść np. w wyniku czesania, mycia czy też samoistnie – najczęściej w ciągu 2-4 miesięcy.
Gdy jeden cykl się zakończy, rozpoczyna się nowy. Tak naprawdę więc, warto przyjrzeć się bliżej przede wszystkim temu, w jaki sposób pobudzić wzrost włosów. Tu ważną rolę odegrać mogą odpowiednie witaminy na włosy.
 
Witaminy na włosy a tempo wzrostu kosmyków
 
Średnia prędkość wzrostu włosów to ok. 1 cm na miesiąc. Są jednak osoby, u których proces ten odbywa się nawet dwukrotnie szybciej. To, jak szybko rosną może zależeć m.in. uwarunkowań genetycznych, płci czy wieku danej osoby. Nie można jednak zapomnieć o roli, jaką odgrywają witaminy i składniki mineralne, takie jak np. kwas pantotenowy, biotyna, niacyna, żelazo, selen, cynk, kwas foliowy, krzem. To dzięki nim porost włosów (jak wiele innych procesów komórkowych) jest w ogóle możliwy.
 
Jak wygląda proces wzrostu włosów? Przede wszystkim – odbywa się on pod skórą, w macierzy włosa. Warto pamiętać, że jego łodyga, a więc widoczna na zewnątrz cześć jest już martwa. Do podziału i różnicowania komórek włosa dochodzi w jego opuszce, do której za pośrednictwem krwi transportowane są wszystkie niezbędne do wzrostu składniki. Zarówno na prędkość, z jaką zachodzą podziały komórkowe, jak i na prawidłowość przebiegu tworzenia się wiązań białkowych (a w efekcie – włókien keratynowych) wpływa obecność takich substancji jak:
  • biotyna – wspomaga metabolizm energetyczny komórek macierzystych włosa oraz – co zostało potwierdzone badaniami naukowymi – może przyczynić się do przyspieszenia ich podziału, a co za tym idzie, do wzrostu włosów,
  • kwas pantotenowy – zwłaszcza w wysokich dawkach może wyraźnie usprawnić podziały komórkowe,
  • witamina PP – sprzyja sprawnemu transportowi pozostałych substancji odżywczych do komórek włosa,
  • żelazo – jego obecność w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływa na stan cebulek włosa,
  • kwas foliowy i witamina B12 – również biorą czynny udział w procesach komórkowych, gwarantując ich prawidłowy przebieg,
  • mangan – chroni komórki włosowe przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, przed ich przedwczesnym umieraniem.
To dlatego tak istotna dla stanu włosów jest prawidłowo zbalansowana dieta. Jeśli zależy Ci na pięknej fryzurze oraz mocnych, zdrowych kosmykach – musisz o nią zadbać. To jednak nie zawsze wystarcza – zwłaszcza, gdy w codziennym pośpiechu nie masz czasu, aby myśleć o przyrządzaniu zdrowych posiłków. Sposobem na to, by odpowiednie witaminy na włosy dotarły do Twojego organizmu jest sięgnięcie po zaawansowaną suplementację.
 
Witaminy na włosy w formie suplementów – jaki wybrać?
 
Choć w ostatnim czasie modne są różnego rodzaju preparaty jednoskładnikowe, np. biotyna, ich stosowanie może być nieskuteczne. Kosmyki do prawidłowego wzrostu potrzebują znacznie większej ilości składników aktywnych. Dlatego znacznie lepiej sprawdzą się preparaty, w których składzie znajdzie się bogata gama najważniejszych dla włosów składników odżywczych. Dobrym przykładem są tabletki VITAPIL®. To kompleksowa terapia na włosy stworzona przez ekspertów. W składzie tego suplementu można znaleźć aż 16 składników aktywnych – w tym te kluczowe dla prawidłowego i następującego szybko procesu podziałów komórkowych.
 
Wybierając tabletki na włosy, warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na listę składników, ale również na ilość poszczególnych substancji zawartych w suplementach. Na przykład w tabletkach VITAPIL® można znaleźć bardzo wysoką dawkę kwasu pantotenowego – aż 1667% zalecanego dziennego spożycia. Taka ilość tej substancji odżywczej może zapewnić znaczne wzmocnienie procesu wzrostu włosów, a zatem – pomóc osiągnąć upragnione efekty. Działanie preparatu zostało potwierdzone w badaniach klinicznych przeprowadzonych na 247 kobietach o różnych fototypach. Vitapil ® to nie tylko biotyna, to aż 16 składników, w tym kwas pantotenowy w najwyższej dawce na rynku* oraz krzem z pędów bambusa.
 
Aby włosy rosły szybciej, a faza anagenu trwała jak najdłużej, warto zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Podstawą jest właściwa dieta, ale możesz ją uzupełnić również, stawiając na nowoczesną suplementację.
 
Materiał Partnera
Vote it up
115
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!