Dywan dziecięcy – komfort, bezpieczeństwo i rozwój

Każdy rodzic urządzając pokój dla swojej pociechy zadaje sobie pytanie jaki powinien być dywan dziecięcy? Nie da się ukryć, że odpowiedź na to pytanie jest dość złożona, a odnalezienie się w gąszczu dostępnych na rynku produktów stanowi nie lada wyzwanie. Jedno jest jednak pewne, wybierając dywan dziecięcy należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na trzy kwestie: komfort, bezpieczeństwo i rozwój.
 
Komfortowe dywany dla dzieci
 
Dywan dziecięcy, jak każdy inny dywan ma zapewnić małemu użytkownikowi komfortowe warunki w pokoju. Czyli po pierwsze ma izolować stopy malucha od zimnej podłogi i zapobiegać tym samym przeziębieniom i innym infekcjom. Po drugie jego zadaniem jest amortyzacja w czasie szalonych zabaw w parterze. Po trzecie wreszcie dywan dziecięcy powinien tworzyć w pomieszczeniu przytulny, sprzyjający wypoczynkowi nastrój. Krótko mówiąc, powinien być taki, aby nasza pociecha dobrze się w nim czuła i chętnie spędzała tam czas.
 
Dywan dziecięcy a bezpieczeństwo
 
Przy urządzaniu pokoju dla malucha nader istotną kwestią jest bezpieczeństwo, dlatego wybierając dywan dziecięcy należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada wszystkie niezbędne atesty. Dobrze też aby miał specjalistyczne certyfikaty dopuszczające go do kontaktu z dziećmi, które są o wiele bardziej od osób dorosłych wrażliwe na wszelkie szkodliwe substancje. W tym miejscu dobrze jest sprawdzić kraj pochodzenia i unikać produktów wytworzonych poza Unią Europejską, zwłaszcza w Chinach, gdyż panujące tam normy są niestety dużo mniej restrykcyjne.
 
Rozwój dziecka
 
Kupując akcesoria i zabawki dla malucha dobrze jest zwrócić uwagę na ich potencjał rozwojowy. Wartościowe produkty, to takie, które będą pobudzały wyobraźnię, zachęcały do kreatywnej zabawy i rozbudzały zainteresowanie światem. I mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dywany dziecięce, jako stricte użytkowy element wystroju, nie mogą pełnić takiej roli, to jest to spory błąd. Produkowane obecnie dywany są bowiem tak zaprojektowane, aby przekształcały pokój w iście bajkową krainę. Mamy zatem modele imitujące place zabaw, przedstawiające matryce zamków i pałaców, zarówno tych prawdziwych jak i wyobrażonych, mapy mitycznych krain, świata i nieba i wiele, wiele innych. Na specjalną uwagę zasługują też dywany dziecięce 3D, w których efekt trójwymiarowości uzyskany został dzięki specjalnie przystrzyżonemu włosiu.
 
Dywany dziecięce – dodatkowe wskazówki
 
Kupując dywany dziecięce dobrze jest też zwrócić uwagę na kilka dodatkowych spraw. Po pierwsze, jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante, należy odpowiednio dobrać wielkość. - Dywan dla naszej pociechy powinien być na tyle duży, aby z każdej strony zachodził pod meble. Dzięki temu nawet podczas najbardziej szalonych zabaw dywan nie podwinie się ani nie przesunie zapewniając w ten sposób dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Ponadto najlepiej jest wybierać modele o dłuższym włosiu. Niekoniecznie muszą to być dywany shaggy, ale najlepiej na starcie zrezygnować z produktów jutowych, sizalowych i innych bezrunowych. Choć bez wątpienia kuszą one łatwością w pielęgnacji, to niestety nie zapewnią maluchowi odpowiedniej amortyzacji przy upadkach ani optymalnego komfortu podczas zabaw na podłodze.
 
Na koniec trzeba też poruszyć kwestię estetyki. W tym temacie powinniśmy się zdać całkowicie na gusta dziecka. Nie próbujmy mu narzucić własnych preferencji ani też nie usiłujmy kupować poważniejszych produktów na wyrost. Takie rozwiązanie z pewnością się nie sprawdzi, a po kilku latach szaleństw dywan i tak będzie najprawdopodobniej wymagał wymiany.
 
Materiał Partnera
Vote it up
92
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!