Drużyna serca: Ty i Twój lekarz

Ty i lekarz tworzycie zespół, który działa w najlepszym interesie Twojego serca
 

Lekarz odgrywa w twoim życiu niezwykle ważną rolę. Potrafi fachowo ocenić stan twojego zdrowia, rozpoznać choroby, zapewnić leczenie, a także udzielić porad służących zdrowiu.

Lekarze są jednak bardzo zapracowani. Typowy lekarz rodzinny w ciągu godziny przyjmuje od trzech do pięciu pacjentów, każdemu poświęcając ok. 10 minut. Nie oznacza to, że lekarz jest zły i nie zajmuje się pacjentem, jak należy. Niezależnie od tego, jak bardzo jest kompetentny, zawsze w kolejce za tobą na swoją 10-minutową wizytę lekarską będą czekać inni pacjenci. Z tego powodu nie oczekuj, że lekarz rodzinny będzie miał czas na kompleksową ocenę twojego zdrowia. Nie taka jest bowiem jego rola. Lekarze co jakiś czas oceniają stan zdrowia pacjentów, przepisują leki i rozpoznają zaburzenia, zanim rozwinie się z nich groźna choroba. Przez resztę czasu odpowiedzialność za utrzymanie się w dobrym zdrowiu spoczywa na tobie.

Czuj się odpowiedzialny

Lekarze wiedzą, co zrobić, abyś poczuł się lepiej, gdy jesteś ranny lub chory. Większość z nich to znakomici fachowcy, wykorzystujący w swojej pracy leki, narzędzia i metody chirurgiczne. Coraz częściej w swojej praktyce zwracają jednak uwagę na metody bardziej naturalne, odnoszące się do stylu życia – takie jak odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Prawdopodobnie jednak nie wszyscy lekarze znają techniki przedstawione w tej książce, a przy wyborze leczenia zazwyczaj opierają się na lekach.Lekarz powinien być najważniejszym doradcą w sprawach medycznych, ale nie może być głosem jedynym. Wszyscy ponosimy za siebie odpowiedzialność i to my podejmujemy ostateczne decyzje.

Pracujcie jako jedna drużyna

Ty i twój lekarz stanowicie zespół pracujący dla dobra twego serca. Jeśli jesteś chory na cukrzycę, masz nadciśnienie tętnicze lub stwierdzono u ciebie inne czynniki ryzyka choroby serca, nie możesz zaniedbywać regularnych wizyt u lekarza.

Niezależnie od tego, jak się teraz czujesz, nawet jeśli jesteś zdrów jak ryba, wskazane byłoby zbadanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cholesterolu, zwłaszcza jeśli masz więcej niż 40 lat i nigdy wcześniej takich badań nie robiłeś.

Wywiad i badanie wstępne

Przed pierwszą wizytą u lekarza dobrze jest wypełnić kwestionariusz. Należy w nim wpisać wszystkie choroby, na które chorowałeś i które występują w twojej najbliższej rodzinie. Dzięki tym informacjom lekarz dowiaduje się o rodzinnym występowaniu chorób serca i jest w stanie ocenić ryzyko ich wystąpienia w twoim przypadku.

Podczas wstępnego badania lekarz osłuchuje twoje serce, sprawdza jego czynność i mierzy ciśnienie tętnicze krwi.

Badania, które powinieneś zrobić

Stężenie glukozy we krwi

Badanie to znane jest także jako badanie poziomu cukru we krwi. Ułatwia ono rozpoznanie cukrzycy – jednego z głównych czynników ryzyka choroby serca. Do oznaczenia stężenia glukozy we krwi wielu lekarzy wykorzystuje glukometr, który pozwala błyskawicznie uzyskać wynik z kropli krwi, pobranej z opuszki palca. Innym badaniem ujawniającym zagrożenie cukrzycą jest badanie moczu.

Ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie tętnicze krwi jest bardzo dobrym wskaźnikiem sprawności układu sercowo-naczyniowego, dlatego po ukończeniu 40 roku życia powinno się je mierzyć przynajmniej co dwa lata albo częściej, jeśli tak zaleci lekarz.

Cholesterol

To badanie krwi ujawnia poziom dobrych i złych lipidów (tłuszczów) we krwi.
Osoby, które ukończyły 40 lat, badanie to powinny wykonywać co dwa lata. Jeśli jednak jesteś mężczyzną, który ma więcej niż 45 lat, lub 55-letnią kobietą, albo jeśli występują u ciebie dwa lub więcej czynniki ryzyka choroby serca, poziom cholesterolu warto oznaczać co roku.

EKG

EKG (elektrokardiogram) jest bezbolesnym badaniem, które mierzy aktywność elektryczną serca. Urządzenie sporządza wykres zmian elektrycznych następujących w sercu przy każdym jego uderzeniu. Lekarz zleca wykonanie EKG tylko wtedy, gdy podejrzewa chorobę serca.

EKG wysiłkowe

Jest to EKG wykonywane w czasie chodzenia po bieżni lub na cykloergometrze (rowerze), zalecane wtedy, gdy lekarz podejrzewa lub chce wykluczyć chorobę serca. To badanie można również wykorzystać do sprawdzenia, jaka dawka wysiłku jest dla chorego bezpieczna, zwłaszcza w okresie rehabilitacji kardiologicznej albo po zawale serca.

Vote it up
589
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!